Σοκ στο παγκόσμιο ποδόσφαιρο: Εκτός Μουντιάλ η Ιταλία, μετά από 60 χρόνια (VID)

Τρίτη, 14/11/2017 - 08:10

Η ψυχωμένη Σουηδία με καρδιά χιλίων λεόντων άντεξε στο καμίνι του «Σαν Σίρο» και πέταξε εκτός Παγκοσμίου Κυπέλλου την «σκουάντρα ατζούρα» μετά από 60 χρόνια!

Το «Σαν Σίρο» ήταν καυτό. Πιο θερμό από ποτέ. Πίστευε ότι η πύρινη λάβα του θα αρκούσε για να λιώσει την αντίσταση των ψυχρών Σκανδιναβών. Κι όμως εκείνοι άντεξαν! Με τον πρώην τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ, Ρόμπιν Όλσεν να κρύβει την εστία και την άμυνα να αποκρούει τις κατά κύματα ιταλικές επιθέσεις, οι παίκτες του Γιάνε Άντερσον κράτησαν ως το τέλος το 0-0 και χάρη στο χρυσό γκολ του Γιάκουμπ Γιόχανσον στο πρώτο ματς στην Friends Arena πήραν την πρόκριση στο Παγκόσμιο Κύπελλο!

Η ειρωνεία της τύχης; Ο μέσος της ΑΕΚ από ήρωας, έγινε τραγικός ήρωας, αφού αποχώρησε με σοβαρό τραυματισμό στο 18ο λεπτό, με τις πρώτες εκτιμήσεις να μιλούν για ρήξη πρόσθιου χιαστού στο αριστερό γόνατο!

Ο Ισπανός διαιτητής Ματέου Λαόθ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής του πρώτου μέρους καθώς αρνήθηκε πέναλτι στην Ιταλία (σε ανατροπή του Παρόλο από τον Αουγκούστινσον) και δύο στους Σουηδούς για χέρια των Νταρμιάν, Μπαρτσάλι εντός περιοχής, όλα στα πρώτο μισάωρο!

Οι Ιταλοί έψαχναν φάσεις με τις μαγικές κάθετες του Ζορζίνιο τις φάσεις, με τους Γκράνκβιστ και Όλσεν να αρνούνται το 1-0 σε τουλάχιστον τρεις καθαρές ευκαιρίες από Ιμόμπιλε και Παρόλο.

Η επανάληψη ήταν ένας αγώνας της γάτας με το ποντίκι. Μονότερμα με άγρια ομορφιά. Η «σκουάντρα ατζούρα» εγκαταστάθηκε στην σουηδική εστία, οι αλλαγές (Ελ-Σααράουι, Μπερναντέσκι) έσφιξαν κι άλλο την μέγκενη και η πίεση έγινε αφόρητη.

Οι Ιταλοί που βομβάρδιζαν από παντού τελείωσαν τον αγώνα με 22 τελικές, όμως όλες ήταν λίγο πιο δίπλα από εκεί που ήθελαν. Η ηρωική Σουηδία άντεξε ως το τέλος και οι σοκαρισμένοι Ιταλοί έμειναν ως το τέλος στο 0-0 κι εκτός Μουντιάλ μετά από 60 χρόνια! Εκπληκτικό!