Σόου Ικάρντι στο ντέρμπι του Μιλάνο (Όλα τα αποτελέσματα από την Ευρώπη)

Δευτέρα, 16/10/2017 - 09:31

Η Ίντερ... ξανάρχεται! Με τον αρχηγό της, Μάουρο Ικάρντι, να κάνει χατ-τρικ, οι νερατζούρι επικράτησαν 3-2 της Μίλαν στο «Derby Della Madonnina» και μείωσαν τη διαφορά από την κορυφή στους 2 βαθμούς.

Ο Αργεντινός σέντερ φορ πέτυχε χατ-τρικ και καθόρισε την μοίρα του «Derby Della Madonnina», με την Ίντερ να παίρνει σπουδαίο τρίποντο με 3-2 κόντρα στη συμπολίτισσα Μίλαν!

Το ματς ήταν εξαιρετικό, ο ρυθμός καταπληκτικός και το θέαμα που ποαρακολούθησαν όσοι το είδαν είτε από κοντά είτε από τις τηλεοράσεις τους, σίγουρα ανταμείφθηκαν.

Το πρώτο μέρος ήταν ισορροπημένο, η Ίντερ έδειχνε να θέλει να κρατήσει καταρχάς το μηδέν και εφόσον το καταφέρει αυτό να βρει το γκολ μέσα από την καλή της κυκλοφορία. Και το πέτυχε στο 28ο λεπτό όταν ο Καντρέβα με εξαιρετική σέντρα βρήκε τον Ικάρντι, με τον τελευταίο να νικάει τον Ντοναρούμα με άψογο πλασέ. Το 1-0 ήταν και το σκορ του ημιχρόνου, με την Μίλαν να βγαίνει μπροστά στην επανάληψη και να ψάχνει την ισοφάριση.

Δεν άργησε να την βρει, όταν ο Σούσο στο 56ο λεπτό με άψογο πλασέ δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Χαντάνοβιτς για το 1-1. Το ματς είχε αποκτήσει άγρια ομορφιά, ο ρυθμός ήταν καταπληκτικός και η μπάλα πήγαινε πάνω-κάτω. Επτά λεπτά μετά το γκολ του Σούσο, ήρθε η απάντηση από τον Ικάρντι.

Μετά από ωραία προσπάθεια και γύρισμα του Πέρισιτς, ο αφύλαχτος για ακόμη μια φορά Ικάρντι δεν δυσκολεύτηκε να δώσει εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του. Ωστόσο, η Μίλαν έδειχνε πως δεν θα παραδιδόταν τόσο εύκολα. Η άμυνα των νερατζούρι αδράνισε (σσ. λίγες φορές συνέβη αυτό στο ματς) και ο Μποναβεντούρα στο ύψος του δευτέρου δοκαριού με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Χαντάνοβιτς για το 2-2.

Κανείς θα νόμιζε πως το ματς κάπου εκεί τελείωσε. Ο Ικάρντι, όμως, δεν είχε μιλήσει για τελευταία φορά. Με τον Πέρισιτς να κερδίζει το πέναλτι στο 90ο λεπτό, ο αρχηγός της Ίντερ έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία της εστίας και τον Ντοναρούμα στην άλλη, διαμορφώνοντας μέσα σε αποθέωση το 3-2 που παρέμεινε και στα τέσσερα λεπτά των καθυστερήσεων.