Σουηδία - Ελβετία 1-0

Τρίτη, 3/7/2018 - 18:53

Η Σουηδία είναι η έβδομη ομάδα που πήρε το εισιτήριο για τους προημιτελικούς του Μουντιάλ. Οι Σουηδοί επικράτησαν της Ελβετίας με 1-0 χάρη στο γκολ του Φόρσμπεργκ στο 67ο λεπτό. Στην επόμενη φάση θα αντιμετωπίσουν μια εκ των Αγγλίας ή Κολομβίας.

Α Ημίχρονο

Ισοζυγισμένο ήταν το παιχνίδι στα πρώτα στάδια του με τις δύο ομάδες να ψάχνουν τα πατήματα τους. Με τη συμπλήρωση των πρώτων 15 λεπτών στην αναμέτρηση η Σουηδία ανέβηκε ψηλά και πίεζε την Ελβετία ψάχνοντας το λάθος. Στο 28ο λεπτό ο Μάρκους Μπέργκ έκανε ένα πολύ καλό σουτ όμως ο τερματοφύλακας της Ελβετίας είπε το «όχι». Πέντε λεπτά πριν την συμπλήρωση του πρώτου ημιχρόνου η Σουηδία κέρδισε φάουλ σε πολύ καλό σημείο όμως η εκτέλεση του Φόρσμπεργκ κόντραρε και πέρασε μόλις έξω.  Έτσι, το πρώτο ημίχρονο «κύλισε» χωρίς άλλες μεγάλες στιγμές μπροστά στις δύο εστίες.

Β’ Ημίχρονο

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου μέχρι την συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού το παιχνίδι ήταν και πάλι ισοζυγισμένο με τις δύο ομάδες να είναι μακριά από κάποια καλή προϋπόθεση για γκολ. Στο 67ο λεπτό η Σουηδία βρήκε το γκολ με τον Φόρσμπεργκ να κάνει το σουτ και την μπάλα να κοντράρει, να αλλάζει πορεία και να καταλήγει στα δίκτυα του Σόμερ. Αμέσως μετά το γκολ η Ελβετία προσπάθησε να αντιδράσει με κύριους εκφραστές στις επιθέσεις της τον Σακίρι και τον Ροντρίκεζ.  Με την συμπλήρωση 80ο λεπτών στο παιχνίδι η Ελβετία ανέβασε «ταχύτητα» και έκλεισε ακόμη περισσότερο την Σουηδία στην περιοχή της προσπαθώντας να βρει το γκολ της ισοφάρισης.  Στο 90ο λεπτό ο Όλσεν έσωσε την Σουηδία μετά από κοντινή κεφαλία του Ντρίμιτς. Στο 93ο λεπτό ο Ολσον στην αντεπίθεση βγήκε τετ α τετ με τον Σόμερ αλλά ο Λάνγκ τον ανέτρεψε με τον διαιτητή να καταλογίζει το πέναλτι για την Σουηδία. Τελικά, ο Σκόμινα συμβουλεύτηκε το VAR και απέβαλε τον Ελβετό αμυντικό καταλογίζοντας όμως φάουλ εκτός περιοχής.

Εντεκάδες

Σουηδία: Όλσεν, Λούστιγκ (Κράφτ 82’), Λίντελοφ, Γκράνγκβιστ, Αγκούστινσον, Κλάεσον, Σβένσον, Έκταλ, Φόρσμπεργκ (Όλσον 82’), Μπέργκ (Ισακ 90'), Ταϊβόνεν.

Ελβετία: Σόμμερ, Ροντρίκεζ, Ακάντζι, Τζούρου, Λάνγκ, Τσάκα, Μπεχράμι, Σακίρι, Τζεμαΐλι (Σεφέροβιτς 73’), Ζούμπερ (Εμπόλο 73’), Ντρίμιτς.