Πλήρωσε αδράνεια, άργησε να μειώσει και ηττήθηκε από τη Σπάρτα Πράγας ο Άρης

Πέμπτη, 21/9/2023 - 23:55

Το πίστεψε, το έψαξε αλλά δεν απέφυγε την ήττα (2-3) στο «Στάδιο Λέτνα» ο Άρης από την Σπάρτα Πράγας, στο παιχνίδι που διεξήχθη για την πρώτη αγωνιστική των ομίλων του Europa League. Η ομάδα της Λεμεσού αν και σκόραρε νωρίς, δέχθηκε τρία γκολ και ουσιαστικά, πλήρωσε την αμυντική αδράνεια που παρουσίασε και στις τρεις περιπτώσεις. Οι Τσέχοι απέδειξαν πως διαθέτουν ποιότητα, εμπειρία και αποτελεσματικότητα, στοιχεία που έπαιξαν καθοριστικό ρόλο στην έκβαση του αγώνα.

Στα του αγώνα, ονειρικά ήταν τα πρώτα λεπτά για τον Άρη που μπήκε στον αγωνιστικό χώρο χωρίς φόβος αλλά με… θράσος. Η ομάδα της Λεμεσού είχε την κατοχή και στο 9’ κέρδισε πέναλτι μετά από χτύπημα του Κρέιτσι στον Μπένγκτσον. Ο Κακόριν ανέλαβε την εκτέλεση και έγραψε ιστορία, αφού το όνομα του είναι το πρώτο στην λίστα των σκόρερ, σε ευρωπαϊκό παιχνίδι στην φάση των ομίλων.

Στη συνέχεια, η Σπάρτα Πράγας έδειξε πως συνήλθε από το… σοκ και στο 20’ με κεφαλιά ο Κρέιτσι έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Έξι λεπτά αργότερα, ο ίδιος παίκτης διαμόρφωσε το 2-1, όταν η άμυνα των «πρασίνων» δεν έδιωξε και με κοντινό πλασέ ευστόχησε σχεδόν ανενόχλητος.  Στο δεύτερο μέρος, ο Άρης πατούσε καλύτερα, έψαξε το γκολ της ισοφάρισης, ωστόσο στο 67’ οι Τσέχοι έβαλαν τέλος στις όποιες ελπίδες των φιλοξενουμένων. Και πάλι μετά από λανθασμένη αντίδραση σε εκτέλεση κόρνερ, ο Βίνικ σκόραρε χωρίς… ενόχληση για το 3-1. Ο Μπαμπίκα στο 90’ μείωσε σε 3-2 όμως ήταν… αργά και έτσι δεν υπήρχε χρόνος για να κυνηγήσει η ομάδα του το βαθμολογικό όφελος.

Όσον αφορά στην συνέχεια, η ομάδα της Λεμεσού θα αναμετρηθεί την ερχόμενη Δευτέρα (25/9) με την Ομόνοια (5η αγωνιστική), ενώ η επόμενη ευρωπαϊκή υποχρέωση, είναι ορισμένη για τις 5 Οκτωβρίου στο «Άλφαμεγα Stadium», όπου θα υποδεχθεί την Ρέιντζερς (19:45).

• Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, η Ρέιντζερς επικράτησε 1-0 της Μπέτις και έτσι κατέγραψε το πρώτο της τρίποντο.
21/09/2023
23:56
45'+4 Tέλος του αγώνα.
21/09/2023
23:52
90' Τέσσερα λεπτά ο επιπλέον χρόνος.
21/09/2023
23:50
90' ΓΚΟΛ για τον Άρη!

Λάθος των γηπεδούχων, ο Μπαμπίκα με δυνατό σουτ εκτός περιοχής, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 3-2.

21/09/2023
23:45
85' Έξω ο Μπένγκτσον, μέσα ο Μοντνόρ.
21/09/2023
23:44
Έδιωξε εντυπωσιακά ο Βανά το σουτ του Ζελένι.
21/09/2023
23:40
79' Σπουδαία απόκτουση από τον Βανά

Κεφαλιά του Κρέιτσι μετά από εκτέλεση κόρνερ, έδιωξε δύσκολα ο τερματοφύλακας του Άρη.

21/09/2023
23:36
75' Εκτός ο Κακόριν, μέσα ο Στεπίνσκι.
21/09/2023
23:30
70' Κίτρινη στον Κακόριν για σκληρό μαρκάρισμα
21/09/2023
23:27
67' ΓΚΟΛ για τη Σπάρτα Πράγας!

Νέα αδράνεια μετά από εκτέλεση κόρνερ από τον Άρη, ο Βίνικ βρέθηκε μόνος και με δυνατό πλασέ έκανε το 3-1.

21/09/2023
23:26
66' Αλλαγές για τον Άρη

Αλλαγές για τον Άρη. Εκτός ο Γκομίς, μέσα ο Μπαμπίκα. Εκτός ο Σζόκε, μέσα ο Μπράουν.

21/09/2023
23:22
61' Τεράστια φάση για τον Άρη

Ο Μπένγκτσον δεν εκμεταλλεύτηκε το μεγάλο λάθος στην άμυνα και το πλασέ του κατέληξε στο σώμα του αντίπαλου τερματοφύλακα.

21/09/2023
23:13
52' Μπήκε καλύτερα ο Άρης

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο δεύτερο μέρος και προσπαθούν να φέρουν το ματς στα ίσα. Έκλεισαν καλά τους χώρους οι Τσέχοι που διαχειρίζονται το υπέρ τους αποτέλεσμα.

21/09/2023
23:05
46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.
21/09/2023
22:50
45'+4 Τέλος πρώτου ημιχρόνου.
21/09/2023
22:46
45' Τέσσερα λεπτά ο επιπλέον χρόνος

Έριξε τον ρυθμό η Σπάρτα Πράγας στα τελευταία λεπτά και δεν έχει σημειωθεί κάποια αξιόλογη φάση. Από την άλλη, ο Άρης δυσκολεύεται να κρατήσει μπάλα.

21/09/2023
22:34
34' Νέα φάση για τους γηπεδούχους.

Έφυγε τετ-α-τετ ο Λάτσι, έπιασε το πλασέ όμως η μπάλα κατέληξε στην εξωτερική των διχτύων του Βανά.

21/09/2023
22:32
31' Αναγκαστική αλλαγή για τη Σπάρτα Πράγας

Εκτός ο Κάιρινεν, μέσα ο Σάντιλεκ.

21/09/2023
22:28
27' Πήραν... κεφάλι στο σκορ και ψυχολογία οι γηπεδούχοι

Συνήλθαν σχεδόν... αμέσως οι Τσέχοι και εκμεταλλεύτηκαν τον χώρο που τους έδωσε ο Άρης. Η ομάδα της Λεμεσού άφησε την πρωτοβουλία στη Σπάρτα Πράγας η οποία σε έξι λεπτά σκόραρε δύο γκολ. Στο δεύτερο γκολ η αμυντική αδράνεια ήταν εμφανής.

21/09/2023
22:26
26' ΓΚΟΛ για τη Σπάρτα Πράγας!

Ο Κρέιτσι φέρνει... τούμπα το παιχνίδι μετά απο αδράνεια στην άμυνα, καθώς έπιασε το πλασέ εντελώς ανενόχλητος.

21/09/2023
22:20
20' ΓΚΟΛ για τη Σπάρτα Πράγας!

Μετά απο εκτέλεση κόρνερ, ο Κρέιτσι έπιασε τη κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

21/09/2023
22:15
15' Σπουδαία φάση για τον Άρη

Σουτ του ανενόχλητου Μπένγκτσον, ψηλά έξω η μπάλα.

21/09/2023
22:14
15' Η πρώτη... εικόνα του αγώνα

Εξαιρετική διαχείριση από τον Άρη στα πρώτα λεπτά. Η ομάδα της Λεμεσού μπήκε χωρίς φόβο, έκλεισε τους χώρους και με την πρώτη ευκαιρία, μπήκε μπροστά στο σκορ.

21/09/2023
22:11
10' ΓΚΟΛ για τον Άρη!

Εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον Κακόριν.

21/09/2023
22:10
9' Πέναλτι για τον Άρη και κίτρινη στον Κρέιτσι.

Ο Μπρόρσον προσπάθησε για τη κεφαλιά ωστόσο ο ποδοσφαιριστής των Τσέχων τον χτύπησε στο κεφάλι. Ο διαιτητής έδειξε αμέσως την άσπρη βούλα.

21/09/2023
22:04
3' Πρώτη ευκαιρία στο παιχνίδι

Κοντινή κεφαλιά του Χαράσλι, στα χέρια του Βανά Άλβες η μπάλα.

21/09/2023
22:00
1' Έναρξη του αγώνα.