΄'Σφαλιάρα'' για Γερμανία, θετικές εντυπώσεις από την Αγγλία

Κυριακή, 3/6/2018 - 12:20

ΑΥΣΤΡΙΑ - ΓΕΡΜΑΝΙΑ 2-1

Δύο πρόσωπα έδειξε η Γερμανία στον φιλικό αγώνα με την Αυστρία, ο οποίος καθυστέρησε να αρχίσει σχεδόν δύο ώρες λόγω έντονης βροχόπτωσης που έπληξε το Κλάγκενφουρτ. Η ομάδα του Γιόακιμ Λεβ, παρότι προηγήθηκε 1-0, γνώρισε την ήττα με 2-1, αλλά είδε τον Μάνουελ Νόιερ να επιστρέφει μετά από 20 μήνες.

Ο 32χρονος τερματοφύλακας της Μπάγερν έχασε ολόκληρη τη σεζόν λόγω προβλήματος τραυματισμού, με αποτέλεσμα ο αγώνας με την Αυστρία να είναι το κρισιμότερο τεστ προκειμένου να φανεί αν ο Λεβ μπορεί να το υπολογίζει για το Παγκόσμιο Κύπελλο. Ο έμπειρος γκολκίπερ έδειξε πως βρίσκεται σε καλή κατάσταση και εκτός συγκλονιστικού απροόπτου θα συμπεριληφθεί στην τελική 23άδα.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η Γερμανία άνοιξε το σκορ στο 11ο λεπτό με τον Μεζούτ Εζίλ, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε το λάθος του τερματοφύλακα της Αυστρίας, Γερζ Ζίμπεναντλ. Γενικότερα, η "Νασιονάλμανσαφτ" είχε καλή παρουσία στο πρώτο μέρος και θα μπορούσε να πετύχει κι άλλα γκολ, αλλά ήταν "φλύαρη" στην τελική προσπάθεια.

Αντίθετα, στο δεύτερο μέρος η Αυστρία μπήκε δυνατά και έφτασε στην ισοφάριση στο 53' με υπέροχο διαγώνιο σουτ του Χίντερεγκερ, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Ντέιβιντ Αλάμπα. Οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να πιέζουν και έκαναν την ανατροπή 16 λεπτά αργότερα με ωραίο σουτ του Αλεσάντρο Σεπφ, μετά από ασίστ του Λάινερ. Στα τελευταία λεπτά, οι Γερμανοί προσπάθησαν να ισοφαρίσουν σε 2-2, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

ΑΓΓΛΙΑ - ΝΙΓΗΡΙΑ

Δίχως να πιάσει υψηλά επίπεδα απόδοσης, η Αγγλία επικράτησε 2-1 της Νιγηρίας σε φιλικό αγώνα στο πλαίσιο της προετοιμασίας των δύο ομάδων για το Παγκόσμιο Κύπελλο της Ρωσίας.

Οι παίκτες του Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και άνοιξαν το σκορ στο 7ο λεπτό με κεφαλιά του Γκάρι Κέιχιλ, ύστερα από κόρνερ του Κίραν Τρίπιερ που ένα λεπτό νωρίτερα είδε τον Ουζόχο να του αρνείται γκολ σε απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού στο πρώτο μέρος, δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο και έφτασαν σε δεύτερο γκολ στο 39ο λεπτό με δυνατό σουτ του Χάρι Κέιν, μετά από όμορφη συνεργασία με τον Ραχίμ Στέρλινγκ και λάθος αντίδραση του τερματοφύλακα της Νιγηρίας, Ουζόχο.

Η Νιγηρία μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και μείωσε σε 2-1 με τον Άλεξ Αϊγουόμπι, ο οποίος πήρε το... ριμπάουντ μετά από σουτ του Οντιόν Ιγκάλο που κατέληξε στο δεξί δοκάρι του Πίκφορντ. Οι φιλοξενούμενοι θέλησαν να αντιδράσουν, έψαξαν την ισοφάριση, αλλά δεν βρήκαν χώρους προς την εστία του Άγγλου τερματοφύλακα.

Οι πολλές αλλαγές μετά το 60' έριξαν το ρυθμό του παιχνιδιού, με την Αγγλία να διαχειρίζεται το υπέρ της προβάδισμα και να φτάνει στη νίκη. Ωστόσο, η εικόνα στο δεύτερο μέρος θα πρέπει να προβληματίσει τον Σάουθγκεϊτ, έστω κι αν επρόκειτο για φιλικό τεστ.

ΣΟΥΗΔΙΑ - ΔΑΝΙΑ

Η Δανία και η Σουηδία αναδείχθηκαν ισόπαλες με 0-0. Ουσιαστικά, οι δύο ομάδες εξουδετερώθηκαν σε ένα ματς με δυνατές μονομαχίες και μεγάλη ένταση που έλειψαν οι κλασικές ευκαιρίες μπροστά απ' τις δύο εστίες.Βασικοί για τους Σουηδούς άρχισαν οι πρώην παίκτες του Παναθηναϊκού, Μάρκους Μπεργκ και Όσκαρ Χίλιεμαρκ, ο πρώην τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ, Ρόμπιν Όλσεν, καθώς κι ο πρώην μεσοεπιθετικός του Ολυμπιακού, Τζίμι Ντουρμάζ.

ΒΕΛΓΙΟ - ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ

Στο πιο αμφίρροπο παιχνίδι της βραδιάς, το Βέλγιο με την Πορτογαλία έμειναν στο 0-0. Ο Φερνάντο Σάντος δεν υπολόγιζε στις υπηρεσίες του Κριστιάνο Ρονάλντο, ο οποίος είχε πάρει άδεια λόγω της συμμετοχής του στον τελικό του Champions League, με αποτέλεσμα η Πορτογαλία να αντιμετωπίζει πρόβλημα στην τελική προσπάθεια.Στον αντίποδα, το Βέλγιο παρότι είχε τον έλεγχο στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μπέτο, ο οποίος πραγματοποίησε πολλές και αξιόλογες αποκρούσεις.