Σφράγισε την Ευρώπη η ΑΕΚ με νίκη κόντρα στην Ομόνοια (BINTEO)

Κυριακή, 29/4/2018 - 18:53

Σφράγισε την Ευρώπη η ΑΕΚ με νίκη 2-0 στην Αρένα επί της Ομόνοιας, που έφτασε στον τραγικό απολογισμόμ των 10 συνεχόμενων ηττών.

Στο 2′ μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Από την σέντρα του Νέλσον η κεφαλιά του Τολμές πέρασε μόλις έξω. Στο 8′ σουτ του Τρισκόφσκι, η μπάλα ξανά κατέληξε εκτός εστίας, περνόντας από το αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας της Ομόνοιας. Ο μονόλογος της ΑΕΚ συνεχίστηκε με πρωταγωνιστή ξανά τον Σκοπιανό άσο, που στο τετ α τετ του δέκατου λεπτού δεν βρήκε στόχο. Στο 15' στο πλασέ του Τολμές, έδιωξε τον κίνδυνο ο Χριστοδούλου. Στο 23΄ο Τρισκόφσκι ανατράπηκε μέσα στην περιοχή από τον Γουίλιαμ Σοάρες και πήρε σωστά το πέναλτι. Ο Τολμές ευστόχησε από την άσπρη βούλα φτάνοντας τα 22 γκολ. Στο 40' ο Τολμές από πολύ κοντινή απόσταση σούταρε αλλά η μπάλα κατέληξε στα χέρια του Χριστοδούλου.

Η ΑΕΚ μπήκε φουριόζα και στην επανάληψη. Στο 49′ σουτ του Τέτε έδιωξε σε κόρνερ ο Χριστοδούλου. Στο 55′ απείλησαν ξανά οι γηπεδούχοι. Από την σέντρα του Τέτε, η κεφαλιά του Τρισκόφσκι πέρασε δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι. Στο 66′ έγινε το 2-0 για την ΑΕΚ. Ο Ακοράν δέχθηκε την πάσα του Αντωνιάδη, στόπαρε την μπάλα και με δυνατό αριστερό σουτ τελείωσε ιδανικά την φάση. Στο 72′ η Ομόνοια έφτασε μια ανάσα από το γκόλ. Από την σέντρα του Χριστοφή, ο Ντάρμπισαϊρ βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση,πλάσαρε αλλά η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 83' ο Χριστοδούλου με εξαιρετική επέμβαση σε προσπάθεια τοτυ Τολμές γλύτωσε την Ομόνοια από το να δεχθεί τρίτο τέρμα.