Σπουδαία νίκη για τον Απόλλωνα κόντρα στην ΑΕΛ, τα φαβορί προχώρησαν με νίκες

Δευτέρα, 12/11/2018 - 08:37

Ολοκληρώθηκε χθες (11/11) με τρία παιχνίδια η 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος, ενώ ακολουθεί διακοπή για την επόμενη εβδομάδα λόγω υποχρεώσεων των Εθνικών ομάδων.

Στο μεγάλο χθεσινό τοπικό ντέρμπι μεταξύ του Απόλλωνα και της ΑΕΛ οι «γαλάζιοι» ήταν οι μεγάλοι νικητές, επικρατώντας της πρωτοπόρου και μέχρι χθες αήττητης ΑΕΛ με 3-0. Η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή ήταν καταφανώς καλύτερη από αυτή του Ντούσαν Κέρκεζ και επέστρεψε στις νίκες με εμφαντικό τρόπο μετά τα δυο συνεχόμενα αρνητικά αποτελέσματα.

Στα άλλα δυο παιχνίδια της ημέρας Ομόνοια και ΑΕΚ επικράτησαν εκτός έδρας των Δόξα και Αλκής αντίστοιχα. Οι «πράσινοι» παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 1-0 λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα στην επανάληψη και με δυο γκολ των Ραμίρεζ και Σόαρες πήραν την νίκη. Στο τελευταίο παιχνίδι της αγωνιστικής η ΑΕΚ με πολύ καλή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο επικράτησε της Αλκής με 3-0. Οι «κιτρινοπράσινοι» επέστρεψαν στις νίκες και πλησίασαν στην κορυφή.

Στους αγώνες του Σαββάτου, η Ανόρθωση αρχικά κατάφερε έστω και στο 90΄ με γκολ του αρχηγού της Βίκτορ να καταβάλει την αντίσταση της Νέας Σαλαμίνας εντός έδρας με 1-0. Η «κυρία» έκανε το καλύτερο της φετινό παιχνίδι και αν ήταν πιο εύστοχη θα μπορούσε να πάρει από πολύ πιο νωρίς την νίκη. Στον αγώνα του ΓΣΠ ο ΑΠΟΕΛ επικράτησε εύκολα της ΕΝΠ με 3-0. Οι «γαλαζοκίτρινοι» επέστρεψαν στις νίκες με καλή εμφάνιση ειδικά στο πρώτο ημίχρονο και πάνε στα μεγάλα παιχνίδια που ακολουθούν με ηρεμία. Στον άλλο αγώνα του Σαββάτου, ο Ερμής πέτυχε σπουδαίας βαθμολογικής και ψυχολογικής σημασίας νίκη με 3-0 κόντρα στην Πάφο και ξεκόλλησε από την τελευταία θέση.

Το πρωτάθλημα επαναρχίζει το Σαββατοκυρίακο 24-26 Νοεμβρίου.