Στα ημιτελικά του κυπέλλου Ομόνοια, Παφιακός, Ανόρθωση και ΑΠΟΕΛ

Δευτέρα, 13/3/2023 - 23:35

Την Τρίτη η κλήρωση των ημιτελικών

Ομόνοια, Kuutio Homes Παφιακός, Ανόρθωσις και ΑΠΟΕΛ «σφράγισαν» την πρόκρισή τους στην τετράδα του Κυπέλλου Ανδρών Α Κατηγορίας «ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΜΑΡΚΟΥ». Οι τέσσερις ομάδες αναμένουν την κλήρωση της Τρίτης 14 Μαρτίου στις 11:00.

Η Νέα Σαλαμίνα, Αναγέννηση Δερύνειας, Ε.Ν.Π. και Ολυμπιάς Φρ. αποκλείστηκαν και η σεζόν 2022-2023 ολοκληρώθηκε.

ΣΤΑΔΙΟ ΤΑΣΣΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ: ΟΜΟΝΟΙΑ – ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ 3-1  (19-25, 25-16, 25-23, 25-13)

Με δεύτερη νίκη προκρίθηκε η Ομόνοια στους «4» του Κυπέλλου Α Κατηγορίας Ανδρών «ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΜΑΡΚΟΥ». Στον αγώνα της ημέρας από πλευράς ενδιαφέροντος, μετά τη νίκη της με 2-3 την Παρασκευή,  η Ομόνοια επικράτησε τη Δευτέρα 13 Μαρτίου στο Στάδιο «ΤΑΣΣΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ – ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ» με 3-1 σε 92’ της Νέας Σαλαμίνας και προκρίθηκε. Η ομάδα της Αμμοχώστου προηγήθηκε, τα έδωσε όλα για την πρόκριση και στους δυο αγώνες, αλλά αποκλείστηκε και η χρονιά ολοκληρώθηκε.

Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν στο πρώτο σετ με 19-25 αφού ξέφυγαν από την αρχή και προηγήθηκαν. Ακολούθως η Ομόνοια βρήκε τα πατήματά της και κέρδισε το παιχνίδι αφού επικράτησε με 25-13 (09-04, 16-06, 21-08) στο δεύτερο σετ, 25-23 στο τρίτο και 25-13 (21-10) στο τέταρτο.

ΟΜΟΝΟΙΑ (Σ.ΣΑΒΒΑ): Πετρακκίδης, Antipkin, Quihelme, Αλεξίου, Eλευθερίου, Dvorranen – Λίμπερο: Πάπας – Αλλαγές: Μαυρομμάτης, Λοϊζου, Αβερκίου, Παπαδημητρίου.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ (K. ΑΔΑΜΟΥ): Νικολάου, Vjatkins, Αυγ. Σαββίδης, Παφίτης, Thiel, Andrade – Λίμπερο: Χαραλαμπίδης, Τουμπή – Αλλαγές: Χατζηβασίλη, Χρίστου, Αχιλλέως, Αγαπίου, Στ. Σαββίδης.

Διαιτητές: Ανδρέας Δανιήλ – Χρίστος Μαϊφόσιης.

«ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΕΙΟ»: ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ – Ε.Ν.Π. 3-1 (25-20, 25-18, 24-26, 25-20)

Η πολυνίκης του Κυπέλλου Ανόρθωσις συνεχίζει την προσπάθειά της για την κατάκτηση του 19ου Κυπέλλου στην ιστορία της. Τη Δευτέρα 13 Μαρτίου 2023 επικράτησε της Ε.Ν.Π. με 3-1 στο «ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΕΙΟ» με 3-1 σετ σε 97’ και αναμένει αντίπαλο στους ημιτελικούς. Από την άλλη η Ε.Ν.Π. αποκλείστηκε και ολοκληρώθηκε η σεζόν.

Στο πρώτο σετ η Ανόρθωσις επικράτησε με 25-20 (22-19) και προηγήθηκε 1-0. Η «Μεγάλη Κυρία» αύξησε σε 2-0 κερδίζοντας με 25-18 στο δεύτερο σετ (19-15, 24-17). Η Ε.Ν.Π. κατάφερε και μείωσε σε 1-2 αφού κέρδισε στους έξτρα πόντους με 24-26 (12-17, 15-19, 21-22). Η Ανόρθωσις επικράτησε με 25-20 στο τέταρτο σετ (20-15, 24-18) και κατέκτησε τη νίκη με 3-1 σετ.

ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ (Γ.ΠΛΑΤΡΙΤΗΣ): Χρυσοστόμου, Viller, Δημητρίου, Glivenko, Ustinov, Χριστοφόρου – Λίμπερο: Αντωνίου, Μιλτιάδους – Αλλαγές: Χρ. Σαββίδης, Παστελλάς, Χατζηφιλίππου, Ιωάννης Κοντός.

Ε.Ν.Π. (Λ. ΓΙΑΝΝΑΚΗ): Σαββίδης, Λαγός, Χατζηκωνσταντή, Γεωργίου, Ττόφια, Καρκίδης – Λίμπερο: Diaz – Αλλαγές: Πυλιώτης.

Διαιτητές: Μέμνων Αντώρκας, Kυριάκος Κογιώνης.

ΓΗΠΕΔΟ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ: ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ. – Kuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ 0-3 (15-25, 16 -25, 17-25)

Στην τετράδα βρέθηκε ο Kuutio Homes Παφιακός που τη Δευτέρα 13 Μαρτίου 2023 στον επαναληπτικό ημιτελικό κέρδισε μέσα στο Γήπεδο Δερύνειας την Αναγέννηση με 0-3 σετ σε 57’ και προκρίθηκε με δεύτερη νίκη. Η ομάδα της Πάφου αναμένει αντίπαλο στους ημιτελικούς, ενώ η σεζόν για την ομάδα της Δερύνειας που έπαιξε με αρκετά ταλέντα ολοκληρώθηκε.

Η ομάδα του Kuutio Homes Παφιακού επικράτησε με 15-25, 16-25 και 17-25.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ. (Π. ΦΕΛΛΑΣ): Καραγιάννης, Στέκας, Leontyev, Σιαπάνης, Έλληνας, Μπέης – Λίμπερο: Παπαϊωάννου – Αλλαγές: Αntonic, Sinhayeuski

Kuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ (R. VASILIEV): Kollo, Παναγιωτίδης, Costa Da Silva, Σκορδής, Προδρόμου, Eerma – Λίμπερο: Χρηστίδης, Παπαχριστοδούλου – Αλλαγές: Xρυσοστόμου, Ποχάνης, Καλός.

Διαιτητές: Iσαάκ Φλουρής – Κωνσταντίνος Στεφανής.

«ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΜΑΡΚΟΥ»: ΟΛΥΜΠΙΙΑΣ ΦΡΕΝΑΡΟΥΣ – ΑΠΟΕΛ 0-3  (10-25, 07-25, 19-25)

Με δεύτερη νίκη προκρίθηκε στην ημιτελική φάση του Κυπέλλου ΟΠΑΠ Α Ανδρών «ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΜΑΡΚΟΥ» ο ΑΠΟΕΛ, αφού μέσα στην αίθουσα «ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΜΑΡΚΟΥ» κέρδισε την Ολυμπιάς με 0-3 σετ σε 54’ και αναμένει αντίπαλο στους ημιτελικούς. Η Ολυμπιάς Φρ. που αγωνίζεται εδώ και καιρό με πολλούς νεαρούς έκλεισε αξιοπρεπέστατα τη σεζόν στην Α Κατηγορία.

Η ομάδα του Γ. Μέλκα που έκανε γερό ροτέισιον κέρδισε τα σετ με 10-25, 07-25 και 19-25.

ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΦΡ. (Π. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ): Ξενοφώντος, Θεοφάνους, Χαραλάμπους, Αδάμου, Ερωτοκρίτου, Σάββα – Λίμπερο: Παύλου, Ζάκου – Αλλαγές: Eρωτοκρίτου, Κώστα, Περδίος, Σιαπάνης, Ματθαίου, Ηλία.

ΑΠΟΕΛ (Γ. ΜΕΛΚΑ): Eυσταθίου, Madei, Vanags, Αντωνιάδης, Uuscari, Πέτρου – Λίμπερο: Παντελή – Αλλαγές: Γεωργίου, Βερέϊς, Χρίστου.

Διαιτητές: Ανδρέας Ζορλής – Αλέξανδρος Χριστοφόρου.