Στην Ευρώπη το λιμάνι είναι... βαθύ

Τετάρτη, 4/4/2018 - 23:43

Μπορεί στην Αγγλία να έχει χάσει προ πολλού τον τίτλο αλλά στο Champions League η φανέλα της Λίβερπουλ είναι πολύ βαριά. Οι «κόκκινοι» του Κλοπ πραγματοποιώντας μυθικό πρώτο ημίχρονο, κέρδισαν τη Σίτι με 3-0 και βρίσκονται με το ένα πόδι στα ημιτελικά. Σοκ για την ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα που δεν κατάλαβε τι την βρήκε.

Στο 7ο λεπτό, ο Σανέ έκανε μαγική ενέργεια από αριστερά αλλά το γύρισμα του σταμάτησε στην εξωτερική πλευρά των δικτύων κι ενώ η μπάλα έχει βρει και σε αμυντικό της Λίβερπουλ και στο 12’ οι Σαλάχ και Φιρμίνο έφυγαν στην κόντρα, το πλασέ του Βραζιλιάνου δεν μπόρεσε να νικήσει τον Έντερσον αλλά η μπάλα στρώθηκε στον Σαλάχ που από κοντά πλάσαρε για το 1-0 (ο Σαλάχ ήταν οφσάιντ στο ξεκίνημα της φάσης). Το ματς είχε φοβερό ρυθμό και στο 14’, ο Σανέ έφυγε από το κέντρο, έκανε το σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής και η μπάλα πέρασε μόλις άουτ, ενώ στο 20’ η Λίβερπουλ χτύπησε ξανά. Η άμυνα της Σίτι έκανε διαδοχικά λάθη και ο Τσάμπερλεϊν με φοβερό σουτ εκτός περιοχής έκανε το 2-0. Η Σίτι ήταν σε άλλο γήπεδο και η Λίβερπουλ πάτησε κι άλλο το γκάζι με αποτέλεσμα να πετύχει κι άλλο γκολ στο 31’. Ο Οταμέντι έκανε λάθος στο κέντρο, Ο Σαλάχ σέντραρε από δεξιά και ο Μανέ με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι έκανε το 3-0. Στο 42’ ο Φιρμίνο έκανε το σουτ εκτός περιοχής με την μπάλα να περνά λίγο άουτ όπως και το συρτό σουτ του Οταμέντι στο 45+2’.

Στο 52’ ο Σαλάχ αποχώρησε τραυματίας από το ματς και ένα λεπτό μετά ο Φερναντίνιο σήκωσε όμορφα για τον Σανέ αλλά το διαγώνιο σουτ του Γερμανού από αριστερά δεν βρήκε στόχο.

Από εκεί και πέρα η Σίτι είχε έναν φλύαρο μονόλογο στο ματς και δεν μπόρεσε να απειλήσει ουσιαστικά σε κανένα σημείο.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Κάριους, Άρνολντ, Φαν Ντάικ, Λόβρεν, Ρόμπερτσον, Μίλνερ, Τσάμπερλεϊν (85’ Μορένο), Χέντερσον, Μανέ, Σαλάχ (52’ Βαϊνάλντουμ), Φιρμίνο (71’ Σολάνκε)

ΣΙΤΙ: Έντερσον, Γουόκερ, Οταμέντι, Κομπανί, Γκιντογκάν (57’ Στέρλινγκ), Λαπόρτ, Νταβίντ Σίλβα, Φερναντίνιο, Ντε Μπρόινε, Σανέ, Ζέσους