Στην Ίντερ το «Derby della Madonnina»

Κυριακή, 21/10/2018 - 23:59

Στο ντέρμπι του Μιλάνου, Ίντερ και Μίλαν το καλύτερο το κρατούσαν για το φινάλε, με την τυπικά γηπεδούχο Ίντερ να επικρατεί 1-0 της συμπολίτισσας χάρη σε κεφαλιά του αρχηγού της Μάουρο Ικάρντι στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, μετά από σέντρα του Βεσίνο από τα δεξιά και την αναποφασιστικότητα του Ντοναρούμα να κάνει έξοδο και να μπλοκάρει.

Ήταν η πέμπτη διαδοχική νίκη των «νερατζούρι» στο πρωτάθλημα που τους έστειλε στην τρίτη θέση και στο -6 από την Γιουβέντους, ενώ στον αντίποδα η Μίλαν γνώρισε την πρώτη ήττα της από τις 25 Αυγούστου και το 2-3 από την Νάπολι στο «Σαν Πάολο».

Όσον αφορά στο αγωνιστικό κομμάτι του ντέρμπι, η Μίλαν μπήκε δυνατά στο δεκάλεπτο και είχε τα πρώτα καλά σουτ με Σούσο και Τσαλχάνογλου, με την Ίντερ όμως να παίρνει κατόπιν τα ηνία ως το 40' και να έχει δύο εξαιρετικές ευκαιρίες: με τον Πέρισιτς στο 22' (απέκρουσε ο Ντοναρούμα) και τον Ντε Φράι στο 33' (το γυριστό του έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι).