Στην κορυφή της Λατινικής Αμερικής η Ρίβερ Πλέιτ (ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 10/12/2018 - 00:03

Ένας τελικός που τα είχε όλα! Γκολ, ένταση, κόκκινη και τελικά κρίθηκε στην παράταση.Τελικός που θα μείνει για πάντα χαραγμένος στην ιστορία.

Σε αυτό τον τελικό λοιπόν του Κόπα Λιμπερταδόρες που για πρώτη φορά έγινε μακριά από την Λατινική Αμερική, η Ρίβερ Πλέιτ επικράτησε της Μπόκα Τζούνιοες στην παράταση με 3-1 και κατέκτησε τον τίτλο του Κόπα Λιμπερταδόρες.

Η κανονική διάρκεια του παιχνιδιού έληξε 1-1 με την Μπόκα να παίρνει προβάδισμα στο σκορ στο 44ο λεπτό μετά από υποδειγματική αντεπίθεση και τον Μπενετέντο να τελειώνει άψογα την φάση. Η απάντηση από τους «εκατομμυριούχους» ήρθε από τον Λούκας Πράτο στο 68ο λεπτό.

Το παιχνίδι οδηγήθηκε στην ημίωρη παράταση η οποία με το που ξεκίνησε είχε κόκκινη κάρτα καθώς ο Μπάριος της Μπόκα μόλις στο 92ο λεπτό είδε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα από τον διαιτητή της αναμέτρησης. Μετά την κόκκινη η Μπόκα οπισθοχώρησε και προσπάθησε να κρατήσει το ισόπαλο αποτέλεσμα μέχρι τη διαδικασία των πέναλτι.

Εν τέλει, το νικητήριο γκολ για τους τυπικά γηπεδούχους βρήκε ο Κιντέρο στο 109ο λεπτό με εντυπωσιακό σουτ από του ύψος της μεγάλης περιοχής.

Στο τελευταίο λεπτό της παράτασης η Μπόκα Τζούνιορς άγγιξε την ισοφάρισε καθώς ο Χάρα από το ύψος της μεγάλης περιοχής σημάδεψε το δοκάρι του Αρμάνι.

Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Γκονζάλο Μαρτίνεζ στο 120' καθώς εκμεταλλεύτηκε το άδειο τέρμα της Μπόκα Τζούνιορς.