Στην κορυφή της Ευρώπης για 6η φορά στην ιστορία της η Μπάγερν Μονάχου (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 23/8/2020 - 23:53

Στην κορυφή της Ευρώπης για έκτη φορά στην ιστορία της βρίσκεται η Μπάγερν Μονάχου. Η γερμανική ομάδα επικράτησε της Παρί Σεν Ζερμέν με 1-0 στο μεγάλο τελικό του Champions League που πραγματοποιήθηκε στη Λισαβόνα λόγω της πρωτόγνωρης κατάστασης με τον κορωνοϊό.

Το «χρυσό» γκολ για τους Βαυαρούς ο Κομάν στο 59ο λεπτό με καρφωτή κεφαλιά μετά από εξαιρετική σέντρα του Κίμιχ.

Η Μπάγερν ήταν αυτή που μπήκε έχοντας την κατοχή στην αναμέτρηση όμως η Παρί ήταν αυτή που δημιούργησε τις πρώτες καλές στιγμές μπροστά από την εστία του Νόιερ.

Οι Γερμανοί πάντως δύο φορές έφτασαν μια… ανάσα από τον γκολ. Και τις δύο φορές ο παραλίγο «εκτελεστής» δεν ήταν άλλος από τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι όμως μια το δοκάρι και την άλλη ο Νάβας δεν του επέτρεψαν να σκοράρει.

Στο δεύτερο ημίχρονο μετά το γκολ η Μπάγερν έψαξε το δεύτερο γκολ για να «κλειδώσει» τον τίτλο. Από την πλευρά της η Παρί προσπάθησε να αντιδράσει και δημιούργησε κάποια προβλήματα στην άμυνα των Γερμανών χωρίς όμως επιτυχία.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αναγνωριστικό για τις δύο ομάδες με την Μπάγερν όμως να έχει περισσότερη κατοχή της μπάλας.

Γύρισμα του Μπερνάτ από τα αριστερά για τον Εμπαπέ, που σούταρε από το ύψος της περιοχής, αλλά ο Γκορέτσκα έβαλε την κόντρα κι απομάκρυνε στο 14ο λεπτό.

Ένα λεπτό αργότερα, νέα καλή στιγμή για την Παρί, με τον Εμπαπέ να κάνει το σουτ από θέση μέσα αριστερά και τον Κίμιχ να κάνει το τάκλιν, διώχνοντας.

Πρώτη μεγάλη φάση στο ματς στο 18ο λεπτό, με τον Νεϊμάρ να μην μπορεί να νικήσει τον Νόιερ, που έδιωξε με... χέρια και με πόδια το πλασέ του πρώτου

Ο Λεβαντόφσκι εντός περιοχής, έπιασε το γυριστό σουτ όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι αφού σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του Νάβας στο 22ο λεπτό της αναμέτρησης.

Σέντρα από δεξιά με τον Λεβαντόφσκι να πιάνει την κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής όμως ο Νάβας έσωσε την Παρί από σίγουρο γκολ στο 31ο λεπτό της αναμέτρησης.

Τεράστια ευκαιρία της Παρί να ανοίξει το σκορ στο 45ο λεπτό, αλλά το τελείωμα του Εμπαπέ, από το λάθος του Αλάμπα, ήταν τραγικό και κατέληξε στην αγκαλιά του Νόιερ.

«Γλυκιά» σέντρα του Κίμιχ στο δεύτερο δοκάρι, βρήκε τον αμαρκάριστο Κομάν, ο οποίος με κεφαλιά άνοιξε το σκορ για την γερμανική ομάδα στο 59ο λεπτό της αναμέτρησης.

Κι άλλη επικίνδυνη σέντρα αυτή την φορά από τον Κομάν, ο Λεβαντόφσκι προσπάθησε να κάνει την προβολή, αλλά ο Κιμπεμπέ έβαλε το πόδι του την τελευταία στιγμή κι απομάκρυνε την μπάλα στο 61ο λεπτό.

Νέα μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τους Γερμανούς στο 63ο λεπτό, με τον Κομάν να κάνει το σουτ στην κίνηση, από νέο γέμισμα του Κίμιχ, αλλά τον Τιάγκο Σίλβα να διώχνει σωτήρια.

Λάθος του Αλάμπα, αλλά ο Νόιερ είπε ξανά «όχι» αποκρούοντας με το πόδι σε κόρνερ το τελείωμα του Μαρκίνιος στο 70ο λεπτό.

Από μακρινή απόσταση ο Βραζιλιάνος επιχείρησε να νικήσει το Νάβας στο 84ο λεπτό, με απευθείας εκτέλεση φάουλ, όμως η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από την εστία του Κοσταρικανού τερματοφύλακα.

Στις καθυστερήσεις, στην περιοχή ο Νεϊμάρ, έκανε τη σέντρα-σουτ με τον Μότινγκ να μη μπορεί να βάλει την προβολή για να φέρει το παιχνίδι στα ίσα.

Παρί Ζεν Ζερμέν (Τόμας Τούχελ): Νάβας, Σίλβα, Κιμπεμπέ, Κέρερ, Μαρκίνιος, Εμπαπέ, Νεϊμάρ, Ντι Μαρία (Τσούπο Μότινγκ 80'), Παρέδες (Βεράτι 65'), Μπερνάτ (Κουρζάβα 80'), Ερέρα (Ντράξλερ 72')

Μπάγερν Μονάχου (Χάνσι Φλικ): Νόιερ, Τιάγκο (Τολισό 86'), Μπόατενγκ (Ζούλε 25'), Λεβαντόφσκι, Ντέιβις, Γκορέτσκα, Γκνάμπρι (Κουτίνιο 68'), Μίλερ, Αλάμπα, Κομάν (Πέρισιτς 68'), Κίμιχ