Στις καθυστερήσεις, με τις "αλλαγές" κράτησε το αήττητο η "Κυρία" (BINTEO)

Σάββατο, 30/9/2017 - 21:58

ΑΕΚ και Ανόρθωση εξήλθαν ισόπαλες 1-1 στην «Αρένα». Η ΑΕΚ προηγήθηκε στο 77΄ με τον Τολμές, όμως ο Καμαρά στις καθυστερήσεις (92΄) ισοφάρισε για την «Κυρία».

Πολύ κακό το πρώτο ημίχρονο στην «Αρένα» με ελάχιστες φάσεις μπροστά από τις εστίες των δυο ομάδων. Χαρακτηριστικό του παιχνιδιού τα σκληρά μαρκαρίσματα και τα νεύρα από τους ποδοσφαιριστές των δυο ομάδων.

Μοναδική αξιόλογη φάση ένα σουτ του Άλβες στο 18΄ το οποίο απέκρουσε εύκολα ο Αρούς.

Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν καταφανώς καλύτερο. Αρκετά δυνατά μπήκε η ΑΕΚ στα πρώτα λεπτά χωρίς όμως να δημιουργήσει κάποια αξιόλογη φάση μπροστά από την εστία του Αρούς. Στο 56΄ οι Λαρνακείς θα χάσουν διπλή ευκαιρία με τον Τολμές, αφού δυο φορές θα προσπαθήσει να νικήσει τον Αρούς με σουτ, χωρίς όμως να τα καταφέρει. Στο 74΄ ο Τρισκόφσκι που πέρασε στην θέση του Χέφελ θα πλασάρει, χωρίς επιτυχία όμως αφού το πλασέ του δεν ανησύχησε τον Αρούς. Στο 77΄ ο Τολμές θα καταφέρει ότι δεν κατάφερε όλο το ματς. Σε μια φάση διαρκείας μέσα στην περιοχή της Ανόρθωσης, ο Γάλλος θα βρεθεί σε επίκαιρη θέση και με τον Αρούς εξουδετερωμένο δεν είχε κανένα πρόβλημα να ανοίξει το σκορ για την ομάδα του.

Στα επόμενα λεπτά η Ανόρθωση προσπάθησε, όμως η ΑΕΚ ήταν πιο επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις και θα μπορούσε να διπλασιάσει τα γκολ της, κυρίως με τον Λαρένα στο 90΄.

Εκεί που έδειχναν όλα πως η ΑΕΚ θα έπαιρνε την νίκη, Ματθαίου και Καμαρά στο 92΄ είχαν άλλη γνώμη… ο νεαρός κύπριος σέντραρε από τα δεξιά με τον Καμαρά από κοντά με κεφαλιά να ισοφαρίζει για την ομάδα του. Στο 94΄ ο Πράνιτς θα δεχθεί δεύτερη κίτρινη κάρτα και θα αποβληθεί.

ΑΕΚ: Πάμπλο, Μόισοφ, Καταλά, Μουρίγιο, Χέφελ (59' Τρισκόφσκι), Λαμπάν, Λαρένα, Τομάς (90' Μπόλιεβιτς), Τέτε (80' Αντωνιάδης), Ακοράν, Φλοριάν

Ανόρθωση: Αρούς, Σίβου, Ντουγκλάο, Σίλντενφελντ, Πράνιτς, Βίκτορ, Οικονομίδης (88' Ματθαίου), Ράγιος, Παλάνκα (55' Καμαρά), Σισέ (71' Καλό), Άλβες