Στον Ολυμπιακό το μεγάλο ντέρμπι με χρυσό σκόρερ τον Ένχελς

Κυριακή, 22/10/2017 - 23:01

Λύγισε τον ΠΑΟΚ στο Φάληρο ο Ολυμπιακός. Οι ερυθρόλευκοι πήραν με σκορ 1-0 το ντέρμπι, υποχρέωσαν τον δικέφαλο του Βορρά στην πρώτη του ήττα και τον πλησίασαν στο -1.

Χρυσός σκόρερ στο ματς για την ομάδα του Τάκη Λεμονή ήταν ο Μπιορν Ένχελς, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε μια αδράνεια στην άμυνα των φιλοξενούμενων κι έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα.

Κακό σε γενικές γραμμές ήταν το παιχνίδι με τα πολλά φάουλ και τις μιρκοδιακοπές από τον Κομίνη για τα καπνογόνα και ένα πανό στο πέταλο των οργανωμένων να μην επιτρέπουν στο ματς να πιάσει ρυθμό. Αρκετά λάθη από τον διαιτητή, που χάρισε την αποβολή σε Μάτος (55') και Ανσαριφάρντ (56').

Θα μπορούσε να είχε σώσει τον βαθμό στο τέλος ο «δικέφαλος του Βορρά», καθώς στρίμωξε για τα καλά τους Πειραιώτες όμως οι παίκτες του Λουτσέσκου τα χάλαγαν στην τελική προσπάθεια.

Το ματς:

Πιο καλό ξεκίνημα για τον ΠΑΟΚ στο ντέρμπι. Οι παίκτες του Λουτσέσκου δεν αιφνιδιάστηκαν από τον ρυθμό που ήθελε να δώσει από τα πρώτα λεπτά ο Ολυμπιακός και πέρασαν στην αντεπίθεση «χτυπώντας» από τα άκρα. Οι Πειραιώτες αντιμετώπισαν αρκετά προβλήματα στα άκρα της άμυνάς τους καθώς δεν έβρισκαν λύση στα ντουμπλαρίσματα των φιλοξενούμενων, τα οποία πάντως δεν πλήρωσαν αφού έλειψε από τον ΠΑΟΚ η καλή τελική πάσα.

Οι παίκτες του Λεμονή κατάφεραν να ισορροπήσουν το παιχνίδι μετά το μισάωρο. Πρεσάροντας ψηλά, οι ερυθρόλευκοι άγχωσαν αρκετά τους αμυντικούς του ΠΑΟΚ, που έχασαν την ψυχραιμία τους στις πρώτες πάσες κι έχασαν μέτρα στο γήπεδο. Με εξαίρεση την τελική του Σισέ, που βγήκε από στημένη φάση, ο Ολυμπιακός προσπάθησε να απειλήσει επίσης από τα άκρα όμως ο «δικέφαλος του Βορρά» δεν πλήρωσε την κακή αμυντική λειτουργία του στις φάσεις των Κούτρη (35’) και Ανδρούτσου (38’). Στο φινάλε του ημιχρόνου, ο ΠΑΟΚ πήρε ανάσες μεταφέροντας το παιχνίδι προς την αντίπαλη περιοχή και το πρώτο 45λεπτο ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το 0-0 να διατηρείται.

Γκολ από τα αποδυτήρια για τον Ολυμπιακό στο 51’. Έχοντας παιχτεί ελάχιστο ποδόσφαιρο λόγω της διακοπής για τα καπνογόνα, οι ερυθρόλευκοι έπιασαν στον ύπνο την άμυνα του ΠΑΟΚ κερδίζοντας όλες τις μονομαχίες έπειτα από στημένη φάση του Φορτούνη άνοιξαν το σκορ με τον Ένχελς (51’). Μετά το γκολ τα αίματα άναψαν. Στο 55’ ο Κομίνης θα έπρεπε να δείξει δεύτερη κίτρινη στον Μάτος για τράβηγμα στον Μάτος, ενώ ένα λεπτό αργότερα χάρισε απευθείας κόκκινη στον Ανσαριφάρντ που έπειτα από αψιμαχία με τον Σαμπράνο τον πάτησε στο πόδι. Από μπάλα πάντως λίγα πράγματα αφού τα πολλά φάουλ αλλά και η νέα μίνι-διακοπή για το επίμαχο πανό δεν επέτρεψαν στο παιχνίδι να πάρει ρυθμό.

Η ομάδα του Λουτσέσκου ήταν αναγκασμένη να ρισκάρει και ο Ολυμπιακός έπαιξε το…. παιχνίδι της, αφού ο Λεμονής έδωσε χώρο στον ΠΑΟΚ περιμένοντας να τελειώσει το ματς στην κόντρα. Η αλήθεια είναι πως με εξαίρεση μία αντεπίθεση με τον Μάριν οι ερυθρόλευκοι είδαν το πλάνο τους να πηγαίνει περίπατο. Το πέρασμα των λεπτών βρήκε τους Θεσσαλονικείς να έχουν βάλει όλους τους παίκτες των γηπεδούχων στην περιοχή και να χάνουν μεγάλες ευκαιρίες για να σώσουν τον βαθμό με τους Μάτος (89’) και Κάμπος (90+2’) για να σώσουν τον βαθμό στην εκπνοή.

Οι συνθέσεις:

Ολυμπιακός (Τάκης Λεμονής): Προτό, Ομάρ, Σισέ, Ένχελς, Κούτρης, Ρομαό, Οφόε, Φορτούνης (85’ Ζντιέλαρ), Ανδρούτσος (69’ Μάριν), Πάρντο, Ανσαριφάρντ (89' Τζούρτζεβιτς)

Στον πάγκο: Καπίνο, Ζιλέ, Βούκοβιτς, Καρσελά

ΠΑΟΚ (Ράζβαν Λουτσέσκου): Ρέι, Μάτος, Σαμπράνο, Βαρέλα, Λέοβατς (79’ Μπίσεσβαρ), Τσίμιροτ, Μαουρίσιο (62’ Σάκχοφ), Ελ Καντουρί, Μακ (69’ Κάμπος), Βιεϊρίνια , Πρίγιοβιτς

Στον πάγκο: Πασχαλάκης, Κρέσπο, Πέλκας, Κάνιας