Στον τελικό του Μουντιάλ προκρίθηκαν οι Γάλλοι

Τρίτη, 10/7/2018 - 22:54

Η ομάδα του Ντεσάμπ επικράτησε του Βελγίου με 1-0 χάρη σε γκολ του Ουμτιτί στο 51ο λεπτό της αναμέτρησης και είναι η πρώτη ομάδα που εξασφάλισε τη συμμετοχή της στον μεγάλο τελικό της Κυριακής (15/07). Η Γαλλία θα μάθει τον αντίπαλο της από τον αυριανό ημιτελικό ανάμεσα σε Κροατία και Αγγλία. Παράλληλα είναι η πρώτη παρουσία των Γάλλων σε τελικό Μουντιάλ μετά το 2006 στην Γερμανία.

Α’ Ημίχρονο

Αρκετά δυνατά μπήκαν οι δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο και φάνηκαν ορεξάτες να ψάξουν το γρήγορο γκολ. Με τη συμπλήρωση όμως των 15 λεπτών ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αρκετά και δεν είχαμε κάποια αξιόλογη φάση μπροστά από τις δύο εστίες με τις ομάδες να αρκούνται σε παιχνίδι κέντρου. Μεγάλη ευκαιρία με την συμπλήρωση 22 λεπτών στην αναμέτρηση για το Βέλγιο με τον Αλντερβάιρλντ να πιάνει το σουτ μέσα από την περιοχή αλλά ο Λορίς με εντυπωσιακή επέμβαση είπε «όχι» στον συμπαίκτη του στην Τότεναμ. Η απάντηση της Γαλλίας ήρθε 10 λεπτά αργότερα όταν ο Ζιρού έκανε την κεφαλία από το ύψος του πέναλτι αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Κουρτουά. Η Γαλλία απείλησε ξανά το Βέλγιο στο 39ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Παβάρ ο οποίος μπήκε από πλάγια στην περιοχή όμως το πλασέ του σταμάτησε στον Τίμπο Κουρτουά.

Β’ Ημίχρονο

Η Γαλλία ευτύχησε να προηγηθεί στο σκορ στο 51ο λεπτό μετά από κεφαλιά του Ουμτιτί από το ύψος της μικρής περιοχής. Μετά το γκολ της Γαλλίας το Βέλγιο προσπάθησε να αντιδράσει και να φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης. Μέχρι ΤΟ 60ο λεπτό όμως δεν κατάφεραν να απειλήσουν την εστία του Λορίς. Οι Γάλλοι κρατούσαν σωστά το προβάδισμα και προσπαθούσαν πλέον να χτυπήσουν στην αντεπίθεση. Στο 65ο λεπτό το Βέλγιο έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Φελαϊνί να πιάνει την κεφαλιά αλλά η μπάλα να περνά λίγο έξω από την εστία του Λορίς. Με την συμπλήρωση των 75 λεπτών στην αναμέτρηση οι Βέλγοι ανέβασαν στροφές και προσπάθησαν να μπουν στα «καρέ» της Γαλλίας όμως οι «Τρικολόρ» ήταν καλά διαβασμένοι. Στο 81ο λεπτό οι Βέλγοι προσπάθησαν να απειλήσουν με μακρινό σουτ του Βίτσελ όμως ο Λορίς ήταν και πάλι εκεί. Η Γαλλία στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης κλείστηκε πίσω και περίμενε το Βέλγιο το οποίο αδυνατούσε να βρει τους χώρους.

Δείτε εδώ το φιλμ και όλα τα στοιχεία της αναμέτρησης.

Εντεκάδες

Γαλλία: Λορίς, Παβάρν, Ουμτιτί, Βαράν, Ερνάντεζ, Πόγκμπα, Καντέ, Ματουιντί (Τολισό 86'), Εμπαπέ, Γκριεζμάν, Ζιρού (Νζόνζι 85').

Βέλγιο: Κουρτουά, Βερτόγκεν, Κομπανί, Αλντερβάιρλντ, Ντεμπελέ (Μέρτενς 60'), Βίτσελ, Φελαϊνί (Καράσκο 80') , Τσαντλί (Μπατσουαγί 90'), Αζάρ, Ντε Μπρόινε, Λουκάκου.