Stop από Σαλαμίνα στον Απόλλωνα και ''λευκή'' ισοπαλία (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 6/1/2018 - 19:50

Από τα πρώτα λεπτά του αγώνα στο ''Αμμόχωστος'', ο Απόλλωνας άρχισε το... σφυροκόπημα της εστίας της Νέας Σαλαμίνας. Η πρώτη ευκαιρία ήρθε μόλις στο 3', όταν μετά από συνεργασία των Σαρδινέρο, Γιάκολις και Άλαν, ο Μαρτίνες... έσκαψε την μπάλα στον Ζελάγια που δεν μπόρεσε να βρεί δίχτυα

Η επόμενη καλή στιγμή ήρθε με την συμπλήρωση του εικοσάλεπτου.Ο Σκέμπρι πήρε την μπάλα μέσα στην περιοχή, έκανε ωραίο προσπάθεια και από δύσκολη θέση σούταρε αλλά ο Βεσελόφσκι ενέργησε σωτήρια.Στο 36' ο Ρομπέρζ και στο 39' ο Μαρτίνες προσπάθησαν να... ανοίξουν το σκορ, όμως χωρίς αποτέλεσμα.

Ο Ζελάγια πήρε κίτρινη κάρτα από το διαιτητή λίγο αργότερα, καθώς ο Μασσιάς θεώρησε πως ο Αργεντινός έκανε θέατρο για να πάρει πέναλτι. Το πρώτο μέρος έκλεισε με ακόμη δυο τελικές για τους γαλάζιους με Ζελάγια και Μαρτίνες να μην μπορούν να παραβιάσουν την εστία των γηπεδούχων. Η ομάδα του Αυγουστή είχε 11 συνολικά τελικές στο πρώτο ημίχρονο.

Στην επανάληψη ο Αυγουστή πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τον Άντον Μάγκλιτσα στην θέση του Αντρέ Σκέμπρι. Στο 61' και από την στιγμή που στο πρώτο τέταρτο οι γαλάζιοι δεν μπορούσαν να βρουν το κλειδί για να ξεκλειδώσουν την άμυνα της Νέας Σαλαμίνας, ο Κύπριος προπονητής έριξε και το δεύτερο χαρτί του στον αγωνιστικό χώρο, καθώς ρίχτηκε στην μάχη ο Ντα Σίλβα,με τον Γιάκολις να βγαίνει από τον αγωνιστικό χώρο.

Ο Ντα Σίλβα με την είσοδο του απείλησε με σουτ στο 63' και με απευθείας εκτέλεση φάουλ δυο λεπτά αργότερα, η οποία ανάγκασε σε εντυπωσιακή απόκρουση τον Βεσελόφσκι. Ο τερματοφύλακας των ''ερυθρόλευκων'' είχε απάντηση ένα λεπτό μετά και για τον Βασιλείου, τον οποίο σταμάτησε σε σουτ στην κίνηση μέσα από την περιοχή και πολύ κοντά στην εστία του.

Στο 78' σε σουτ του Ντα Σίλβα οι παίκτες του Απόλλωνα φώναξαν για χέρι του Χατζηκωνσταντή και ζήτησαν πέναλτι με τον Μασσιά να δείχνει κόρνερ. Στο 80' νέα χαμένη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους με τον Μαρτίνες να πιάνει το σουτ στην κίνηση και τον Ζελάγια να μην μπορεί να μπει στην πορεία της μπάλας και να την σπρώξει στα δίχτυα. Μεγάλη ευκαιρία έχασε και ο Μαγκλίτσα που έχασε την ισορροπία του και δεν μπόρεσε να σουτάρει.

Στην εκπνοή του αγώνα η Νέα Σαλαμίνα ζήτησε πέναλτι σε ανατροπή του Καρλάο, αλλά ο Μασσιάς έδειξε κίτρινη κάρτα για θέατρο στον Βραζιλιάνο. Ο σχολιαστής της Cytavision τόνισε πως υπήρχε παράβαση και πως ο διαιτητής θα έπρεπε να δείξει την άσπρη βούλα.

Στην τελευταία φάση του αγώνα ο Μπεντόγια μόνος μπροστά από τον Βεσελόφσκι απέτυχε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα και έχασε μοναδική ευκαιρία για να δώσει τελικά την νίκη στην ομάδα του. Το τελικό αποτέλεσμα ήταν το 0-0, που ήταν η δεύτερη συνεχόμενη ισοπαλία μέσα στο 2018 για τον Απόλλωνα, που για πρώτη φορά φέτος δεν κατάφερε να σκοράρει σε αγώνα.