Συμβιβασμός στο ντέρμπι της Αιώνιας πόλης

Κυριακή, 1/9/2019 - 21:01

Ματσάρα με δύο γκολ και εφτά δοκάρια στο «Ολίμπικο» όπου η Λάτσιο και η Ρόμα κόλλησαν στο 1-1 στο ντέρμπι της Ρώμης.

Στο 3ο μόλις λεπτό μετά  από κόρνερ, η μπάλα στρώθηκε στο Λέιβα που έκανε το σουτ και είδε την μπάλα να σταματά στο δοκάρι της Ρόμα, ωστόσο στο 5’ η Ρόμα απάντησε στα δοκάρια, με μακρινό σουτ του Τζανιόλο. Στο 7’ ο Λόπεθ πρόλαβε σωτήρια τον  Σάβιτς και στο 16’ η Ρόμα κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Ντζέκο από τον Σάβιτς και ο Κολάροβ από την άσπρη βούλα έγραψε το 0-1.

Στο 21’ ο Λόπεθ έσωσε μετά από κεφαλιά του Ιμόμπιλε, ενώ στο 25’ ο Ιταλός είχε διπλό δοκάρι!

Το ματς είχε φοβερό ρυθμό και στο 27’ ο Σάβιτς έσωσε στη γραμμή μετά από κεφαλιά του Κριστάντε ενώ στο ίδιο λεπτό η Ρόμα είχε δοκάρι με τον Τζανιόλο και πάλι.

Στο 33’ το σουτ του Ιμόμπιλε έξυσε τα δοκάρια του Στρακόσια, ενώ στο 58’ μετά από σέντρα του Ράντου, ο Λατσάρι πήρε την κεφαλιά αλλά αστόχησε. Και στο ίδιο λεπτό, ο Σάβιτς έκλεψε από τον Κολάροβ, έδωσε στον Ιμόμπιλε που έστρωσε στον Αλμπέρτο κι εκείνος έγραψε το 1-1.

Στο 64ο λεπτό ο Λόπεθ είπε όχι σε σουτ του Κορέα, ενώ στο 86’ το σουτ του Παρόλο σταμάτησε ξανά στο δοκάρι και στο 90+2' ακυρώθηκε γκολ του Λατσάρι

ΛΑΤΣΙΟ: Στρακόσια, Ράντου, Ατσέρμπι, Λουίζ Φελίπε (40’ Μπάστος), Λούκας Λέιβα, Λούλιτς (78’ Γιόνι), Κορέα, Λουίς Αλμπέρτο, Λατσάρι, Σάβιτς (71’ Παρόλο), Ιμόμπιλε

ΡΟΜΑ: Πάου Λόπεθ, Κολάροβ, Φάτσιο, Φλορέντζι (89’ Ντιαβαρά), Μαντσίνι, Τζαπακόστα, Κριστάντε, Πελεγκρίνι, Ουντέρ (67’ Παστόρε), Τζανιόλο (79’ Σαντόν), Ντζέκο