Συνέχισε τις υψηλές πτήσεις η Λεβερκούζεν, ήττα με κάτω τα χέρια για Άιντραχτ

Σάββατο, 30/9/2023 - 18:44

Προκαλεί... τρόμο, η Μπάγερ Λεβερκούζεν! Η ομαδάρα του Τσάμπι Αλόνσο, πέτυχε την πέμπτη της νίκη στη φετινή Bundesliga επικρατώντας 3-0 στην έδρα της Μάιντς και παρά τη νίκη της Στουτγκάρδης στην Κολωνία με σκορ 2-0, βρέθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας έπειτα από έξι αγωνιστικές.

Την ίδια στιγμή στη «Βολκσβάγκεν Αρένα» η προσεχής αντίπαλος του ΠΑΟΚ στο Europa League, Άιντραχτ, γνώρισε τη δεύτερη φετινή της ήττα, αυτή τη φορά από τη Βόλφσμπουργκ με σκορ 2-0! Ήττα σοκ για την Ουνιόν στο Χάιντενχαϊμ με σκορ 1-0, εμφατικό πέρασμα της Γκλάντμπαχ από την έδρα της Μπόχουμ με σκορ 3-1.

Στο Μάιντς, η Λεβερκούζεν προηγήθηκε με το αυτογκόλ του Φαν ντεν Μπεργκ μόλις στο 18' πηγαίνοντας με το υπέρ της 1-0 στο ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να βρουν αντίδραση και στο 59' ο Γκριμάλντο, απλοποίησε το έργο για την ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο κάνοντας το 2-0. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Χόφμαν στο 65', σφραγίζοντας την παραμονή της Λεβερκούζεν στην πρωτιά της Bundesliga.

Ήττα με κάτω τα χέρια για την Άιντραχτ πριν την Τούμπα και τον ΠΑΟΚ! Η ομάδα της Φρανκφούρτης, παρουσιάστηκε κατώτερη των περιστάσεων στην έδρα της Βόλφσμπουργκ και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 31' από το γκολ του Βιντ. Στο δεύτερο ημίχρονο το έργο της έγινε ακόμη δυσκολότερο αφού ο Γκέτσε αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα αφήνοντας την Αϊντραχτ με δέκα. Αυτό ωφέλησε την Βόλφσμπουργκ η οποία έφτασε στο τελικό 2-0 με το δεύτερο προσωπικό γκολ του Βιντ.

Συνεχίζει την πορεία πρωταθλητισμού και η Στουτγκάρδη. Η ομάδα του Σεμπάστιαν Χένες, μετά από ένα κακό πρώτο μέρος στην έδρα της Κολωνίας, πήρε προβάδισμα με γκολ του Τσενγκίζ Γιουντάβ στο 68' για το 0-1! Ο Γερμανός στράικερ, τελείωσε την υπόθεση 20 λεπτά αργότερα όταν μετά από σουτ του Γκιρασί, πήρε το ριμπάουντ και έκανε από κοντά το τελικό 2-0!