Τα χρειάστηκε ο ΑΠΟΕΛ, όμως στο τέλος πήρε το ζητούμενο (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 27/10/2018 - 20:58

Ο ΑΠΟΕΛ τα χρειάστηκε, όμως τελικά πήρε την νίκη με 3-2 κόντρα στην Αλκή στην Λάρνακα. Οι πρωταθλητές προηγήθηκαν με γκολ των Τάμαρι και Ρέζα, όμως η Αλκή βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και κατάφερε να ισοφαρίση με τους Σταύρου και Μπελαμεϊρί. Όμως ο ΑΠΟΕΛ δεν είπε την τελευταία του λέξη αφού κέρδισε πέναλτι στο 90΄ με τον Νατέλ, ο Νούνο Μοράις ευστόχησε και έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του. Μάλιστα στο 94΄ οι "γαλαζοκίτρινοι" πέτυχαν και τέταρτο γκολ με τον Νατέλ μετά από ατομική προσπάθεια του Τάμαρι.

Οι πρωταθλητές έφτασαν τους 13 βαθμούς σε έξι αγώνες.

Α΄ ημίχρονο:

Χωρίς κάτι το αξιόλογο τα πρώτα δεκαπέντε λεπτά. Με την συμπλήρωση ενός τετάρτου στον αγώνα ο ΑΠΟΕΛ βρήκε την πρώτη του ευκαιρία στον αγώνα. Μετά από  ασυνεννοησία από τους αμυντικούς της Αλκής, ο Φλόρες, πρόλαβε και έδιωξε μπροστά από τη γραμμή τέρματος την μπάλα.

Στο 18΄ η Αλκή θα καταγράψει το πρώτο της σουτ με τον Σπόλιαριτς ο οποίος εκτέλεσε απευθείας φάουλ με την μπάλα να καταλήγει πάνω από τα δοκάρια.

Ελάχιστες οι αξιόλογες φάσεις στον αγώνα. Μονότονος ο ρυθμός με τον ΑΠΟΕΛ να κρατάει μπάλα να προσπαθεί να δημιουργήσει, όμως να μην μπορεί αφού απουσιάζει η φαντασία και το γρήγορο παιχνίδι. Από την άλλη πλευρά οι γηπεδούχοι κλείνουν σωστά και δεν αφήνουν κυρίως Τάμαρι και Ζαχίτ να δημιουργήσουν.

Στο 41΄ ο ΑΠΟΕΛ ουσιαστικά θα έχει την πρώτη του ευκαιρία στον αγώνα. Ο Καζού γύρισε στην περιοχή, ο Ζαχίτ έκανε το σουτ με την μπάλα να κτυπάει στο δοκάρι και να αποκρύνεται. Δύο λεπτά αργότερα νέο σουτ του Ζαχίτ θα καταλήξει πάνω από τα δοκάρια.

Ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να ανοίξει το σκορ με εκπληκτική προσπάθεια του Τάμαρι από τα δεξιά ο οποίος πέρασε όποιο βρήκε μπροστά του έκανε το σουτ ο Παναγή απέκρουσε στιγμιαία και στην επαναφορά ο Ιορδανός με κεφαλιά έκανε το 1-0 για την ομάδα του.

B΄ Ημίχρονο:

Με το καλημέρα στο δεύτερο ημίχρονο ο ΑΠΟΕΛ θα καταφέρει να πετύχει και δεύτερο γκολ στο 48΄ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ρέζα, ο οποίος δεν άφησε κανένα περιθώριο στον Παναγή.

Μετά την επίτευξη του γκολ από τον ΑΠΟΕΛ οι γηπεδούχοι πήραν μπάλα και προσπάθησαν να μειώσουν ώστε να ξαναμπούν στο παιχνίδι.

Μάλιστα στο 54΄ η Αλκή ζήτησε πέναλτι σε ανατροπή του Μπελαμεϊρί από τον Ζαχίτ. Ο διαιτητής όμως έδειξε να συνεχιστεί ο αγώνας. Ένα λεπτό αργότερα όμως ο Κοέλιο θα ανατραπεί από τον Μερκή και ο Νικολάου θα υποδείξει την εσχάτη των ποινών, ο Σταύρου εκτέλεσε εύστοχα και έδωσε εκ νέου ενδιαφέρον στον αγώνα.

Στην συνέχεια ο ΑΠΟΕΛ προσπάθησε να κρατήσει περισσότερο μπάλα, ενώ ο Τραμετζάνι φρέσκαρε την ομάδα του βάζοντας στον αγώνα Νατέλ και Ντε Βινσέντι στην θέση Ζαχίτ και Αρτυματά αντίστοιχα.

Στο 75΄ η Αλκή θα φτάσει μια ανάσα από την ισοφάριση. Ο Σπόλιαριτς έκανε την συρτή μπαλιά από τα δεξιά ο Ρόμο μπερδεύτηκε με τους αμυντικούς έχασε την μπάλα, όμως ο Μερκής έδιωξε προ της γραμμής τέρματος.

Δυο λεπτά αργότερα η Αλκή θα καταφέρει να ισοφαρίσει με τον Μπελαμεϊρί. Μετά από ασυνεννοησία Ρόμο και Μερκή ο ποδοσφαιριστής της Αλκής εκμεταλλεύτηκε το λάθος και ισοφάρισε για την ομάδα του.

Ο Νατέλ στο 86΄ έκανε το πλασέ από πλάγια αριστερά, όμως η μπάλα πέρασε έξω.

Ο ΑΠΟΕΛ στο 90΄ θα κερδίσει πέναλτι σε ανατροπή του αρκετά κινητικού Νατέλ από τον Σερφά. Ο Νούνο Μοράις θα ευστοχήσει ψύχραιμα και θα δώσει προβάδισμα εκ νέου στον ομάδα του.

Μάλιστα ο ΑΠΟΕΛ πέτυχε και τέταρτο γκολ με τον Νατέλ στο 94΄ μετά από ατομική προσπάθεια του Τάμαρι και πλασέ του Βραζιλιάνου.

Αλκή: Παναγή, Χαραλάμπους, Χριστοφή, Σερφά, Σταύρου, Γκαντάτσα, Ιβάν Κάρλος (78' Βασιλείου), Μπελαμεϊρί, Σπόλιαριτς, Ακόστα, Φλόρες

ΑΠΟΕΛ: Ρόμο, Βούρος, Μερκής, Καρλάο, Καζού, Αρτυματάς (75' Ντε Βινσέντι), Μοράις, Σόουζα (81' Ντελατόρε), Τάμαρι, Ζαχίντ (62' Νατέλ), Ρέζα