Τα "χρειάστηκε" ο Απόλλωνας, όμως πήρε το ζητούμενο (ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 28/2/2018 - 18:45

Ο Απόλλωνας έστω και δύσκολα (βάση σκορ, όχι εμφάνισης) επικράτησε του Οθέλλου με 2-0, ανέτρεψε το 1-0 του πρώτου αγώνα και πέρασε στα προημιτελικά του κυπέλλου. Τα γκολ πέτυχαν οι Μάγκλιτσα και Ζελάγια.

Στα προημιτελικά ο Απόλλωνας θα αντιμετωπίσει την Ανόρθωση.

Α΄ ημίχρονο:

Ο αγώνας από τα πρώτα του λεπτά όπως αναμενόταν ήταν μονόλογος για την ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή. Ο Απόλλωνας από τα πρώτα λεπτά ξεκίνησε να δημιουργεί ευκαιρίες μπροστά από την εστία του Τζιακουρή. Η σημαντικότερη του ευκαιρία καταγράφηκε 13΄ με τον Μάγκλιτσα ο οποίος έχασε τετ-α-τετ. Ο Οθέλλος οχυρώθηκε στα μετόπισθεν προσπαθώντας να προφυλάξει το 1-0 του πρώτου αγώνα.

Τελικά στο 33΄ η ομάδα της Λεμεσού θα καταφέρει να ανοίξει το σκορ με τον Μάγκλιτσα ο οποίος μετά την κεφαλιά του Άλαν στο δοκάρι με δυνατό σουτ θα νικήσει τον Τζιακουρή.

Μετά το 1-0 ο Απόλλωνας συνέχισε στο ίδιο τέμπο ψάχνοντας και ένα δεύτερο γκολ πριν το ημίχρονο ώστε να πάρει σκορ πρόκρισης. Τα σουτ τον Πέδρο, Σακέτι, Μάγκλιτσα και Παπούλη δεν κατάφεραν να νικήσουν τον Τζιακουρή και έτσι το ημίχρονο τελείωσε με τον Απόλλωνα να προηγείται με 1-0.

Β΄ ημίχρονο:

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους ο Απόλλωνας έψαξε ένα δεύτερο γκολ γρήγορα ένα δεύτερο γκολ ώστε να πάρει σκορ πρόκρισης. Μόλις στο 46΄ ο Σκέμπρι θα χάσει μοναδική ευκαιρία όμως εντελώς μόνο έβγαλε την μπάλα έξω.

Στο 72΄ ο Οθέλλος θα μείνει με δέκα ποδοσφαιριστές μετά από αποβολή του Κατσή, παρόλα αυτά κρατούσε το 1-0 χάριν κυρίως στον τερματοφύλακα του Τζιακουρή και στην αστοχία των ποδοσφαιριστών του Σωφρόνη Αυγουστή.

Στο 82΄ ο Ζελάγια μετά από γύρισμα του Πέδρο να λύσει τον γόρδιο δεσμό και θα κάνει το 2-0 για τον Απόλλωνα δίνοντας στην ομάδα της Λεμεσού προβάδισμα πρόκρισης.

Απόλλων: Βάλε, Πέδρο, Γιούστε, Άλεφ, Βασιλείου, Άλαν (78' Ντα Σίλβα), Σακέτι, Παπουλής, Γιάκολις (58' Σαρδινέρο), Σκέμπρι (64' Ζελάγια), Μάγκλιτσα

Οθέλλος: Τζιακουρή, Φοφανά, Γαβριήλ, Κυριάκου, Βασιλείου, Χατζηγιαννακού (68' Χριστοφή), Κ. Κυριάκου, Κουμουρής (80' Ριάντζελο), Αλτομπέλι, Κατσής, Εμμανουήλ