Τα χρειάστηκε ο Απόλλωνας, όμως τα κατάφερε στο... παρά δυο (BINTEO)

Δευτέρα, 24/9/2018 - 20:57

Ο Απόλλωνας με "χρυσό" σκόρερ τον Περέιρα στο 88΄ νίκησε την Νέα Σαλαμίνα με 1-0. Οι γηπεδούχοι έχασαν αρκετές ευκαιρίες να ανοίξουν πιο γρήγορα το σκορ, όμως λίγο η αστοχία, λίγο ο πολύ καλός Βεσελόφσκι, αλλά και η καλή αμυντική λειτουργία της ομάδας του Σάββα Πουρσαϊτίδη δυσκόλεψαν υπερβολικά την ομάδα του Σωφρόνη Αυγούστη.

Α’ Ημίχρονο

Μόλις στο πρώτο λεπτό ο Απόλλωνας έχασε την πρώτη καλή ευκαιρία στην αναμέτρηση. Ο Καραγιόλ έκανε την σέντρα με τον Πέδρο να πιάνει το σουτ όμως η μπάλα να περνάει λίγο έξω από την εστία της Σαλαμίνας.

Δύο λεπτά αργότερα ο Απόλλωνας έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία όταν ο Βασιλείου σέντραρε από τα αριστερά και τον Σαρδινέρο να πιάνει την κεφαλιά όμως η μπάλα σταμάτησε στον Βελκόφσκι.

Ο Απόλλωνας μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και έψαξε το γρήγορο γκολ χωρίς όμως επιτυχία.

Στο 33ο λεπτό ο Σακέτι εξαπέλυσε ένα κεραυνό έξω από την περιοχή με τη μπάλα να φεύγει λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Βεσελόφσκι

B΄ ημίχρονο:

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Μάγκλιτσα πήρε την θέση του Παπουλή. H πρώτη φάση στο δεύτερο ημίχρονο θα καταγραφεί στο 57’, το σουτ όμως του Βασιλείου θα διώξει σε κόρνερ ο Βεσελόφσκι.

Τέσσερα λεπτά αργότερα και πάλι ο Απόλλωνας θα απειλήσει αυτή την φορά με τον Μάρκοβιτς το σουτ του όμως βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι και πάει έξω.

Στο 64΄ ο Απόλλωνας θα χάσει ακόμη μια ευκαιρία με τον Ζελάγια, ο οποίος σούταρε όμως ο Βεσελόφσκι απέκρουσε.

Με την συμπλήρωση 70΄ λεπτών ο Απόλλωνας θα χάσει τεράστια ευκαιρία με τον Περέιρα ο οποίος από το ύψος του πέναλτι έκανε το πλασέ όμως αυτό ήταν πολύ άστοχο.

Δυο λεπτά αργότερα η Νέα Σαλαμίνα θα απειλήσει για πρώτη φορά στην επανάληψη με τον Κινγκσλεϊ του οποίου όμως η κεφαλιά δεν ανησύχησε τον Βάλε.

Στο 74΄ ο Κίνγκσλεϊ και πάλι θα χάσει αυτή την φορά μοναδική ευκαιρία αφού βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Βάλε όμως ο τελευταίος απέκρουσε.

Στο 77΄ ο Απόλλωνας θα απειλήσει και πάλι με διπλή μάλιστα ευκαιρία, ο Βεσελόφσκι όμως θα νικήσει την κεφαλιά και το πλασέ των Περέιρα και Ζελάγια αντίστοιχα.

Οι "γαλάζιοι" της Λεμεσού τελικά θα "κόψουν" τον γόρδιο δεσμό στο 88΄ και με τον Περέιρα θα καταφέρουν να σκοράρουν. Μετά από κακό σουτ του Πέδρο ο Περέιρα με κεφαλιά νίκησε τον Βεσελόφσκι.

Εντεκάδες:

Απόλλωνας (Αυγουστή): Βάλε, Πέδρο, Γιούστε, Ρομπέρζ, Βασιλείου, Σακέτι, Μάρκοβιτς, Σαρδινέρο, Καραγιόλ (56′ Περέιρα), Παπουλής (46′ Μαγκλίτσα), Ζελάγια

Νέα Σαλαμίνα (Πουρσαϊτίδης): Βεσελόφσκι, Παύλου, Γκολομπάρτ, Χριστοφόρου, Μιντίκκης (6′ Φουστάρ), Κορέια, Μαργκάσα, Νουρ, Τιάγκο, Ελουντού, Κίνκγσλεϊ (80′ Σικόρσκι)