Τα πεπραγμένα των διεθνών της Ανόρθωσης

Δευτέρα, 10/9/2018 - 13:23

Εφτά επιστροφές από διεθνείς υποχρεώσεις αναμένει ο Ρόνι Λέβι εντός των επομένων ωρών, αφού οι περισσότεροι από τους διεθνείς ποδοσφαιριστές της Ανόρθωσης έχουν ολοκληρώσει τις υποχρεώσεις με τις Εθνικές του ομάδες, προκειμένου η ομάδα να μπει πιο... γεμάτη στην τελική ευθεία της προετοιμασίας της για τον αγώνα με την ΑΕΛ (Δευτέρα 17/09, 19:00).

Συμμετοχή κατέγραψαν οι ξένοι παίκτες της ομάδας, βασικοί οι διεθνείς με την Ελπίδων.

Αναλυτικά τα πεπραγμένα των διεθνών παικτών της ομάδας της Αμμοχώστου, τις προηγούμενες μέρες:

Ολοκληρώθηκαν οι υποχρεώσεις των περισσότερων διεθνών ποδοσφαιριστών μας με τις Εθνικές τους ομάδες, με τους νεαρούς Μιχάλη Ιωάννου και Νικόλα Παναγιώτουαλλά και τον Μικελτάντζε να είναι οι μοναδικοί που θα ενσωματωθούν στις προπονήσεις πιο αργά μέσα στην εβδομάδα, καθώς η Εθνική Γεωργίας U21 θα αντιμετωπίσει σε φιλικό αγώνα την Μάλτα την Τρίτη ενώ η Εθνική Νέων θα δώσει σήμερα φιλικό αγώνα με τη Ρουμανία.

Ο Μίχαλ Ντούρις αγωνίστηκε για ένα ημίχρονο στο φιλικό της Εθνικής του με τη Δανία, περνώντας στο παιχνίδι ως αλλαγή, την ίδια στιγμή που δεν πήρε καθόλου χρόνο συμμετοχής στον αγώνα με την Ουκρανία. Όσο αφορά το Κατσαράβα, ο 24χρονος επιθετικός δεν αγωνίστηκε στο εκτός έδρας παιχνίδι της Εθνικής του με το Καζακστάν την Πέμπτη, ωστόσο κατέγραψε 90λεπτο στη νίκη της Εθνικής Γεωργίας επί της Λετονίας με 1-0. Επίσης βασικός αγωνίστηκε και ο Μπέκα Μικελτάντζε στο ισόπαλο 0-0 της Εθνικής Γεωργίας U21 με την αντίστοιχη της Λιθουανίας.

Στον πάγκο έμεινε και στα δύο παιχνίδια του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος με Νορβηγία εκτός έδρας και Σλοβενία εντός έδρας ο Γιώργος Οικονομίδης. Βασικοί αγωνίστηκαν οι Αρτυματάς, Σωτηρίου και Χατζηπασχάλης στην ήττα που δέχτηκε η Εθνική Ελπίδων σε αγώνα που διεξήχθη την Παρασκευή στο πλαίσιο της προκριματικής φάσης του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U21, την ίδια στιγμή που δεν πήρε κάποια λεπτά συμμετοχής ο Δημήτρης Δημητρίου.

Στην αρχική ενδεκάδα της Εθνικής Νέων U19 βρέθηκαν οι Μιχάλης Ιωάννου και Νικόλας Παναγιώτου στην ήττα που γνώρισε από την αντίστοιχη ομάδα της Ρουμανίας σε φιλικό που έγινε στο Βουκουρέστι. Ο Παναγιώτου αντικαταστάθηκε από τον Χρυστοστόμου στο 67ο λεπτό ενώ την θέση του Ιωάννου πήρε ο Παρούτης στο 80ο λεπτό.