Τάσεις «αυτοκτονίας» για την Άρσεναλ που τελικώς πήρε το ζητούμενο

Κυριακή, 2/9/2018 - 17:45

Η Κάρντιφ βρήκε το ψυχικό σθένος να την ισοφαρίσει δύο φορές, όμως με μία οβίδα του Λακαζέτ 10 λεπτά πριν το τέλος, η Άρσεναλ πήρε μία επεισοδιακή νίκη στην έδρα της Κάρντιφ με 2-3.

Όσοι είναι Άρσεναλ θα πρέπει να ετοιμαστούν για μία σεζόν, στην οποία κάθε νίκη θα έρχεται με άγχος, κόπου και πολύ ιδρώτα. Την περασμένη εβδομάδα, η Γουέστ Χαμ προηγήθηκε και χρειάστηκε μία in extremis ανατροπή για να έρθει το πρώτο φετινό τρίποντο.

Αυτή τη φορά, οι Λονδρέζοι κατάφεραν κάτι πιο δύσκολο. Έγιναν η πρώτη ομάδα που δέχθηκαν φέτος γκολ από την Κάρντιφ. Κι όχι μόνο αυτό. Ισοφαρίστηκαν δύο φορές, πριν έρθει ένα… τούβλο του Λακαζέτ 10 λεπτά πριν το τέλος να ανακουφίσει τον Ουνάι Έμερι στο πολύ αγχωτικό 2-3.

Η Άρσεναλ (πιο συγκεκριμένα ο Τσεχ) προσπάθησε να δωρίσει το 1-0 στην Κάρντιφ, όμως το τελείωμα του Άρτερ στην πάσα πάρε-βάλε του Τσέχου ήταν απογοητευτικό (6’). Κι αφού δεν έγινε το 1-0, έγινε το 0-1. Ο Μουστάφι πήρε παραμάζωμα όλη την άμυνα των Ουαλών και με καρφωτή κεφαλιά άνοιξε το σκορ (0-1).

Παρά το δοκάρι του Λακαζέτ σε συρτό διαγώνιο σουτ (33’), η Άρσεναλ δεν έπαιζε καλά και επέτρεπε πολλές φάσεις στους γηπεδούχους που πλησίαζαν με ευκολία στα καρέ της. Λίγο πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου, ο Μονρεάλ δεν μπόρεσε να διώξει σε σέντρα στο πίσω δοκάρι και ο Καμαράσα «εκτέλεσε» τον Τσεχ για το 1-1 (45’).

Από εκεί και μετά οι «κανονιέρηδες» στηρίχθηκαν στην ατομική κλάση των… μπροστινών του. Ένα υπέροχο φαλτσαριστό σουτ εκτός περιοχής του Ομπαμεγιάνγκ έκανε το 1-2 (62’), σε ένα χρονικό διάστημα που η ομάδα του Έμερι έδειχνε μπλοκαρισμένη, όμως το προβάδισμα έφερε πάλι οπισθοχώρηση.

Η Κάρντιφ μυρίστηκε τον φόβο και ισοφάρισε άμεσα (70’) σε μία φάση που οι παίκτες της έπαιξαν βόλεϊ στην αντίπαλη περιοχή, με τον Γουόρντ να κάνει το 2-2.

Η είσοδος του Τορέιρα έδωσε όμως άλλον αέρα στους Λονδρέζους, που από δική τους πάσα πέτυχαν το νικητήριο γκολ. Ο Ουρουγουανός έστρωσε στον Λακαζέτ, ο οποίος κινήθηκε σαν… πίβοτ και με οβίδα στην κλειστή γωνία του Έθριτζ έγραψε το 2-3 (80’) σε μία πολύ δύσκολη νίκη για τους «κανονιέρηδες».