ΤΕΛΙΚΟ: ΑΕΛ - Ανόρθωση 0-1

Κυριακή, 25/2/2018 - 15:25

Το παιχνίδι της αγωνιστικής αυτό ανάμεσα σε ΑΕΛ και Ανόρθωση, που αναμετρώνται στο Τσίρειο στις 16:00.

Η Λεμεσιανή ομάδα, που βρίσκεται σε καλό... φεγγάρι, θέλει με νίκη να πλησιάσει τη σημερινή αντίπαλο της στους δύο βαθμούς και να παραμείνει κοντά στις θέσεις που δίνουν Ευρωπαϊκό εισιτήριο (η 3η και υπό προϋποθέσεις η 4η), που ήταν άλλωστε και ο στόχος της από την αρχή της σεζόν. Η Ανόρθωση από την άλλη, με ενδεχόμενη νίκη απομακρύνεται κι άλλο από την αντίπαλο της και δημιουργεί μία απόσταση «ασφαλείας», αλλά και διατηρείται στην 3η θέση, που είναι προνομιούχα.

25/02/2018
18:03
Τέλος αγώνα
25/02/2018
18:02
90' + 8 Ο Ντουρίς βγαίνει φάτσα με το Βοζίνια, τον σταματάνε οι αμυντικοί της ΑΕΛ
25/02/2018
18:00
90' + 4 Νέα φάση διαρκείας στην εστία του Αρούς, μαζεύει με ευκολία την κεφαλιά
25/02/2018
17:57
90' + 1 Φάση διαρκείας στην εστία της Ανόρθωσης, ο Αρούς απομάκρυνε σε κόρνερ
25/02/2018
17:55
90'+ Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις
25/02/2018
17:54
90' Αλλαγή για την Ανόρθωση, μέσα ο Κοφί, εκτός ο Σισέ
25/02/2018
17:53
87' Πιέζει για την ισοφάριση η ΑΕΛ, με την Ανόρθωση να αντιστέκεται χωρίς προβλήματα
25/02/2018
17:51
86' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπενίτεθ, ο Αρούς με δεύτερη προσπάθεια μαζεύει μέσα στη περιοχή
25/02/2018
17:43
78' Αλλαγή για την ΑΕΛ, μέσα ο Γκαμπιονέτα, εκτός ο Κυριάκου
25/02/2018
17:41
77' Κεφαλιά του Ράγιος από πλάγια θέση, ο Βοζίνια διώχνει με δυσκολία σε κόρνερ
25/02/2018
17:40
75' Κεφαλιά του Μιτρέα εντός περιοχής, μαζεύει εύκολα ο Αρούς
25/02/2018
17:36
71' Μία αλλαγή για κάθε ομάδα

Ο Ρομάν αποχωρεί και ο Σασί παίρνει τη θέση του, για την ΑΕΛ.

Ο Αράζ εκτός, ο Καλό μέσα στην Ανόρθωση.

25/02/2018
17:34
70' Ο Μπενίτεθ εκτελεί απευθείας φάουλ, η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι
25/02/2018
17:32
67' Γκολ για την Ανόρθωση!

Εξαιρετική διαγώνια πάσα του Ράγιος, έβγαλε μόνο το Ντουρίς, που πέρασε και το Βοζίνια και έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα.

25/02/2018
17:28
64' Αλλαγή για την ΑΕΛ, μέσα ο Μπενίτεθ, εκτός ο Γουίλερ
25/02/2018
17:22
58' Λάθος απομάκρυνση του Λαφράνς, η μπάλα κατέληξε στο Σισέ που έκανε το σουτ και η μπάλα απομακρύνθηκε
25/02/2018
17:20
56' Κεφαλιά του Ντουρίς εντός περιοχής, η μπάλα άουτ
25/02/2018
17:19
53' Χωρίς κάποια σπουδαία φάση τα πρώτα λεπτά στο Β' μέρος, με την ΑΕΛ να ξεκινάει κάπως καλύτερα
25/02/2018
17:10
46' Σέντρα στο Β' μέρος, χωρίς (περαιτέρω) αλλαγές για τις δύο ομάδες
25/02/2018
16:57
Σχόλιο Α' ημιχρόνου

Εναλλασσόμενη υπεροχή στο Α’ ημίχρονο του Τσιρείου Σταδίου, με τις δύο ομάδες να έχουν τα καλά διαστήματα τους και τις ευκαιρίες τους για γκολ. Την μπάλα κράτησε περισσότερο η Ανόρθωση, όμως η ΑΕΛ είχε τις περισσότερες ευκαιρίες.

Η πρώτη ευκαιρία στο ματς ήταν διπλή, με τον Αρούς στο 14ο λεπτό να λέει δις «όχι» με εντυπωσιακό τρόπο στα σουτ που επιχείρησαν από κοντά Ρομάν και Τόρες, με το δεύτερο να ήταν και σε πολύ καλή θέση. Η ΑΕΛ είχε κι άλλη ευκαιρία στο 23’, με τη κεφαλιά του Λαφράνς που βρέθηκε μόνος μέσα στην περιοχή, να περνάει λίγο έξω. Στο 28’ ήρθε η πρώτη μεγάλη ευκαιρία της Ανόρθωσης, με το πλασέ του Ράγιος έξω απ’ την περιοχή να σταματάει στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Βοζίνια, που στην εξέλιξη της φάσης χρειάστηκε διπλή προσπάθεια να σταματήσει μία σέντρα του Πράνιτς από δεξιά. Στο 37’ νέα φάση για την ΑΕΛ, με τον Τόρες να ξεκινάει την προσπάθεια από τη μεσαία γραμμή και να κάνει τελικά το δυνατό σουτ στο ύψος της περιοχής και ο Αρούς να αποκρούει. Η μεγαλύτερη φάση του Α’ ημιχρόνου σημειώθηκε ωστόσο στις καθυστερήσεις, με τον Σισέ να παίρνει τη μπάλα μόνος προ κενής εστίας, με το πλασέ του να καταλήγει λίγο έξω.

25/02/2018
16:54
45' + 6 Τέλος ημιχρόνου
25/02/2018
16:53
45' + 5 Ο Αράζ κάνει το διαγώνιο σουτ, η μπάλα κοντράρει και δυσκολεύει τον Βοζίνια που μαζεύει με δεύτερη προσπάθεια
25/02/2018
16:49
45' + 2 Τεράστια ευκαιρία χάνει ο Σισέ, που μόνος με την εστία πλασάρει λίγο έξω
25/02/2018
16:43
41' Αρκετά τα φάουλ και οι διακοπές στο ματς, λόγω τραυματισμών
25/02/2018
16:38
37' Καλή φάση για την ΑΕΛ, με τον Τόρες να κάνει το σουτ σε καλή θέση, ο Αρούς απομάκρυνε
25/02/2018
16:37
34' Ένας λάθος υπολογισμός δεν κόστισε στην ΑΕΛ, αφού ο Ντουρίς δεν έπιασε τη κεφαλιά και ο Βοζίνια απομάκρυνε
25/02/2018
16:30
28' Δοκάρι για την Ανόρθωση!

Μια λανθασμένη απομάκρυνση της άμυνας της ΑΕΛ, έφερε τη μπάλα στα πόδια του Ράγιος που έκανε ένα φάλτσο σουτ, με τη μπάλα να καταλήγει στο δεξί κάθετο δοκάρι του Βοζίνια. Στη συνέχεια μία σέντρα του Πράνιτς από αριστερά, στην οποία χρειάστηκε δεύτερη προσπάθεια από τον τερματοφύλακα της ΑΕΛ για να τη μαζέψει.

25/02/2018
16:28
Η αναγκαστική αλλαγή του Ντουγκλάο έφερε τον Βίκτορ στο κέντρο της άμυνας της Ανόρθωσης
25/02/2018
16:25
23' Νέα καλή ευκαιρία για την ΑΕΛ, με το Λαφράνς να κάνει τη κεφαλιά μόνος στην περιοχή και η μπάλα να περνάει λίγο έξω
25/02/2018
16:19
17' Πρόβλημα αντιμετωπίζει ο Ντουγκλάο, θα γίνει αναγκαστική αλλαγή, στη θέση του ο Γκάντσεφ
25/02/2018
16:15
14' Διπλή μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ

Ο Ρομάν από πολύ κοντά έκανε το σουτ με τον Αρούς να σώζει προ της γραμμής. Από την απόκρουση ο Τόρες πήρε τη μπάλα και έκανε το δυνατό σουτ, με τον Αρούς και πάλι να σώζει στη γραμμή εντυπωσιακά.

25/02/2018
16:13
13' Έχει ανέβει η Ανόρθωση, με το παιχνίδι πλέον μοιρασμένο
25/02/2018
16:10
8' Χωρίς κάποια σπουδαία φάση τα πρώτα λεπτά, με την ΑΕΛ να κρατάει λίγο περισσότερο μπάλα
25/02/2018
16:02
1' Έναρξη αγώνα, με την ΑΕΛ στη σέντρα
25/02/2018
15:35
Οι απουσίες:

Ο Μπρούνο Μπαλταζάρ έχει όλους τους ποδοσφαιριστές στη διάθεση του, άφησε όμως στον πάγκο τον Αϊρόσα, του οποίου τη θέση στο δεξί άκρο της άμυνας πήρε ο Χάρης Κυριάκου.

Ο Αρτυματάς είναι η μοναδική απουσία για το Ρόνι Λέβι, που έχει βασικό το Ντουγκλάο, που ήταν αμφίβολος κατά τη διάρκεια της βδομάδας.