Τελικό: ΑΕΛ-Απόλλων 0-3

Κυριακή, 11/11/2018 - 17:55

Ο Απόλλωνας επέστρεψε με εμφαντικό τρόπο στις νίκες επικρατώντας της ΑΕΛ με 3-0 στο τοπικό ντέρμπι της Λεμεσού.

Τα γκολ για την ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή πέτυχαν οι Ζελάγια, Βασιλείου και Περέιρα. Οι «γαλάζιοι» ήταν ουσιαστικοί και καλύτεροι από την ΑΕΛ η οποία δέχθηκε την πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα. Μάλιστα εκτός από τα τρία γκολ ο Απόλλωνας είχε και τέσσερα δοκάρια!

85΄ Δοκάρι για τον Απόλλωνα

Τρίτο δοκάρι για τον Απόλλωνα στο παιχνίδι με τον Φαουμπαλά να σουτάρει εκτός περιοχής και την μπάλα να κτυπά στο δεξί δοκάρι του Πρόσεκ, ο οποίος στη συνέχεια μάζεψε την μπάλα

76΄ 3-0 ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΠΟΛΛΩΝΑ ΜΕ ΤΟΝ ΚΕΦΑΛΙΑ ΤΟΥ ΠΕΡΕΙΡΑ

Σέντρα του Ζοάο Πέδρο από τα δεξιά ο Περέιρα ανενόχλητος νίκησε τον Πρόσεκ και ουσιαστικά καθάρισε τον αγώνα για την ομάδα του

11/11/2018
17:33
73΄ Έπεσε αρκετά ο ρυθμός του αγώνα, κάτι που ευνοεί την ομάδα του Απόλλωνα
11/11/2018
17:29
66΄ Ευκαιρία για τον Απόλλωνα

Εντυπωσιακό βολ-πλανέ του Παπουλή σε σέντρα του Ζοάο Πέδρο η μπάλα όμως έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια του Πρόσεκ

17:15
54΄ Μακρινό σουτ του Περέιρα, η μπάλα ψηλά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Πρόσεκ
11/11/2018
17:05
Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου με μια αλλαγή για την ΑΕΛ. Έξω ο Αβραάμ μέσα ο Μπενίτεθ
11/11/2018
16:58
Σχόλιο για το πρώτο ημίχρονο

Ο Απόλλωνας ήταν πιο ουσιαστικός στο πρώτο ημίχρονο και με αρκετά καλό ποδόσφαιρο προηγείται της ΑΕΛ με 2-0. Οι ποδοσφαιριστές του Σωφρόνη Αυγουστή μπήκα αρκετά καλά από τα πρώτα λεπτά και ευτύχισαν στην πρώτη τους μεγάλη ευκαιρία να βρεθούν μπροστά στο σκορ, ενώ λίγο αργότερα έκαναν τα τέρματα τους δυο μετά από όμορφο συνδυασμό και πλασέ του Βασιλείου. Από την άλλη πλευρά η ΑΕΛ είχε κάποιες ευκαιρίες, κυρίως με Χουράδο και Τόρες όμως δεν μπόρεσε να σκοράρει και πλέον με το 2-0 οι «γαλάζιοι» έχουν σαφές προβάδισμα νίκης.

11/11/2018
16:49
Ημίχρονο στο Τσίρειο στάδιο, 2-0 για τον Απόλλωνα
11/11/2018
16:46
45΄Γύρισμα του Παπουλή στον Μάγκλιτσα ο επιθετικός του Απόλλωνα από πλάγια θέση έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια
11/11/2018
16:37
37΄ Διπλή ευκαιρία για την ΑΕΛ

Σουτ του Τόρες αποκρούει ο Βάλε, ακολούθως ο Τεξέιρα σουτάρει εκ νέου όμως ο Ουεντραόγκο διώχνει μακριά