ΤΕΛΙΚΟ: Ανόρθωση - Απόλλωνας 1-1

Σάββατο, 14/10/2017 - 17:17

Σπουδαίο παιχνίδι στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» με την πρωτοπόρο και αήττητη Ανόρθωση να υποδέχεται τον Απόλλωνα, που θέλει την πρώτη του νίκη κόντρα σε μία εκ των «μεγάλων» ομάδων, μετά την ισοπαλία στο Λεμεσιανό ντέρμπι.

Live ενημέρωση από το alphanews.live

14/10/2017
20:04
Τέλος αγώνα
14/10/2017
19:58
89' Διπλή ευκαιρία για τον Απόλλωνα, με τον Μάγκλιτσα να κάνει αρχικά σουτ και στη συνέχεια κεφαλιά χωρίς όμως γκολ
14/10/2017
19:57
87' Αλλαγή για την Ανόρθωση: Μέσα ο Άλβες, εκτός ο Σισέ
14/10/2017
19:55
85' Σουτ του Αράζ, άστοχο
14/10/2017
19:46
76' Αλλαγή για τον Απόλλωνα: Μέσα ο Ζελάγια, εκτός ο Γιάκολις
14/10/2017
19:42
72' Αλλαγή για τον Απόλλωνα: Εκτός ο Ντα Σίλβα, μέσα ο Μαρτίνες
14/10/2017
19:41
71' Ισοφαρίζει η Ανόρθωση!

Ο Ράγιος εκτελεί κόρνερ, ο Σίλντεφελντ με καρφωτή κεφαλιά στέλνει τη μπάλα στα δίκτυα για το 1-1

14/10/2017
19:27
57' Αλλαγή για τον Απόλλωνα: Σκέμπρι αντί Σαρδινέρο
14/10/2017
19:26
55' Χωρίς κάποια ιδιαίτερη φάση τα πρώτα λεπτά του Β' μέρους, προσπαθεί η Ανόρθωση, ελέγχει ο Απόλλωνας
14/10/2017
19:22
53' Αλλαγή για την Ανόρθωση: Καλό στη θέση Καμαρά
14/10/2017
19:16
46' Σέντρα στο Β' μέρος, χωρίς περαιτέρω αλλαγές οι δύο ομάδες
14/10/2017
19:01
Σχόλιο ημιχρόνου

Κυρίως παιχνίδι κέντρου στα πρώτα λεπτά του αγώνα, με τις δύο ομάδες να είναι ιδιαίτερα προσεκτικές αμυντικά και χωρίς καμία να επιβληθεί. Η πρώτη καλή φάση στο ματς ήρθε στο 13’, όταν ο Σισέ με προσωπική ενέργεια μπήκε στην περιοχή από πλάγια και έκανε το σουτ, με το Βάλε να αποκρούει δύσκολα με το πόδι. Στο 17’ ο Απόλλωνας στην πρώτη ουσιαστικά επίσκεψη στην εστία του Αρούς, κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Σίλντεφελντ έκανε λάθος εκτίμηση στη μεσαία γραμμή, ο Ντα Σίλβα του έκλεψε την μπάλα και μπήκε στην περιοχή, δίνοντας πάσα «πάρε-βάλε» στο Μάγκλιτσα που εύκολα έκανε το 0-1. Η Ανόρθωση προσπάθησε να αντιδράσει, κράτησε λίγο περισσότερο μπάλα, χωρίς όμως κάποια αξιοσημείωτη φάση. Στο 38’ ήρθε μία τέτοια όμως που άλλαξε τις ισορροπίες και έφερε 15λεπτη (!) διακοπή του ματς. Η μπάλα βγαίνει σε πλάγιο υπέρ της Ανόρθωσης και ο Σιβού τρέχει να την πάρει. Φέρεται να υπήρξε κάποιος διαπληκτισμός με τους αναπληρωματικούς των «κυανολεύκων» (δεν ξεκαθαρίζει κάτι στο ριπλέι) και μετά ο Λεόντιος Τράττος τον αποβάλλει. Σύμφωνα με το τι μεταδόθηκε από τη Cytavision, ο Αφρικανός αποβλήθηκε για χτύπημα αντιπάλου. Χωρίς κάποια σπουδαία φάση τα υπόλοιπα λεπτά του Α’ ημιχρόνου μετά την επανέναρξη του, με την φάση της αποβολής βεβαίως να αλλάζει αρκετά και να διατηρεί τα… νεύρα.

14/10/2017
19:01
Τέλος Α' ημιχρόνου
14/10/2017
18:54
45' + 7 Αλλαγή για την Ανόρθωση, μέσα ο Πηλέας στην θέση του Οικονομίδη
14/10/2017
18:52
45' + 7 Το παιχνίδι ξαναρχίζει μετά από 15 λεπτά

Ο Λεόντιος Τράττος αποβάλλει με την επιστροφή του ένα μέλος του τεχνικού τιμ από κάθε πάγκο, ενώ δείχνει κίτρινη κάρτα στον Πιτσιάν (Απόλλωνας), για τα όσα ακολούθησαν της αποβολής.

14/10/2017
18:50
45' + 5 Επιστροφή των διαιτητών στον αγωνιστικό χώρο, μετά από 13' διακοπής
14/10/2017
18:43
39' Ο Λεόντιος Τράττος κάνει νόημα στους βοηθούς του να πάνε στα αποδυτήρια

Μετά την αποβολή ακολούθησε ρίψη αντικειμένων από την κερκίδα και ο διαιτητής κάλεσε τους βοηθούς να αποσυρθούν στα αποδυτήρια μέχρι να ηρεμήσει η κατάσταση. Οι παίκτες παρέμειναν στον αγωνιστικό χώρο.

14/10/2017
18:37
38' Αποβολή (με απευθείας κόκκινη) του Σιβού!

Ο ποδοσφαιριστής της Ανόρθωσης τρέχει σε μία φάση να πάρει τη μπάλα εκτός γηπέδου, μπροστά από τον πάγκο του Απόλλωνα. Φέρεται να υπήρξε κάποιος διαπληκτισμός με τους αναπληρωματικούς των «κυανολεύκων» (δεν ξεκαθαρίζει κάτι στο ριπλέι) και μετά ο Λεόντιος Τράττος τον αποβάλλει. Σύμφωνα με το τι μεταδόθηκε από τη Cytavision, ο Αφρικανός αποβλήθηκε για χτύπημα αντιπάλου.

14/10/2017
18:35
36' Χωρίς κάτι το ιδιαίτερο τα τελευταία λεπτά, πέρα από τα πολλά νεύρα εντός αγωνιστικού χώρου
14/10/2017
18:26
27' Κεφαλιά «ψαράκι» του Γιούστε μετά από κόρνερ, η μπάλα περνάει λίγο έξω
14/10/2017
18:16
17' 0-1 ο Απόλλωνας!

Ο Σίλντεφελντ κάνει το λάθος στη μεσαία γραμμή, ο Ντα Σίλβα του κλέβει τη μπάλα, κάνει την διαδρομή προς την περιοχή και δίνει στον Μάγκλιτσα που μόνος την στέλνει στα δίκτυα

14/10/2017
18:13
13' Πρώτη καλή φάση στο ματς, με τον Σισέ να μπαίνει στην περιοχή και να κάνει το σουτ, ο Βάλε απέκρουσε με το πόδι
14/10/2017
18:10
11' Πρώτο σουτ στο ματς, ένα πολύ άστοχο του Σαντάνα