Τελικό: ΑΠΟΕΛ - ΑΕΛ 2-1

Τετάρτη, 17/1/2018 - 16:52

Αντί τέλη Αυγούστου 2017... μέσα Ιανουαρίου 2018. ΑΠΟΕΛ και ΑΕΛ τα λένε μεταξύ τους για τον αγώνα που ήταν ορισμένος να διεξαχθεί στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta. Λόγω αιτήματος των «γαλαζοκίτρινων» της Λευκωσίας αφού είχαν Ευρωπαϊκούς αγώνες, το ματς τότε πήρε αναβολή και διεξάγεται σήμερα.

Αρκετές οι ιδιαιτερότητες στο ματς, αφού μόνο όσοι παίκτες ήταν εγγεγραμμένοι τότε (τέλη Αυγούστου) έχουν δικαίωμα συμμετοχής, ενώ οι δύο ομάδες έχουν ήδη αναμετρηθεί για τον Β' γύρο.

Live ενημέρωση από την αναμέτρηση στο ΓΣΠ.

17/01/2018
19:28
Τέλος αγώνα
17/01/2018
19:24
90' Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις
17/01/2018
19:22
89' Καλή φάση για την ΑΕΛ, ο Μέσκα έκανε σουτ από καλή θέση, η μπάλα άουτ
17/01/2018
19:19
86' Τελευταία αλλαγή για ΑΕΛ, ο Αρουαμπαρένα στη θέση του Σασί
17/01/2018
19:17
84' Χωρίς κάποια σπουδαία φάση τα τελευταία λεπτά
17/01/2018
19:11
78' Τελευταία αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ, ο Ντε Καμάργκο στη θέση του Ορ
17/01/2018
19:09
77' Γκολ για τον ΑΠΟΕΛ!

Ο Μοράις εκτελεί εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε ο Ορ

17/01/2018
19:09
76' Πέναλτι για τον ΑΠΟΕΛ, κερδίζει ο Ορ σε φάουλ του Γουίλερ
17/01/2018
19:06
73' Σουτ του Αλνταΐρ, άστοχο
17/01/2018
19:06
73' Αλλαγή για την ΑΕΛ, ο Μέσκα στη θέση του Αβραάμ
17/01/2018
18:59
65' Αλλαγή για την ΑΕΛ, μέσα ο Αλνταΐρ, στη θέση του Φιντέλις
17/01/2018
18:57
63' Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ, μέσα ο Εφραίμ, στη θέση του Φαρίας
17/01/2018
18:55
62' Ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ, με τον Σοάρες να κλέβει πριν κάνει το κοντινό σουτ ο Μοράις που βρέθηκε μόνος
17/01/2018
18:52
59' Καλή ευκαιρία για την ΑΕΛ, με τον Γουίλερ να κάνει το πλασέ σε καλή θέση, ο Μοράις με προβολή έσωσε
17/01/2018
18:49
56' Γυριστή κεφαλιά του Αβραάμ εντός περιοχής, η μπάλα άουτ
17/01/2018
18:48
54' Σουτ του Σασί, άστοχο
17/01/2018
18:45
52' Χωρίς κάποια σπουδαία φάση μέχρι τώρα το ματς, με τον ΑΠΟΕΛ να έχει κάποιες επικίνδυνες επισκέψεις
17/01/2018
18:38
Σέντρα στο Β' μέρος, χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες
17/01/2018
18:30
Σχόλιο ημιχρόνου

Με τον ΑΠΟΕΛ να μπαίνει καλύτερα στο παιχνίδι και την ΑΕΛ να ανεβαίνει στη συνέχεια, ισορροπώντας το ματς, κύλησε το πρώτο ημίχρονο στο ΓΣΠ. Η πρώτη καλή φάση ήρθε στο 14’ όταν η κεφαλιά του Ποτέ σταμάτησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι του εμβρόντητου Βοζίνια. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν στην συνέχεια κυρίως με σουτ εκτός περιοχής να απειλήσουν εκ νέου, όλα όμως ήταν άστοχα. Εκεί ήταν και το διάστημα που ανέβηκε και μοίρασε κάπως το παιχνίδι, φτιάχνοντας και αυτή προϋποθέσεις για γκολ, το οποίο ήρθε στο 43’. Ο Μπενίτεθ εκτέλεσε φάουλ αρκετά μέτρα έξω απ’ την περιοχή, ο Λαφράνς βρέθηκε μόνος και με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα. Οι πανηγυρισμοί δεν πρόλαβαν να κοπάσουν από πλευράς ΑΕΛ και ήρθε η απάντηση από τον ΑΠΟΕΛ. Στο 45’ ο Εμπεσίλιο έκανε εξαιρετική ενέργεια και έκανε τη σέντρα, με τον Ποτέ να μη λαθεύει αυτή τη φορά και με κεφαλιά να στέλνει τη μπάλα στα δίκτυα. Πολλά τα νεύρα και τα φάουλ στο Α’ μέρος, με έξι κίτρινες και πολλές διακοπές (σχεδόν εφτά λεπτά ήταν οι καθυστερήσεις).

17/01/2018
18:23
Τέλος ημιχρόνου, μετά από 5 βάλε λεπτά καθυστερήσεις
17/01/2018
18:16
45' Γκολ για τον ΑΠΟΕΛ!

Ο Ποτέ με έξυπνη κεφαλιά εντός περιοχής, κερδίζει τον Βοζίνια και αντίπαλους αμυντικούς, στέλνοντας τη μπάλα στα δίκτυα. Είχε προηγηθεί σέντρα του Εμπεσίλιο.

17/01/2018
18:13
43' Γκολ για την ΑΕΛ!

Ο Μπενίτεθ εκτέλεσε αριστοτεχνικά φάουλ έξω απ' την περιοχή, η μπάλα κατέληξε στο κεφάλι του Λαφράνς που με εξαιρετικό τελείωμα την έστειλε στα δίκτυα.

17/01/2018
18:10
40' Σουτ του Αλωνεύτη έξω απ' την περιοχή, η μπάλα έξω
17/01/2018
18:10
Αρκετά τα νεύρα μεταξύ ποδοσφαιριστών, με αποτέλεσμα αρκετές κίτρινες κάρτες
17/01/2018
18:04
35' Καλή φάση για τον ΑΠΟΕΛ, με τον Ποτέ να κάνει σουτ στο ύψος της περιοχής, άστοχο όμως
17/01/2018
18:00
30' Νέο σουτ από μεριάς ΑΠΟΕΛ εκτός περιοχής, αυτή τη φορά από Ορ, και πάλι άστοχο
17/01/2018
17:57
26' Σουτ του Εμπεσίλιο εκτός περιοχής, άστοχο
17/01/2018
17:54
24' Πυκνώνουν οι επισκέψεις της ΑΕΛ στην εστία του ΑΠΟΕΛ, χωρίς τη μεγάλη όμως φάση ως τώρα
17/01/2018
17:48
18' Κεφαλιά του Εμπεσίλιο, η μπάλα άουτ - Καλές προϋποθέσεις για ΑΠΟΕΛ
17/01/2018
17:47
Πολύ λίγοι οι φίλοι της ΑΕΛ στις εξέδρες, λόγω της γνωστής αποχής μετά το νέο μέτρο κατά της βίας
17/01/2018
17:45
15' Αναγκαστική αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ: Μέσα Αλωνεύτης, εκτός Μπερτόλιο
17/01/2018
17:43
14' Δοκάρι για τον ΑΠΟΕΛ, μετά από κεφαλιά του Ποτέ εντός περιοχής - Η πρώτη καλή φάση στο ματς
17/01/2018
17:40
11' Πρόβλημα αντιμετωπίζει ο Μπερτόλιο, ετοιμάζεται να περάσει στο ματς ο Αλωνεύτης