ΤΕΛΙΚΟ: Κροατία - Ελλάδα 4-1

Πέμπτη, 9/11/2017 - 21:20

Να κάνει το πρώτο βήμα για την πρόκρισή της στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Ρωσίας θέλει η Εθνική Ελλάδας, που φιλοξενείται από την Κροατία στο «Μαξιμιρ».

Ο αγώνας είναι για τα μπαράζ του Παγκοσμίου Κυπέλλου που διεξάγεται το 2018 στην Ρωσία.

Η «κυανόλευκη» θέλει να κάνει το πρώτο βήμα για την πρόκρισή της στο Μουντιάλ, παίρνοντας ένα θετικό αποτέλεσμα στο «Μάξιμιρ» και να την σφραγίσει στον επαναληπτικό στο «Γ. Καραϊσκάκης» την ερχόμενη Κυριακή.

09/11/2017
23:39
Τέλος αγώνα, μετά από τέσσερα λεπτά καθυστερήσεων. Την προσεχή Κυριακή η ρεβάνς
09/11/2017
23:35
90' Ευκαιρία για την Ελλάδα, με την κεφαλιά του Μήτρογλου να σταματάει στην γραμμή ο Σούμπασιτς
09/11/2017
23:29
84' Η εικόνα δεν αλλάζει: Τραγική Ελλάδα, άνετη και όποτε θελήσει βάζει γκολ η Κροατία
09/11/2017
23:20
75' Αλλαγή για την Κροατία: Μέσα ο Ρέμπιτς, εκτός ο Κάλινιτς
09/11/2017
23:16
72' Μπακασέτας αντί Σταφυλίδη, η τελευταία αλλαγή της Ελλάδας
09/11/2017
23:14
70' Μεγάλη γκάφα για την Εθνική Ελλάδας

Τα λάθη δεν είναι μόνο εντός γηπέδου για την Ελλάδα...

Στο ημίχρονο ο Τζαβέλλας πήρε κίτρινη κάρτα καθώς αγωνιζόταν με άλλο νούμερο από αυτό που είχε δηλωθεί. Ήταν λάθος ανθρώπου της Ομοσπονδίας αλλά την... πλήρωσε ο Ελλαδίτης αμυντικός, που με αυτή την κάρτα θα χάσει τη ρεβάνς.

09/11/2017
23:08
63' Κεφαλιά του Παπασταθόπουλου εντός περιοχής, η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι
09/11/2017
23:07
63' Αναγκαστική αλλαγή για την Ελλάδα, ο Ταχτσίδης παίρνει τη θέση του Σάμαρη
09/11/2017
23:06
60' Σουτ του Μήτρογλου, αποκρούει ο Σούμπασιτς
09/11/2017
23:01
59' Σχόλιο

Τα λάθη και τα «δώρα» της Εθνικής Ελλάδας στην Κροατία δεν... υπάρχουν, την ώρα που φιλοξενούμενοι παραμένουν ακίνδυνοι και οι γηπεδούχοι ψάχνουν κι άλλα γκολ. Στις 9 πλέον τελικές η Κροατία, μία (το γκολ) η Ελλάδα.

09/11/2017
22:54
49' Γκολ για την Κροατία

Νέο «δώρο» της άμυνας της Ελλάδας στην Κροατία, με τον Σταφυλίδη να γυρίζει με το στήθος μέσα σε γεμάτη περιοχή προς τον Καρνέζη, ο Βρσάλικο να κλέβει και να δίνει στον Κράμαριτς που από κοντά έκανε το 4-1.

09/11/2017
22:50
46' Σέντρα στο Β' μέρος, με τον Ρέτσο να περνάει στη θέση του Μανιάτη για την Ελλάδα
09/11/2017
22:35
Σχόλιο για το Α' ημίχρονο

Η Κροατία ήταν η ομάδα επιβλήθηκε από το ξεκίνημα του παιχνιδιού και προτού κλείσουν 20 λεπτά στο «Μαξιμίρ» βρέθηκε να έχει δύο γκολ προβάδισμα, με την Ελλάδα εντελώς ακίνδυνη.

Αρχικά ο Μόντριτς στο 13' ευστόχησε στο πενάλτι που κέρδισε ο Κάλινιτς μετά από λάθος κοντρόλ (αρχικά) και φάουλ του Κάρνεζη. Στο 19' ο Κάλινιτς βρέθηκε μόνος εντός περιοχής μετά από χαμηλή πάσα του Στρίνιτς και με τακουνάκι νίκησε τον Καρνέζη.

Η Ελλάδα βρήκε στην συνέχεια διπλή ευκαιρία στο 29', απ' όπου προήλθε το κόρνερ που εκτέλεσε ο Φορτούνης και ο Παπασταθόπουλος με κεφαλιά μείωσε προσωρινά σε 2-1. Ο Πέρισιτς, μόνος μέσα στην περιοχή έδωσε εκ νέου προβάδισμα δύο γκολ (3-1) στην Κροατία στο 34' με κεφαλιά, μετά από σέντρα του Βρσάλικο. Με την Κροατία να έχει την υπεροχή και να ψάχνει κι άλλο γκολ ολοκληρώθηκε το Α' μέρος.

09/11/2017
22:34
45'+2 Τέλος ημιχρόνου
09/11/2017
22:30
44' Ευκαιρία για την Κροατία, ο Καρνέζης αποκρούει το σουτ του Κράμαριτς
09/11/2017
22:28
34' Γκολ για την Κροατία

Ο Βρσάλικο, ανενόχλητος από δεξιά έκανε καλοζυγισμένη σέντρα, ο Πέρισιτς βρέθηκε ακόμη μια φορά αμαρκάριστος στην περιοχή και με καρφωτή κεφαλιά μπήκε με την μπάλα στα δίχτυα.

09/11/2017
22:15
30' Μειώνει η Ελλάδα!

Ο Παπασταθόπουλος πιάνει την κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Φορτούνη και στέλνει την μπάλα στα δίκτυα. Ο Πρόζοβιτς προσπάθησε προ της τελικής γραμμής να την σταματήσει, αλλά της άλλαξε απλώς πορεία. Είχε προηγηθεί διπλή ευκαιρία για την Ελλάδα, απ' όπου προήλθε το κόρνερ.

09/11/2017
22:13
25' Σχόλιο

Τα έχει βρει σκούρα στο πρώτο 25λεπτο του αγώνα η Ελλάδα. Βρίσκεται πίσω στο σκορ με 2-0, ενώ είναι και τελείως ακίνδυνη.

09/11/2017
22:04
19' Γκολ για την Κροατία

Γύρισμα του Στρίνιτς από αριστερά, ο Κάλινιτς που βρέθηκε μόνος εντός περιοχής με έξυπνο τρόπο κερδίζει τον Καρνέζη με τακουνάκι για το 2-0.

09/11/2017
21:59
13' Γκολ για την Κροατία

Ο Μόντριτς εκτελεί εύστοχα το πέναλτι, στέλνοντας τον Καρνέζη από τη μια μεριά και τη μπάλα από την άλλη.

09/11/2017
21:57
11' Πέναλτι για την Κροατία

Λάθος κοντρόλ του Καρνέζη εντός περιοχής, ο Κάλινιτς του κλέβει τη μπάλα και στη συνέχεια ο Ελλαδίτης τερματοφύλακας τον γκρεμίζει. Κίτρινη κάρτα στον Καρνέζη.

09/11/2017
21:55
10' Χωρίς κάτι το ιδιαίτερο (πλην της φάσης πιο κάτω) μέχρι τώρα το ματς και με ελαφρά υπεροχή της Κροατίας
09/11/2017
21:51
5' Φάση διαρκείας στην εστία της Ελλάδας, με τον Βίντα να κάνει την κεφαλιά και ο Καρνέζης να μαζεύει
09/11/2017
21:47
1' Έναρξη αγώνα, με την Ελλάδα στη σέντρα
09/11/2017
21:41
Αν δεχθούν κάρτα, χάνουν τη ρεβάνς

Για την Ελλάδα στο όριο είναι οι Καπίνο, Οικονόμου, Τζαβέλλας, Σταφυλίδης, Ρέτσος, Τοροσίδης και Μήτρογλου, ενώ για την Κροατία είναι οι Πέρισιτς, Μπρόζοβιτς, Βρσάλικο, Ρογκ, Πίβαριτς, Βίντα και Κάλινιτς.

09/11/2017
21:25
Η ενδεκάδα της Κροατίας

Σούμπασιτς – Βρσάλικο, Λόβρεν, Βίντα, Στρίνιτς – Μόντριτς, Ράκιτιτς – Κάλινιτς, Μπρόζοβιτς, Πέρισιτς – Κράμαριτς.

Στον πάγκο: Λιβάκοβιτς, Κάλινιτς, Μίτροβιτς, Βλάσιτς, Νίζιτς, Ρέμπιτς, Ρογκ, Μάντζουκιτς, Μπράνταριτς, Λέοβατς, Πάσαλιτς, Πίβαριτς

09/11/2017
21:23
Οι αποστολές των δύο ομάδων και πως παρατάσσονται, σύμφωνα με τη FIFA
09/11/2017
21:20
Η ενδεκάδα της Ελλάδας

Με 4-2-3-1 κατεβάσει την Ελλάδα στο Μάξιμιρ απέναντι στην Κροατία ο Μίχαελ Σκίμπε.

Κάτω από την εστία θα βρίσκεται ο Καρνέζης, με δεξί μπακ τον Μανιάτη, αριστερό τον Τζαβέλλα και δίδυμο στο κέντρο της άμυνας τους Παπασταθόπουλο και Κυριάκο Παπαδόπουλο.

Οι Τζιόλης και Σάμαρης θα αποτελούν το δίδυμο στα χαφ, με τους Ζέκα-Σταφυλίδη να παίζουν στα δύο «φτερά» της επίθεσης και τον Φορτούνη σαν δεκάρι, πίσω από τον μοναδικό προωθημένο Μήτρογλου.

Η σύνθεση της Εθνικής Ελλάδας: Καρνέζης, Μανιάτης, Παπασταθόπουλος, Παπαδόπουλος, Τζαβέλλας, Τζιόλης, Σάμαρης, Ζέκα, Φορτούνης, Σταφυλίδης, Μήτρογλου