Αθλητικά

Τέλος η εθνική Γερμανίας για τον Οζίλ

ΟΖΙΛ

O Μεσούτ Οζίλ ανακοίνωσε την αποχώρηση του από την Εθνική Γερμανίας, ρίχνοντας βολές περί... ρατσιστικής επίθεσης στο πρόσωπό του!  

«Ξέρω ότι με ήθελε εκτός ομάδας μετά την φωτογραφία μου με τον Ερντογάν, όμως ο Λεβ και ο Μπίρχοφ με στήριξαν. Στα μάτια του Γκρίντελ και των οπαδών του είμαι Γερμανός όταν κερδίζουμε, αλλά ένας... μετανάστης όταν χάνουμε. Πληρώνω φόρους στην Γερμανία, κάνω χορηγίες σε γερμανικά σχολεία, κέρδισα το Παγκόσμιο Κύπελλο το 2014, αλλά... δεν είμαι αποδεκτός από την γερμανική κοινωνία. Μου συμπεριφέρονται σαν να είμαι… διαφορετικός» τόνισε ο Οζίλ και πρόσθεσε στην ανακοίνωσή του: «Ναι, πήρα το Bambi Award το 2010 ως παράδειγμα επιτυχημένης ενσωμάτωσης στην γερμανική κοινωνία. Παρέλαβα το Silver Laureal Leaf το 2014 από την ομοσπονδιακή δημοκρατία της Γερμανίας, ανακηρύχθηκα σε ποδοσφαιρικό πρέσβη της Γερμανίας το 2015. Δεν είμαι Γερμανός; Υπάρχουν άραγε κριτήρια; Οι φίλοι μου ο Μίροσλαβ Κλόζε και ο Λούκας Ποντόλσκι δεν έχουν ποτέ αναφερθεί ως Γερμανο-Πολωνοί, πως γίνεται εγώ να είμαι Τουρκο-Γερμανός; Είναι επειδή μιλάμε για την Τουρκία; Επειδή είμαι Μουσουλμάνος; Μεγάλωσα και εκπαιδεύτηκα στην Γερμανία, γιατί ο κόσμος δεν αποδέχεται ότι είμαι Γερμανός;».

Στο τέλος της ανακοίνωσης του ο Οζίλ καταλήγει: «Με βαριά καρδιά και μετά από σοβαρή σκέψη ανακοινώνω ότι δεν θα συνεχίσω να παίζω στην Εθνική όσο υπάρχει το αίσθημα του ρατσισμού. Υπάρχει και έλλειψη σεβασμού. Αγωνιζόμουν με τιμή και ενθουσιασμό, δεν θα το κάνω πια. Αυτή η απόφαση ήταν πολύ δύσκολη. Εκανα τα πάντα για την Γερμανία. Ομως η συμπεριφορά αξιωματούχων της Ομοσπονδίας με αναγκάζει να αποχωρήσω. Νιώθω ανεπιθύμητος, κανείς δεν θυμάται όσα πέτυχα. Άνθρωποι με ρατσιστικές ιδέες δεν πρέπει να εργάζονται για την μεγαλύτερη ποδοσφαιρική ομοσπονδία στον κόσμο. Είναι ασέβεια στις ρίζες μου. Με... έκαναν πολιτικό θέμα, δεν μπορώ να το ανεχτώ. Ο ρατσισμός δεν πρέπει ποτέ να γίνεται αποδεκτός».

Επόμενο άρθρο

Την επιστροφή του Καρέλη στην Ελλάδα θέλει ο ΠΑΟΚ

Σύμφωνα με δημοσίευμα στο Βέλγιο, ο ΠΑΟΚ βρίσκεται σε διαπραγματεύσεις με τον Νίκο Καρέλη
23/07/2018 - 11:55

ΣχετικέςΕιδήσεις

Νεκτάριος: «Δεν θα αγωνιστώ ποτέ εναντίον του ΑΠΟΕΛ» (ΒΙΝΤΕΟ)

Ανακοίνωσε την απόφαση του για να αποχωρήσει από τον ΑΠΟΕΛ ο Νεκτάριος Αλεξάνδρου
18/12/2018 - 12:14

Ο πιθανός νέος προορισμός του Τουρέ

Νωρίς τελείωσε η δεύτερη θητεία του Γιάγια Τουρέ στον Ολυμπιακό - Τα μεταγραφικά σενάρια
13/12/2018 - 14:00

Παρελθόν ο Άνχελ Γκόμεθ από την Ομόνοια

Τέλος στην συνεργασία των δύο πλευρών
12/12/2018 - 14:42

Ξόδεψε 72 μέρες με το video game «Fortnite» ο Οζίλ

Το video game πιθανός λόγος που κρατάει τον Οζίλ μακριά από την αγωνιστική δράση
10/12/2018 - 16:13

Νέα ρατσιστική επίθεση στην Πρέμιερ Λιγκ (ΒΙΝΤΕΟ)

Θύμα αυτή τη φορά ο παίκτης της Μάντσεστερ Σίτι Ράχιμ Στέρλινγκ
09/12/2018 - 10:29

Ελληνοκύπριος ο οπαδός που πέταξε τη μπανάνα στον Ομπαμεγιάνγκ

Δήλωσε πως 100% δεν είναι ρατσιστής, ορκίστηκε μάλιστα στα παιδιά του
04/12/2018 - 10:13

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Στο ΓΝ Λευκωσίας μοτοσικλετιστής μετά από τροχαίο

Συγκρούστηκε με όχημα στην Παλλουριώτισσα

ΠτΔ: Κάθε ευνομούμενο κράτος πρέπει να προστατεύει τα προσωπικά δεδομένα όλων

Ο Πρόεδρος Αναστασιάδης παρέλαβε την ετήσια έκθεση από την Αρμόδια Επίτροπο

Στα χέρια του Προέδρου Αναστασιάδη η ετήσια έκθεση του ΚΟΑΠ

Το 95.8% των δικαιούχων των Εκταρικών Επιδοτήσεων έχουν ήδη πληρωθεί
Ελλάδα

Που στρέφονται οι έρευνες για την βομβιστική επίθεση στον ΣΚΑΪ; (ΦΩΤΟ)

"Τέλεια έκρηξη" χαρακτηρίζει την επίθεση η Αντιτρομοκρατική

Καταδικάζει την έκρηξη βόμβας στα γραφεία του ΣΚΑΪ το Στέιτ Ντιπάρτμεντ

"Αναμένουμε ότι οι υπεύθυνοι θα προσαχθούν σύντομα στη δικαιοσύνη"

Αυτοί είναι οι ύποπτοι για το τρομοκρατικό χτύπημα στον ΣΚΑΪ (ΦΩΤΟ)

Ο "σγουρομάλλης" και ο "ξανθός" έκαναν τα προειδοποιητικά τηλεφωνήματα
Διεθνή

Στο χαμηλότερο ρεκόρ στην Προεδρία του η δημοτικότητα του Μακρόν

Υποχώρησε κατά πέντε μονάδες σε ένα μήνα φθάνοντας το 27%

Πρόταση μομφής κατά της Μέι κατέθεσε ο Κόρμπιν

Η Βρετανίδα Πρωθυπουργός απέρριψε το ενδεχόμενο δεύτερου δημοψηφίσματος

tv news

«To Τατουάζ» Ο Νικόλας κάνει ερωτική εξομολόγηση και πρόταση γάμου στην Αθηνά...

Η Σάσα κάνει μια αιφνιδιαστική επίσκεψη στο σπίτι της Όλγας... Τρίτη: Διπλό επεισόδιο
Alpha TV Κύπρου

«Γυναίκα Χωρίς Όνομα» Η Κάτια βρίσκει την ιατρική γνωμάτευση της Έλλης...

Ένα περίεργο γράμμα για την Ελπίδα φτάνει στο σπίτι της Μάρθας... Τρίτη Νέο Επεισόδιο
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Τρί, 18/12/2018 - 14:45ΤΟ ΣΟΪ ΣΟΥ