Της βγήκε το «λάδι όμως ξεκίνησε με νίκη η Ανόρθωση (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 26/8/2018 - 20:51

Νικηφόρο ξεκίνημα για την Ανόρθωση στο φετινό πρωτάθλημα έστω και δύσκολα με 1-0 κόντρα στη Δόξα στο Μακάρειο. Η ομάδα του Ρόνι Λέβι πήρε το τρίποντο χάρη στο γκολ του Μικελτάντζε στο 82ο λεπτό της αναμέτρησης. Η εικόνα της Βαρωσιώτικης ομάδας δεν ήταν η αναμενόμενη όμως το μόνο που κρατάνε είναι οι τρεις βαθμοί της νίκης.

Α΄Ημίχρονο

Μόλις στο 5ο λεπτό ο Παβλόφ βρέθηκε απέναντι στον Δημητρίου όμως ο νεαρός τερματοφύλακας της «Κυρίας» πραγματοποίησε εντυπωσιακή επέμβαση στέλνοντας την μπάλα σε κόρνερ.

Με τη συμπλήρωση του πρώτου 15λεπτου ο Στρούνα από τα δεξιά έκανε την μπαλιά με τον Ντούρις να παίρνει την κεφαλιά εξ επαφής όμως ο Γκρέμσλ κατάφερε να κρατήσει το μηδέν για την ομάδα του.

Η πρώτη εικόνα που παρουσιάζει η ομάδα της Αμμοχώστου επιθετικά είναι θετική όμως στην άμυνα υπάρχει κάποια ανισορροπία. Πάντως σε αυτά τα 20 πρώτα λεπτά η «Κυρία» έχει την κατοχή της μπάλας.

Στο 26ο λεπτό ο Ζατλ προσπάθησε να απειλήσει από τα αριστερά με μια φιλόδοξη προσπάθεια όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και πέρασε έξω.

Στο 31ο λεπτό ο Ράγιος εκτέλεσε φάουλ σημαδεύοντας τον Ντουγκλάο όμως η κεφαλιά του τελευταίου ήταν απογοητευτική.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ράγιος πραγματοποίησε από δεξιά το σουτ, αναγκάζοντας τον τερματοφύλακα της Δόξας σε εξαιρετική απόκρουση σε κόρνερ.

Στο 37ο λεπτό μετά από ένα φάουλ του Ασαμόα δημιουργήθηκε σύρραξη των ποδοσφαιριστών. Ο ποδοσφαιριστής της Δόξας να χτυπάει με τον αγκώνα τον Βίκτορ όμως ο διαιτητής τον παρατήρησε απλά με την κίτρινη κάρτα.

Β΄ Ημίχρονο

Πολύ καλή η ομάδα της Κατωκοπιάς στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, πατώντας καλύτερα από τους φιλοξενούμενους.

Στο 56ο λεπτό ο Κάτσαρ αποχώρησε δίνοντας τη θέση του στον Μικελτάντζε ο οποίος πήγε αμέσως στα άκρα της επίθεσης στέλνοντας ουσιαστικά τον Ράγιος στη φυσική του θέση ως επιτελικός μέσος.

Η επίσημη ενημέρωση που υπάρχει από το Μακάρειο στάδιο είναι ότι έχουν διατεθεί 1300 εισιτήρια στον σημερινό αγώνα.

Στο 68ο λεπτό ο Ιγκιεμπόρ πραγματοποίησε το σουτ έξω από την περιοχή με την μπάλα να κοντράρει στον Μουκτάρη, να παίρνει περίεργα φάλτσα και να καταλήγει σε κόρνερ.

Πέντε λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Ράγιος να πραγματοποιήσει το πλάσε από το ύψος της μεγάλης περιοχής αναγκάζοντας τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων σε εντυπωσιακή επέμβαση για να κρατήσει απαραβίαστη την εστία του.

Στο 78ο λεπτό ο Ράγιος εκτέλεσε φάουλ βρίσκοντας τον Βίκτορ ο οποίος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα λίγο έξω από την εστία της Δόξας.

Εν τέλει, η Ανόρθωση κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο 82ο λεπτό με τον Μικελτάντζε. Ο Πράνιτς τροφοδότησε πολύ ωραία τον Γεωργιανό ποδοσφαιριστή της «Κυρίας» ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να πλασάρει τον Γκρεμσλ.

Στο 90ο λεπτό ο διαιτητής της αναμέτρησης απέβαλε τον προπονητή των γηπεδούχων ο οποίος διαμαρτυρήθηκε εντόνως στον τέταρτο διαιτητή.

Στο 91ο λεπτό ο Κατσαράβα έδωσε πάσα πάρε-βάλε στον Ράγιος όμως ο τελευταίος καθυστέρησε χαρακτηριστικά και έχασε μοναδική ευκαιρία να τελειώσει το παιχνίδι.

Εντεκάδες

Δόξα (Λ. Χατζηλούκας): Γκρεμσλ, Περέιρα, Μιτρέα, Μουχτάρης, Ευσταθίου, Τίνκου, Μπόλιεβιτς, Παπαφώτης, Ασαμόα, Ζατλ, Παβλόφ.

Ανόρθωση (Ρ. Λέβι): Δημητρίου, Εγγλέζου, Στρούνα, Σίλντεφελντ, Ντουγκλάο, Κάτσαρ, Βίκτορ, Ιγκιεμπόρ, Ράγιο, Σισέ, Ντούρις.

Διαιτητής της αναμέτρησης: Ο Γιώργος Νικολάου με βοηθούς τους Μάριο Δημητριάδη, Ευαγόρα Ευαγόρου. Τέταρτος διαιτητής ο κ. Αβραάμ Τσούκκας.