Τέσσερα και λίγα ήταν για την Δόξα που πέταγε ''φωτιές''

Κυριακή, 17/9/2017 - 19:55

H Δόξα κυριολεκτικά ισοπέδωσε την Νέα Σαλαμίνα και πήρε μια εμφατική νίκη με σκορ 4-1.

Αν δεν υπήρχε ο Βεσελόφσκι, το σκορ θα είχε πάρει πολύ μεγάλες διαστάσεις, καθώς ο τερματοφύλακας των ερυθρόλευκων έκανε σωρεία σωτήριων επεμβάσεων

Ο Σισοκό κρατούσε την μπαγκέτα και σαν μαέστρος οργάνωνε το παιχνίδι της ομάδας της Κατωκοπιάς, ξεδιπλώνοντας το πλούσιο ταλέντο του στον αγωνιστικό χώρο. Παράσταση για ένα ρόλο το πρώτο ημίχρονο με τους γηπεδούχους να σφυροκοπούν τους φιλοξενούμενους.

Ο Σαντίκ με καρφωτή κεφαλιά στο 13' άνοιξε το σκορ και στο 39' ο Ασαμόα, με κεραυνό από τα σαράντα μέτρα, έκανε το 2-0. Το γκολ του Αφρικανού βάζει από τώρα υποψηφιότητα για το καλύτερο τέρμα της χρονιάς.

Σχεδόν ίδια εικόνα και στο δεύτερο ημίχρονο. Η Δόξα όποτε αποφάσιζε να πατήσει το γκάζι έσπερνε τον πανικό στην άμυνα της ομάδας του Λιάσου Λουκά. Ο Λουίς Κάρλος έχασε ευκαιρία που όπως λέμε είναι από αυτές που δεν χάνονται, αστοχώντας εξ επαφής και με τον Βεσελόφσκι εξουδετερωμένο.

Δυο λεπτά αργότερα όμως πήρε το αίμα του πίσω και στο 60' από την ασίστ πάρε-βάλε του Σισοκό έγραψε το 3-0. Η... εξαφανισμένη Νέα Σαλαμίνα εμφανίστηκε στο 71' και με τον Μακρίεφ πέτυχε γκολ, μειώνοντας σε 3-1.

Στο 77' ακυρώθηκε ορθά το τρομερό γκολ του Σισοκό καθώς ο Σαντίκ ήταν σε θέση οφσαιντ και κάλυπτε το οπτικό πεδίο του Βεσελόφσκι.

Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε στις καθυστερήσεις ο Κένεντι, μετά την εξαιρετική προσπάθεια και την ασίστ του Παπαφώτη. Τελικό αποτέλεσμα 4-1 για την Δόξα που ήταν καταιγιστική και πήρε πολύτιμο τρίποντο για την συνέχεια του πρωταθλήματος.