Tέταρτη συνεχόμενη νίκη η ΑΕΛ (BINTEO)

Κυριακή, 19/11/2017 - 17:55

Μόλις στο 2' η ΑΕΛ, επισκέφθηκε με αξιώσεις την εστία της Νέας Σαλαμίνας στο Τσίρειο. Ο Μιγκέλ Αρουαμπαρένα βρέθηκε σε ευνοϊκή θέση μέσα στην περιοχή και επιχείρησε να “κρεμάσει” χωρίς επιτυχία τον Βεσελόφσκ. Τέσσερα λεπτά αργότερα μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Βάσκος έγινε ξανά παραλήπτης της μπάλας και με γυριστό σουτ έστειλε την μπάλα ξανά εκτός εστίας.

Η ΑΕΛ κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 31ο λεπτό. Ο Λεάντρο βρήκε ιδανικά βρήκε τον Μπενίτεθ, που σχεδόν αμαρκάριστος ''εκτέλεσε'' τον Βεσελόφσκι για το 1-0.

Στο 42' οι ''ερυθρόλευκοι'' βρήκαν την απάντηση. Εκτέλεση κόρνερ, κεφαλιά του Γκράσι, η μπάλα βρήκε και στην πλάτη του Αρουαμπαρένα και κατέληξε στα δίχτυα για το 1-1. Η εστία του Βοζίνια παραβιάστηκε μετά από 430 αγωνιστικά λεπτά.

Η πρώτη φάση στο δεύτερο μέρος ήταν για την ΑΕΛ, όταν στο 49', ο Νικολάου σούταρε και ο Βεσελόφσκι απέκρουσε εντυπωσιακά. Στο 53΄η Νέα Σαλαμίνα είχε δοκάρι με τον Μακρίεφ και στην συνέχεια της φάσης το σουτ του Μπριτζίτο έφυγε έξω.  Στο 70' η ομάδα του Μπαλταζάρ πήρε προβάδισμα. Ο Κούσουλος ανέτρεψε τον Αρουαμπαρένα και ο Λεάντρο Σίλβα από την άσπρη βούλα έκανε το 2-1.

Ο Μιγκέλ Αρουαμπαρένα σκόραρε για τέταρτη συνεχομένη φορά, σφραγίζοντας την τέταρτη συνεχόμενη νίκη της ομάδας του. Ο Βάσκος τελείωσε την υπόθεση νίκη με κοντινή κεφαλιά. Στις καθυστερήσεις η Νέα Σαλαμίνα είχε δοκάρι με τον Μπριτζίτο. Η ΑΕΛ πήρε το τρίποντο και την άλλη εβδομάδα ταξιδεύει στην Λάρνακα και στο ''Αντώνης Παπαδόπουλος'' για το ματς με την Ανόρθωση.