Τι έγινε στα σημαντικότερα χθεσινά διεθνή φιλικά

Τετάρτη, 15/11/2017 - 10:48

ΓΕΡΜΑΝΙΑ - ΓΑΛΛΙΑ 2-2

Ισόπαλο 2-2 έληξε το σημαντικό διεθνές φιλικό ανάμεσα στην Γαλλία και την Γερμανία. Οι τρικολόρ, ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο και έφτασαν στο γκολ που άξιζαν με τον Λακαζέτ  στο 33.’Η αντίδραση της νάσιοναλμανσαφτ ήρθε με το ξεκίνημα της επανάληψης, όταν ο Βέρνερ έκανε το 1-1 ενω στο 70’ ο Κρόος είδε την μπάλα να σταματάει στο δοκάρι. Στην αμέσως επόμενη φάση ξανά ο Λακαζέτ έκανε το 1-2 για τους Γάλλους, που δεν θα τους έδινε τελικά την νίκη γοήτρου. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο  Στιντλ ισοφάρισε γράφοντας το τελικό 2-2.

ΡΩΣΙΑ - ΙΣΠΑΝΙΑ 3-3

Γκολ και θέαμα στην Αγία Πετρούπολη, όπου Ρωσία και Ισπανία αναδείχθηκαν ισόπαλες 3-3. Το σκορ άνοιξε μόλις στο 9’ για τους φιλοξενούμενους με τον Ζόρντι Άλμα Άλμπα, ενώ στο 35’ ο Σέρχιο Ράμος με πέναλτι έκανε το 0-2. Στο 41’ ο Σμόλοβ μείωσε σε 1-2 ύστερα από ωραία ασίστ του Μιραντσούκ. Στο 51` ο Μίραντσουκμ από δημιουργός έγινε εκτελεστής φέρνοντας το ματς στα ίσα. Δυο λεπτά αργότερα ο Σέρχιο Ράμος σκόραρε και πάλι από την άσπρη βούλα για το 2-3, όμως στο 70’ ο Σμόλοβ με το δικό του δεύτερο γκολ έκανε το 3-3, τερματίζοντας το σερί των έξι νικών για την φούρια ρόχα.

ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ - ΝΙΓΗΡΙΑ 2-4

Χωρίς τον Μέσι που πήρε άδεια για να επιστρέψει στη Βαρκελώνη, η Αργεντινή γνώρισε την ήττα με 4-2 από την Νιγηρία σε φιλικό αγώνα στο Κράσνονταρ της Ρωσίας. Στο 27’ ο Μπανέγα με απευθείας εκτέλεση φάουλ έκανε το 1-0  και το 2-0 ήρθε με τον Αγουέρο, που έγραψε ιστορία καθώς ξεπέρασε τον Κρέσπο και είναι ο τρίτος σκόρερ στην ιστορία της αλμπισελέστε. Ο Ιχενάτσο μείωσε πριν την λήξη στου ημιχρόνου και στην επανάληψη οι σούπερ αετοί ήταν σούπερ όνομα και πράγμα. Ο Ιβόμπι ισοφάρισε στο 52’ και ο Ιβόντου δυο λεπτά αργότερα ολοκλήρωσε την ανατροπή. Το θρίαμβο των Νιγηριανών σφράγισε στο 73` ο άσος της Άρσεναλ, ο Άλεξ Ιβόμπι με το δεύτερο τέρμα του στον αγώνα.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ - ΗΠΑ 1-1

Πορτογαλία και ΗΠΑ αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1 σε φιλκό αγώνα στη Λεϊρία. Με τους Ιβηρες δεν αγωνίστηκε ο Κριστιάνο Ρονάλντο, ενώ τόσο ο Φερνάντο Σάντος όσο και ο Ντέιβ Σαρατσάν, έκαναν πολλές αλλαγές. Ο Μακ Κένι στο 21ο λεπτό, άνοιξε το σκορ για τους Αμερικανούς, αλλά δέκα λεπτά αργότερα, ο Αντούνες ισοφάρισε, μετά από ασίστ του Μπρούνο Φερνάντες.

ΑΓΓΛΙΑ - ΒΡΑΖΙΛΙΑ 0-0

Σε φιλικό αγώνα στο Γουέμπλει η Βραζιλία είχε την κατοχή και τις ευκαιρίες κόντρα στην Αγγλία, όμως οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς τέρματα .Ο Φερναντίνιο, που πέρασε στο ματς σαν αλλαγή, είχε την καλύτερη ευκαιρία στον αγώνα, όταν με μακρινό σουτ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι στο 75’. Ντεμπούτο στην εθνική Αγγλίας έκανε ο Ντομινίκ Σολάνκε της Λίβερπουλ.