Τον «χαβά» της η απόλυτη Γαλλία, τεσσάρα η Σλοβενία

Πέμπτη, 7/9/2023 - 23:51

Ακάθεκτη συνέχισε στο «τιμόνι» του ομίλου μας η Γαλλία, η οποία επιβλήθηκε με 2-0 της Ιρλανδίας κι έκανε το 5Χ5. Δυο γκολ ο Σπόραρ και ασίστ Τσέριν στη νίκη της Σλοβενίας, ασίστ Γιόβετιτς για το Μαυροβούνιο.

2ος όμιλος

Δεν σταματάει πουθενά η Γαλλία στον δεύτερο προκριματικό όμιλο. Οι Μπλε δουλεύουν σαν «μηχανή» και οδηγούν ως απόλυτοι την κούρσα του ομίλου της εθνικής, με νέο θύμα τους αυτή τη φορά την Ιρλανδία (2-0). Το σκορ μάλιστα δεν άργησε να ανοίξει για τους γηπεδούχους στο «Παρκ Ντε Πρενς», αν και χρειάστηκε λίγη από τη... μαγεία του Τσουαμενί. Αφού ο Μπαπέ του έστρωσε τη μπάλα έξω από την περιοχή, ο μέσος της Ρεάλ Μαδρίτης έπιασε ασύλληπτο σουτ και έστειλε τη μπάλα στη γωνία της εστίας για το 1-0. Η Γαλλία δεν απειλούνταν, διατηρούσε τον έλεγχο του αγώνα και τελικά έφτασε στο δεύτερο γκολ με το καλησπέρα του β΄μέρους. Έπειτα από εξαιρετικούς συνδυασμούς οι Μπλε κατάφεραν να σπάσουν την άμυνα της Ιρλανδίας κι έπειτα από «αναταραχή» στη καρδιά της περιοχής, ο Τουράμ εκτέλεσε μονοκόμματα για να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα.

7ος όμιλος

Διπλό ανατροπής στη Σερβία που την έφερε την κορυφή του ομίλου πανηγύρισε η Ουγγαρία (2-1)! Παρά το ιδανικό ξεκίνημα της ομάδας των Μλαντένοβιτς, Ζίβκοβιτς (πέρασαν αλλαγή στην έναρξη του β΄μέρους) με το αυτογκόλ του Σάλαϊ στο 10΄, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να φέρουν τούμπα το ματς μέσα σε δυο λεπτά και να δραπετεύσουν με το τρίποντο. Αρχικά ο Βάργκα στο 34΄ έφερε το ματς στα ίσα, προτού ο Ορμπάν ολοκληρώσει την ανατροπή λίγο αργότερα που έφερε τους Ούγγρους στο +3 από την δεύτερη Σερβία.

8ος όμιλος

Νίκη με φουλ… άρωμα Παναθηναϊκού για τη Σλοβενία, η οποία ανέβηκε στη δεύτερη θέση του όγδου ομίλου μετά το 4-2 επί της Βορείου Ιρλανδίας στη Λουμπλιάνα. Ο Άντραζ Σπόραρ άνοιξε το σκορ μόλις στο τρίτο λεπτό, νικώντας τον Μπέιλι Πίκοκ – Φάρελ με τετ – α – τετ μέσα από την περιοχή.

Ο Μπέντζαμιν Σέσκο, ο οποίος σέρβιρε το πρώτο γκολ στον επιθετικό των Πρασίνων, πήρε την ασίστ από τον Άνταμ Τσέρνι για το 3-1 (42’), ενώ ενδιάμεσα είχαν σκοράρει ο Άιζακ Πράις για το προσωρινό 1-1 της Βορείου Ιρλανδίας (7’), με τον Πέταρ Στογιάνοβιτς να δίνει ξανά το προβάδισμα με 2-1 στην ομάδα του Ματίαζ Κεκ (17’).

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Τζόνι Έβανς μείωσε γρήγορα για τους φιλοξενούμενους (53’), αλλά ο Σπόραρ απάντησε στον κεντρικό αμυντικό της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ μόλις τρία λεπτά αργότερα, αυτή την φορά με ωραία κίνηση στο χώρο και ντρίμπλα στον τερματοφύλακα για αριστερό πλασέ στο βάθος της κενής εστίας, ύστερα από νέα ασίστ του Σέσκο.

Στην πρώτη θέση του όγδοου ομίλου βρίσκεται σταθερά η Φινλανδία, η οποία νίκησε και στο ντέρμπι κορυφής, περνώντας από την Αστάνα με 1-0 (78’ Άντμαν) επί του Καζακστάν. Δεύτερη, ισόβαθμη με την Σλοβενία, πέρασε η Δανία, η οποία δεν χρειάστηκε να φορτσάρει για να νικήσει το Σαν Μαρίνο στην Κοπεγχάγη με 4-0 (26’ Χόιμπιεργκ, 28’ Μέλε, 40’ Βιντ, 90’+3’ Πόουλσεν).

Καζακστάν – Φινλανδία 0-1