Τον λύτρωσε από το «μοιραίο» ο Πίττας-Έχασε ευκαιρία η ΑΕΛ (vids)

Κυριακή, 23/4/2017 - 20:01

Έστω και στις καθυστερήσεις ο Απόλλωνας κατάφερε να σώσει τον βαθμό στο ντέρμπι της Λεμεσού με την ΑΕΛ, διατηρώντας έτσι το -4 από την κορυφή με τέσσερις όμως αγώνες να απομένουν.

Η ΑΕΛ παρότι προηγήθηκε με τον Πίτι στο 28΄ δεν κατάφερε να πάρει τον αγώνα και έτσι έχασε την ευκαιρία να αποσπαστεί από την Ομόνοια.

Α΄ Ημίχρονο:

Πολύ μέτριο το πρώτο 20λεπτο του αγώνα με ελάχιστα πράγματα από τις δυο ομάδες. Μοναδική αξιόλογη προσπάθεια ένα σουτ του Πίτι το οποίο όμως δεν ανησύχησε τον Βάλε.

Η ΑΕΛ σταδιακά ανέβασε στροφές και ευτύχισε να σκοράρει στο 28΄ με τον Πίτι. Ο Σοάρες έδωσε στον Αϊρόσα, ο οποίος από τα δεξιά μπήκε στην περιοχή έδωσε στον Πίτι, ο οποίος με σουτ νίκησε τον Βάλε κάνοντας το 0-1.

Ο Απόλλωνας μετά το γκολ δεν αντέδρασε σχεδόν καθόλου, αφού ελάχιστα προβλημάτισε την άμυνα των «γαλαζοκιτρίνων» μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου. Από την άλλη πλευρά η ΑΕΛ κράτησε μπάλα και ήλεγξε πλήρως το παιχνίδι.

Β΄ Ημίχρονο:

Ο Απόλλωνας όπως αναμενόταν μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο μέρος, αναζητώντας το γκολ της ισοφάρισης.

Μάλιστα το 51΄ οι γαλάζιοι θα βρουν την πρώτη τους σημαντική ευκαιρία με τον Ντα Σίλβα. Ο Βραζιλιάνος εκτέλεσε απευθείας φάουλ, η μπάλα κόντραρε στο τοίχος και έφυγε ελάχιστα έξω.

Ο Απόλλωνας τα επόμενα λεπτά προσπάθησε χωρίς όμως να πετύχει κάτι το αξιόλογο.

Στο 68΄ θα ρθει η πρώτη ευκαιρία για την ΑΕΛ στο δεύτερο ημίχρονο με τον Μαύρου, όμως η κεφαλιά του αποκρούστηκε από τον Βάλε.

Τέσσερα λεπτά αργότερα πάλι ο Μαύρου θα χάσει τεράστια ευκαιρία, όμως το όμορφο του σουτ θα περάσει λίγο έξω από την εστία του τερματοφύλακα του Απόλλωνα.

Νέα μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ στο 76' . Ο Σάσι έδωσε στον Μαύρου ο οποίος καθυστέρησε να κάνει το σουτ, με αποτέλεσμα να τον κλείσει ο Στυλιανού, στην συνέχεια της φάσης ο Σάσι δεν μπόρεσε να σουτάρει και έτσι χάθηκε μοναδική ευκαιρία.

Έπρεπε να φτάσουμε στο 93΄ ώστε ο Απόλλωνας να καταφέρει με τον Πίττα ο οποίος μπήκε στον αγώνα δέκα λεπτά προηγουμένως να ισοφαρίσει. Ο νεαρός πήρε την κεφαλιά και διαμόρφωσε το 1-1 το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Απόλλων: Βάλε, Βινίσιους, Κυριάκου, Σέρτζιο (46΄ Σεμέδο), Γκόμες, Σακέτι (83΄ Πίττας) Ντα Σίλβα, Ζοάο Πέδρο, Σαρδινέρο, Παππουλής (73΄ Στυλιανού) Μαγκλίτσα

ΑΕΛ: Ρομό, Αιρόσα, Φορτούνα, Λαφράνς, Μιτρέα, Σοάρες, Πίτι (78΄ Σαβανέ) Νικολάου, Γεωργιάδης (84΄Χ. Κυριάκου), Μπλάνκο (67΄ Σάσι), Μαύρου

Οι δηλώσεις των προπονητών:

Μπαλταζάρ: «Είμαι πολύ περήφανος για τους παίκτες μου»

Συγκεκριμένα ανέφερε: «"Ήταν ένα καλό ντέρμπι με αρκετές μονομαχίες. Υπήρξαν πολλές έντονες στιγμές όπως γίνεται σε κάθε ντέρμπι (…)Είχαμε 2-3 ευκαιρίες να σκοτώσουμε το ματς. Αν τα καταφέρναμε θα ήταν πολύ δύσκολο για τον Απόλλωνα να γυρίσει το ματς. Στο ποδόσφαιρο όμως υπάρχουν οι καθυστερήσεις και το ματς τελειώνει μόνο όταν ο διαιτητής σφυρίξει. Ο Απόλλωνας είχε μια ευκαιρία και κατάφερε να ισοφαρίσει. Είμαι πολύ περήφανος για τους παίκτες μου. Είναι μαι μεγάλη χρονιά η φετινή. Δείχνουν όμως οι παίκτες μου όλα τα στοιχεία που θέλω».

Αυγουστή: «Όταν δεν παίζεις καλά δεν παίρνεις αποτέλεσμα»

Ο Αυγουστή υπογράμμισε τα ακόλουθα: «Δεν βρήκαμε χώρους κ αυτό οφείλεται στην τακτική του αντίπαλου προπονητή. Βλέπουμε μπροστά και το επόμενο παιχνίδι. Όταν δεν παίζεις καλά δεν παίρνεις αποτέλεσμα»