Τουλάχιστον νίκησε και πάει Δανία για να μην χάσει (ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 17/8/2017 - 21:54

Τουλάχιστον νίκησε ο Απόλλωνας. Η ομάδα της Λεμεσού επικράτησε έστω και δύσκολα με 3-2 της Μίντιλαντ στην Αρένα. Το σκορ άνοιξε ο Χάμπος Κυριάκου με τον Σόρλοθ να ισοφαρίζει. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Απόλλωνας προηγήθηκε και πάλι με τον Σαντάνα για να απαντήσει και πάλι ο Σόρλοθ. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Πίττα στο 91΄ με την πρόκριση πλέον να κρίνεται στο παιχνίδι της Δανίας σε μια βδομάδα.

Α΄ Ημίχρονο:

Αρκετά δυνατά μπήκε ο Απόλλωνας στο παιχνίδι χάνοντας μάλιστα πολύ καλές ευκαιρίες με τους Σκέμπρι και Ντα Σίλβα στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Ο Μαλτέζος μόλις στο 1΄ έχασε κεφαλιά, ενώ ο Βραζιλιάνος στο 8΄ απείλησε με απευθείας φάουλ.

Ο Απόλλωνας κρατούσε την μπάλα και στο 14΄ κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Χάμπο Κυριάκου, ο οποίος μετά από ωραία ενέργεια έκανε ένα συρτό σουτ η μπάλα κτύπησε στο δοκάρι και κατέληξε στα δίκτυα του τερματοφύλακα των Δανών.

Σταδιακά η Μίντιλαντ ισορρόπησε το παιχνίδι πήρε μπάλα και προσπάθησε να απειλήσει την εστία του Μπρούνο Βάλε.

Η πρώτη σημαντική ευκαιρία για τους Δανούς θα έρθει στο 31΄. Ο Σόρλοθ βρέθηκε απέναντι από τον Βάλε όμως ο τερματοφύλακας των κυπελλούχων βγήκε από την εστία του και έδιωξε την μπάλα.

Η υπεροχή των Δανών είχε αποτέλεσμα, αφού στο 38΄ ο Σόρλοθ με σκαστή κεφαλιά μέσα από την περιοχή ισοφάρισε το παιχνίδι.

Λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημίχρονου ο Σαντάνα έστειλε την μπάλα άουτ με κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Πέδρο.

Β΄ Ημίχρονο:

Ο Απόλλωνας ξεκίνησε δυνατά και το δεύτερο ημίχρονο χωρίς όμως στα πρώτα 15΄ λεπτά να βρει κάποια αξιόλογη ευκαιρία.

Στο 60΄ ο Γιάκολις ο οποίος αντικατέστησε λίγο πριν τον Σαρδινέρο σέντραρε, ο Σκέμπρι πήρε την κεφαλιά, ο τερματοφύλακας επέκρουσε ασταθώς ο Μάγκλιτσα όμως δεν έφτασε να κάνει την προβολή.

Χωρίς αλλαγές ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο στο ΑΕΚ ΑΡΕΝΑ. Ο Απόλλωνας είχε την κατοχή της μπάλας στο πρώτο δεκάλεπτο χωρίς ωστόσο να καταφέρει να απειλήσει την εστία του Δανού τερματοφύλακα.

Ο Πούλσεν στο 62΄ βρέθηκε στην περιοχή του Βάλε, γύρισε το κορμί του και με πλάτη στο τέρμα έπιασε το σουτ το οποίο εξουδετέρωσε ο Πορτογάλος.

Οι κυπελλούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν και πάλι με τον Σαντάνα στο 70΄. Ο ακραίος αμυντικός του Απόλλωνα βρέθηκε μέσα στην περιοχή των Δανών έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Γιάκολις και από πλάγια θέση έκανε το σουτ με την μπάλα να κοντράρει σε αμυντικό και να καταλήγει στα δίκτυα του Χάνσεν.

Δυστυχώς η ομάδα μας δεν άντεξε για μεγάλο χρονικό διάστημα αφού στο 74΄ και πάλι με τον Σόρλοθ οι Δανοί κατάφεραν να ισοφαρίσουν. Ο Νορβηγός έφυγε στην πλάτη της άμυνας του Απόλλωνα και με σουτ έκανε το 2-2.

Ο Σαντάνα στο 83΄ έφτασε και πάλι κοντά στο γκολ. Ο ακραίος αμυντικός μπήκε στην περιοχή έκανε το πλασέ όμως ο αμυντικός έδιωξε την τελευταία στιγμή σε κόρνερ πριν η μπάλα περάσει την τελική γραμμή.

Όμως ο Απόλλωνας δεν είπε την τελευταία του λέξη. Ο Γιάκολιτς στο 91΄ βρίσκει τον Πίττα από τα δεξιά και ο Πίττας με όμορφο πλασέ δίνει και πάλι προβάδισμα στους γαλάζιους της Λεμεσού.

Απόλλωνας: Βάλε, Γιούστε, Σακέτι, Άλεξ (66΄ Ζελάγια), Πέδρο, Ζάντερ, Ρομπέρζ, Χάμπος, Σκέμπρι (81΄ Πίττας), Σαρδινέρο (57΄ Γιάκολις), Μάγκλιτσα.

Midtjylland: Hansen, K. Hansen, Sparv, Korcmar, Hende, Poulsen, Drachmann (81΄ Wikheim) Boriring (64΄ Novak) Sorloth, Hassan (69΄ Romer), Nissen