Τραγική εμφάνιση από τον ΠΑΟΚ και διασυρμός από την Μπενφίκα (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 29/8/2018 - 23:55

Σε ένα παιχνίδι «ζωής και θανάτου» ο ΠΑΟΚ κατάφερε να μην εμφανιστεί ποτέ μέσα στον αγωνιστικό χώρο και δέχτηκε την εντός έδρας ήττα με 4-1 από την Μπενφίκα. Αποτέλεσμα που ήταν φυσικά καταστροφικό για τους Θεσσαλονικείς καθώς δεν κατάφεραν ούτε φέτος να πάρουν την πρόκριση για τους ομίλους της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Η ομάδα του Λουτσέσκου μπορεί να προηγήθηκε νωρίς στο σκορ με το πλασέ του Πρίγιοβοιτς στο 14ο λεπτό όμως η απάντηση της Μπενφίκα ήταν άμεση αφού στο 20ο λεπτό ο Ζαρντέλ έκανε το 1-1 για τους «αετούς» της Λισαβόνας.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα ο ΠΑΟΚ εξαφανίστηκε κυριολεκτικά από το γήπεδο. Η Μπενφίκα ανέλαβε δράση και ουσιαστικά «κλείδωσε» την πρόκριση μόλις στο 26ο λεπτό όταν κέρδισε το πέναλτι από το αβίαστο λάθος του Πασχαλάκη το οποίο και εκτέλεσε σωστά ο Σάλβιο για το 2-1 των φιλοξενούμενων.  Το τρίτο γκολ για τους φιλοξενούμενους ήρθε από τον Πίτζι στο 39ο λεπτό και έκανε το δεύτερο 45λεπτό να είναι καθαρά διαδικαστικού χαρακτήρα.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Πορτογάλοι κέρδισαν εκ νέου πέναλτι στο 49ο λεπτό όπου και εκτέλεσε εύστοχα και πάλι ο Σάλβιο. Στη συνέχεια του παιχνιδιού ο ΠΑΟΚ απλά προσπάθησε να ανατρέψει κάπως αυτή την εικόνα αλλά μάταια.

Έτσι, η ομάδα του Λουτσέσκου θα συνεχίσει το Ευρωπαϊκό της ταξίδι από τους ομίλους του Europa League.