Τρία λεπτά ήταν αρκετά για τον Απόλλωνα (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 8/12/2018 - 20:51

Ο Απόλλωνας επανήλθε στις επιτυχίες καθώς επικράτησε της Ένωσης στο Παραλίμνι με 2-0 χάρη στα γρήγορα γκολ των Σκέμπρι και Φακούντο στο 16ο και 19ο λεπτό αντίστοιχα. Η ομάδα της Λεμεσού δεν έπιασε ψηλά επίπεδα απόδοσης όμως τα γρήγορα γκολ φαίνεται να καθησύχασαν τους ποδοσφαιριστές του Αυγουστή. Από την πλευρά της η Ένωση μετά τα γκολ που δέχτηκε προσπάθησε να αντιδράσει και απείλησε αρκετές φορές την αντίπαλη εστία. Με αυτή τη νίκη η Λεμεσιανή ομάδα έφτασε τους 25 βαθμούς ενώ το Παραλίμνι έμεινε κολλημένο στους 10 βαθμούς.

Α' Ημίχρονο

Πολύ δυνατά μπήκε στην αναμέτρηση ο Απόλλωνας ο οποίος από τα πρώτα λεπτά του ημιχρόνου έδειχνε να ζητάει το γρήγορο γκολ.

Το γκολ τελικά για τον Απόλλωνα ήρθε στο 16ο λεπτό όταν Σούμα έδωσε στον Σκέμπρι ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 1-0 για την ομάδα του.

Η πρώτη καλή στιγμή για την Ένωση ήρθε στο 18ο λεπτό όταν ο Ουντότζι έκανε το σουτ όμως η μπάλα έφυγε λίγο έξω.

Ένα λεπτό αργότερα η ομάδα του Σωφρόνη διπλασίασε τα τέρματα της με προβολή του Φακούντο ο οποίος έφτασε τα 10 γκολ στο πρωτάθλημα.

Στο 29ο λεπτό η Ένωση έχασε δοκάρι μετά από κεφαλιά του Κυριάκου.

Η Ένωση ανέβασε αισθητά την απόδοση της στη συνέχεια και στο 32ο λεπτό ο Ουντότζι έκανε το σουτ όμως η μπάλα σταμάτησε στο σώμα του Σούμα ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Κουμής δεν βρήκε στόχο.

Στο 37ο λεπτό ο Ράσμουσεν βγήκε τετ α τετ με τον Κίσσα όμως το πλασέ του ήταν άστοχο και πέρασε έξω.

B' Ημίχρονο

Η Ένωση μπήκε ορεξάτη στον αγωνιστικό χώρο με σκοπό να διεκδικήσει ότι καλύτερο μπορούσε από το παιχνίδι.

Στο 50ο λεπτό της αναμέτρησης ο Φακούντο έκανε το σουτ με τον Κλέιμαν να μπλοκάρει δύσκολα την μπάλα.

Στο 56ο λεπτό πήγε να γίνει λάθος στην άμυνα της Λεμεσιανής ομάδας με τον Κουμή να μπαίνει στη φάση όμως να μην μπορεί να βρει στόχο.

Στη συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα έπεσε με τον αγωνιστικό χώρο σε συνδυασμό με το αποτέλεσμα να συνδράμουν σε αυτό.

Στο 84ο λεπτό ο Κολοκούδιας μπήκε στη περιοχή και έκανε το γύρισμα με την μπάλα να χτυπάει στο χέρι του Ρομπέρζ όμως ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι. Στη συνέχεια της φάσης ο Κολοκούδιας γύρισε τη μπάλα στον Ριέρα ο οποίος ολομόναχος έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Ριέρα.

Μετά την ολοκλήρωση της φάσης ο Κολοκούδιας άνοιξε διάλογο με τον Ρομπέρζ με τον Τράττο να τον τιμωρεί με κίτρινη κάρτα. Μετά από αυτή την εξέλιξη ο Κύπριος επιθετικός τα έβαλε με τον διαιτητή της αναμέτρησης ο οποίος του έδειξε την απευθείας κόκκινη κάρτα.

Στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης ο Ριέρα εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ από 20 μέτρα όμως εκεί ήταν ο Κίσσας ο οποίος έσωσε την ομάδα του.

ΕΝΠ (Φέλκ): Κλέιμαν, Κυριάκου, Μουλαζίμης, Αμπαρτζουμιάν, Μέρτακας, Ριέρα, Μαισουράτζε, Ζάρατε, Ουντότζι, Κουμής (Κολοκούδιας 77'), Ντάνκαν.

Απόλλων (Αυγουστή): Κίσσας, Σουμά, Ρομπέρζ, Χάμπος, Πέδρο (Στυλιανού 58'), Σακέτι (Σπόλιαρτις 78'), Περέιρα (Βασιλείου 68'), Σαρντινέρο, Μάρκοβιτς, Σκέμπρι, Φαουπάλα.

Δηλώσεις

Αυγουστή (Απόλλωνας): «Να καλωσορίσω πρώτα τον κόουτς στην Κύπρο και στην ΕΝΠ. Με τον ερχομό του έχει φέρει κάποιες θετικές αλλαγές αν και νωρίς. Είχαμε δύσκολο αντίπαλο, αφού είχε πάρει αποτέλεσμα την προηγούμενη βδομάδα. Καταφέραμε και μπήκαμε στο παιχνίδι και παίξαμε πάρα πολύ καλά παρόλο που ο αγωνιστικός χώρος δεν ήταν καλός. Αυτό το παιχνίδι για μας έχει τελειώσει. Είμαστε στεναχωρημένοι γιατί βγήκαν κάποιοι τραυματισμοί που δεν θέλαμε και δεν ξέρουμε πόσο σοβαροί είναι. Ειδικά του Σακέτι τον φοβάμαι πολύ. Πάμε στα επόμενα παιχνίδια να παίξουμε ακόμα καλύτερα. Να ευχαριστήσω αυτούς που ήρθαν σήμερα και μα χειροκρότησαν και μας βοήθησαν να πάρουμε τους τρεις βαθμούς. Καλή συνέχεια στον κόουτς».

Φέλκ (ΕΝΠ): «Ξέραμε πως θα ήταν δύσκολο. Στο ξεκίνημα δεν κάναμε όσα είπαμε αλλά παίζαμε με μια πολύ καλή ομάδα. Μετά το 2-0 κάναμε κάποιες αλλαγές και αντιδράσαμε. Είχαμε ευκαιρίες για 3-4 γκολ και είμαι περήφανος. Ακόμα και όταν μείναμε με 10 πιέσαμε και μπορούσαμε να επανέλθουμε. Δουλεύουμε μια εβδομάδα και απέναντι σε αυτές τις ομάδες μπορείς να μάθεις. Κρατώ μια θετική εικόνα από τον αγώνα. Ευχαριστώ και τον κόσμο, νιώσαμε την υποστήριξή του. Το πιο σημαντικό ήταν η προσπάθεια και η απόδοση που είχαμε. Δεν πήραμε το αποτέλεσμα αλλά μπορούμε να το κρατήσουμε. Περιμένω αρκετούς παίκτες να επιστρέψουν, κάναμε αλλαγές και αυτοί που έλειψαν θα επιστρέψουν. Όσοι έπαιξαν σήμερα πήραν εμπειρίες και είναι θετικό αυτό για τη συνέχεια».

Σκέμπρι (Απόλλωνας): «Ήταν μια σημαντική νίκη. Είμαστε ικανοποιημένοι για την νίκη μετά την ήττα με τον ΑΠΟΕΛ. Κερδίσαμε έναν δύσκολο αντίπαλο. Σκοράραμε νωρίς και κερδίσαμε σε ένα δύσκολο αγωνιστικό χώρο. Τώρα θα συγκεντρωθούμε στον επόμενο αγώνα με την Μαρσέιγ. Θέλουμε τους βαθμούς, είναι σημαντικό και για την Διοίκηση. Πάμε παιχνίδι με παιχνίδι. Μετά την Μαρσέιγ θα σκεφτούμε το πολύ σημαντικό παιχνίδι με την ΑΕΚ.

Προσπαθώ να κάνω ότι μπορώ για να βοηθώ την ομάδα μου. Ξεκίνησα άσχημα την χρονιά σε σχέση με πέρσι που είχα ένα πολύ καλό ξεκίνημα. Όλοι παλεύουν για μια θέση, δεν είμαι μόνος. Θέλω να κάνω καλύτερες εμφανίσεις για την ομάδα μου».

Φάνος (ΕΝΠ): «Είχαμε ένα πολύ κακό ξεκίνημα και ο Απόλλωνας προηγήθηκε. Στη συνέχεια όμως ήμασταν καλύτεροι και βρήκαμε ευκαιρίες χωρίς να σκοράρουμε. Ο κόσμος χειροκρότησε στο τέλος όμως η ήττα είναι ήττα. Θα συνεχίσουμε τη δουλειά και να πάμε για να κερδίσουμε το επόμενο παιχνίδι για να μας φύγει αυτή η πικρή ήττα.

Κάποια πράγματα τα έδειξε η τηλεόραση. Δικαιούμασταν κάποιες παραβάσεις. Δε θέλουμε να ασχολούμαστε με τη διαιτησία αλλά σήμερα εκνεύρισαν τους ποδοσφαιριστές και των δυο ομάδων. Ο Γιώργος ούτε έβρισε ούτε έκανε κάτι και δέχθηκε την κόκκινη κάρτα. Πρέπει να το δεχθούμε αλλά είναι κρίμα».