Τριάρα στο ρελαντί για την ΑΕΛ στο "Αμμόχωστος" (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 17/2/2018 - 20:48

Η ΑΕΛ ήταν ουσιαστική και κατάφερε σχετικά εύκολα να επικρατήσει εκτός έδρας της Νέας Σαλαμίνας. Τα γκολ για τους «γαλαζοκιτρίνους» πέτυχαν οι Τεξέιρα, Σοάρες και Γκαμπιονέτα.

Α΄ ημίχρονο:

Στην πρώτη ουσιαστικά φάση του αγώνα η ΑΕΛ ευτύχησε να ανοίξει το σκορ με τον Τεξέιρας ο οποίος με κοντινή κεφαλιά νίκησε τον Κίρεφ κάνοντας το 0-1. Αυτό ήταν το 4ο σερί παιχνίδι που βρίσκει δίκτυα ο επιθετικός της ΑΕΛ.

Η Νέα Σαλαμίνα αντέδρασε με δυο δικές της ευκαιρίες στο 21΄ και 25΄ με τους Καρλάο και Νοόρ αντίστοιχα.

Όμως ήταν η ΑΕΛ που στο 34΄ θα καταφέρει να κάνει τα τέρματα της δυο . Μετά από σέντρα του Γκαμπιονέτα ο Λαφράνς έπιασε την κεφαλιά, την έστρωσε στον επερχόμενο Σοάρες που από κοντά έκανε το 0-2. Με τον γκολ της αυτό η ΑΕΛ έβαλε γερες βάσεις ώστε να φύγει με τους τρεις βαθμούς από το «Αμμόχωστος».

Δυο λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου η Ν. Σαλαμίνα θα χάσει μοναδική ευκαιρία με τον Πόλιανετς ο οποίος από επίκαιρη θέση έκανε το σουτ όμως ο Βοζίνια απέκρουσε σωτήρια.

Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου η ΑΕΛ έχασε τεράστια ευκαιρία ώστε να βάλει και τρίτο γκολ. Ο Τόρες βρήκε τον Τεξέιρα του οποίου όμως η κεφαλιά πέρασε λίγο έξω.

Β΄ ημίχρονο:

Με το «καλημέρα» του δευτέρου ημιχρόνου η ΑΕΛ θα «καθαρίσει» τον αγώνα πετυχαίνοντας και τρίτο γκολ.Μετά από ανατροπή του Γκαμπιονέτα από τον Νταμάχου. Ο Δημήτρης Μασίας υπέδειξε την παράβαση και παρά τις διαμαρτυρίες των γηπεδούχων ο παθόντας Γκαμπιονέτα έκανε το 0-3 από την άσπρη βούλα.

Με την συμπλήρωση μιας ώρας η Νέα Σαλαμίνα αναγκάστηκε να κάνει αλλαγή τερματοφύλακα λόγω τραυματισμού του Κίρεφ. Στην θέση του έκανε ντεμπούτο ο νεαρός Θεόδωρος Κωνσταντίνου.

Στα εναπομείναντα λεπτά η ΑΕΛ ήλεγξε πλήρως τον ρυθμό και πήρε μια εύκολη νίκη μια βδομάδα πριν τον πολύ σημαντικό αγώνα με την Ανόρθωση στο Τσίρειο.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Κίρεφ (60' Κωνσταντίνου), Καρώ, Κούσουλος, Νταμάχου (84' Χατζηκωνσταντή), Πόλιανετς, Τιάγκο, Μιντίκκης (49' Σεργίου), Καρλάο, Νοόρ, Κορεια, Ρέινολτς

ΑΕΛ: Βοζίνια, Σίλβα (76' Φιντέλις), Γκαμπιονέτα (68' Αβράαμ), Λαφράνς, Τόρες (83' Σάσι), Ρομάν, Μιτρέα, Κυριάκου, Γουήλερ, Σοάρες, Τεξέιρα