Τριάρα της "Αθάνατης" με MVP... τον Πάρντο (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 15/10/2017 - 20:55

Η Αλκή επικράτησε εκτός έδρας του Ολυμπιακού με 0-3. Ο Ολυμπιακός έχασε σωρεία ευκαιριών, όμως η ομάδα της Ορόκλινης ήταν πιο ουσιαστική και πήρε την νίκη. Τα γκολ για την "Αθάνατη" πέτυχαν οι Φαμπρίτσιο με πέναλτι, Σεμέδο και Τιγκρουτζιάν.

Α΄ Ημίχρονο:

Αρκετά δυνατά μπήκαν και οι δυο ομάδες στα πρώτα λεπτά του αγώνα επιζητώντας να επιβάλουν τον ρυθμό τους. Στο 18΄ θα έχουμε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία η οποία θα είναι για την Αλκή. Ο Λοϊζίδης έκανε την σέντρα και ο Φαμπρίτσιο με κεφαλιά σημάδεψε το αριστερό κάθετο δοκάρι του Χίντι.

Επτά λεπτά αργότερα η Αλκή θα κερδίσει πέναλτι μετά από ανατροπή του Αβραάμ στον Χίντι. Ο Φαμπρίτσιο εκτέλεσε την «εσχάτη των ποινών» και έκανε το 0-1 για την Αλκή.

Ο Ολυμπιακός μετά το 0-1 όπως ήταν αναμενόμενο προσπάθησε να αντιδράσει. Η πρώτη σημαντική φάση μετά την επίτευξη του γκολ θα έρθει για τους γηπεδούχους στο 31΄ με τον Τόρες, ο οποίος έπιασε την κεφαλιά όμως ο Πάρντο έδιωξε σε κόρνερ. Τέσσερα λεπτά αργότερα και πάλι ο Τόρρες θα χάσει ευκαιρία, αφού ο Πάρντο θα δηλώσει παρών στην κεφαλιά του επιθετικού των «μαυροπρασίνων».

Ο Ολυμπιακός συνέχισε και στα επόμενα λεπτά να χάνει ευκαιρίες με αποκορύφωμα το δοκάρι στο 40΄ με τον Πεχλιβάνι. Μετά από σέντρα του Παχίπη ο Πεχλιβάνης έκανε το σουτ όμως ο Πάρντο κατάφερε με υπερένταση ακούμπησε την μπάλα όσο χρειαζόταν ώστε να αποσιωπήσει τον κίνδυνο, αφού η μπάλα κατέληξε στο κάθετο δοκάρι.

Β΄ Ημίχρονο:

Όπως ήταν αναμενόμενο ο Ολυμπιακός από την αρχή του δευτέρου ημιχρόνου προσπάθησε να βρει τις ευκαιρίες ώστε να ισοφαρίσει. Ο Ολυμπιακός στο 61΄ θα έχει και πάλι δοκάρι με τον Τόρες. Ο Πεχλιβάνης εκτέλεσε το κόρνερ και ο Τόρες έπιασε την κεφαλιά η οποία σταμάτησε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Πάρντο.

Ο Ολυμπιακός έχανε τις ευκαιρίες, όμως η Αλκή είχε την ουσία. Δυο λεπτά αργότερα και πιο συγκεκριμένα στο 63΄μετά από αντεπίθεση ο Λοϊζίδης έκανε την μπαλιά, ο Χίντι έκανε άστοχη έξοδο και η μπάλα στρώθηκε στον ανενόχλητο Σεμέδο ο οποίος δεν είχε κανένα πρόβλημα να κάνει το 0-2 για την ομάδα του.

Ο Ολυμπιακός απογοητεύτηκε μετά και το 0-2, παρόλα αυτά οι «μαυροπράσινοι» θα χάσουν στις καθυστερήσεις τεράστια ευκαιρία, όμως θα βρουν και πάλι τον Πάρντο «τοίχο» στις προσπάθειες τους, αφού η κοντινή προβολή του Σεραφείμ εκδιώχθηκε εκπληκτικά από τον έμπειρο τερματοφύλακα.

Λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος η Αλκή θα κάνει και το 0-3 με τον Τιγκρουτζιά μετά από πάσα του Ντουβεντρού, γράφοντας τον επίλογο του άγωνα.

Ολυμπιακός: Χίντι, Πολυκάρπου (77′ Παντελή), Παεχλιβάνης, Μικελίτο, Τόρες, Κάστρο (85′ Σεραφείμ), Παχίπης (65′ Καπαρτής), Σαμάρας, Χριστοφίδης, Αντωνίου, Σωτηρίου

Αλκή: Πάρντο, Θεοχάρους, Φραγκέσκου, Ντουβεντρού, Αβραάμ (77′ Χαραλάμπους), Σεμέδο (88’Τριμπό), Τιγκρουτζιά, Ιτουά, Λοϊζίδης, Φαμπρίσιο, Ντιακιτέ