Τρίποντο με αυτογκόλ στις καθυστερήσεις για την ΑΕΛ (BINTEO)

Κυριακή, 14/1/2018 - 18:50

Η πρώτη φάση έγινε στο 20′, όταν με δυνατό σουτ του Μπενίτεθ από αριστερά, ο Κόπριβετς με διπλή προσπάθεια απέκρουσε για την Πάφο. Στο 25' ξέσπασε μπόρα και όλο το πρώτο μέρος διεξήχθη εν’ μέσω έντονης βροχόπτωσης

Στο 30′ δυνατό συρτό σουτ του Σοάρες εκτός περιοχής, δεν προβληματίστηκε ιδιαίτερα ο Κόπριβετς, που μπλόκαρε σταθερά. Στο 41′ χαμηλή απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Σοάρες, ο Κόπριβετς και πάλι σε ετοιμότητα, έδιωξε δύσκολα και κράτησε το μηδέν για την εστία του.

Η επανάληψη άρχισε με τον χειρότερο δυνατό τρόπο για την Πάφο, που έμεινε με 10 παίκτες καθώς ο Τορμπίνσκι είδε την δεύτερη κίτρινη κάρτα και πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια. Στο 60′ άστοχη έξοδος του Κόπριβετς, ο Μαύρου όμως που βρισκόταν σε θέση για γκολ αιφνιδιάστηκε και η ευκαιρία χάθηκε για την ΑΕΛ

Στο 67′ νέα φάση για τους φιλοξενούμενους που έχοντας αποκτήσει το αριθμητικό πλεονέκτημα έπαιζαν στο μισό γήπεδο την Πάφο. Κεφαλιά του Αρουαμπαρένα μέσα από την περιοχή, η μπάλα έφυγε λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Στο 79′ μοναδική ευκαιρία για την ΑΕΛ να ανοίξει το σκορ. Ο Αρουαμπαρένα δεν μπόρεσε από απόσταση αναπνοής να νικήσει τον Κόπριβετς. Στο 81' κόκκινη κάρτα πήρε και ο Λαφράνς και η αποκαταστάθηκε η αριθμητική ισορροπία για τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

Στο 89' η Πάφος έφυγε στην κόντρα και έχασε σπουδαία ευκαιρία για να πάρει το ματς. Ο Ντεούλ πέρασε και τον τερματοφύλακα, πλάσαρε αλλά ο Αβραάμ πάνω στην γραμμή έσωσε την ομάδα του.

Στην επόμενη φάση ήρθε η λύτρωση για τον Μπαλταζάρ και τους ποδοσφαιριστές του. Στο 91' σέντρα του Σιλβα, κεφαλιά του προωθημένου Μιτρέα, η μπάλα βρήκε στα πόδια του Γκουλόν και κατέληξε στα δίχτυα του Κόπριβετς. 0-1 με αυτογκόλ και τρίποντο θρίλερ για τους Λεμεσιανούς καθώς δεν άλλαξε κάτι στα έξι λεπτά των καθυστερήσεων.