Το... τρίτο ημίχρονο: Οι δηλώσεις και ο απόηχος μετά το Απόλλωνας-ΑΠΟΕΛ (ΒΙΝΤΕΟ)

Τρίτη, 2/1/2024 - 19:10

Το πρώτο μεγάλο παιχνίδι του 2024 δεν ανέδειξε νικητή!

Με γκολ στις καθυστερήσεις ο ΑΠΟΕΛ πήρε το βαθμό της ισοπαλίας κόντρα στον Απόλλωνα, ισοφαρίζοντας σε 2-2 για τη 17η αγωνιστική στο «Άλφαμεγα Stadium».

Αμέσως μετά το παιχνίδι ο τεχνικός του Απόλλωνα εμφανίστηκε απογοητευμένος για το αποτέλεσμα καθώς ισοφαρίστηκε στο φινάλε. Όπως επισήμανε έχει εμπιστοσύνη στους ποδοσφαιριστές και περιμένει να δει τη συνέχεια καθώς είναι στο νησί μας μόλις τέσσερις ημέρες.

Από πλευράς των φιλοξενούμενων ο Ζοσέ Ντομίνγκες επισήμανε πως ο ΑΠΟΕΛ το λιγότερο που άξιζε από την αναμέτρηση ήταν ο βαθμός της ισοπαλίας. Όπως επισήμανε η ομάδα του έδειξε χαρακτήρα και είναι σημαντικό που κατάφερε να αντιδράσει παρά το κακό ξεκίνημα στο πρώτο ημίχρονο, όμως δεν είναι χαρούμενοι καθώς δεν κέρδισαν.

Το... τρίτο ημίχρονο - Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών της αναμέτρησης

Πάμπλο Ματσίν (Απόλλωνας): «Είμαι λυπημένος καθώς το δεύτερο τέρμα ήρθε στις καθυστερήσεις. Η ομάδα έκανε μια εξαιρετική προσπάθεια. Η απόδοση μας ήταν καλή ή καλύτερα πολύ καλή, όμως δεν καταφέραμε να κερδίσουμε. Προπόνησα την ομάδα μόλις τέσσερις μέρες και έχω εμπιστοσύνη στους ποδοσφαιριστές μου. Είχαμε κάποια καλά διαστήματα ωστόσο δεν τα καταφέραμε σήμερα».

Όσα είπε στη δημοσιογραφική διάσκεψη:

Αρχικό σχόλιο: «Καλή χρονιά σε όλους, εύχομαι τα καλύτερα στον κόσμο του Aπόλλωνα που μας βοήθησε σήμερα. Με λίγο χρόνο που είχαμε, ήταν σημαντική η προσπάθεια των παιχτών στο γήπεδο. Παίξαμε με τον πρωτοπόρο και νομίζω ότι ανταγωνιστήκαμε πολύ καλά. Ήμασταν πολύ κοντά στη νίκη, ήταν κρίμα για εμάς που ισοφαριστήκαμε στο τέλος, μια δύσκολη στιγμή. Πιστεύω ότι είδα διαφορετικά ημίχρονα. Στο πρώτο ανταγωνιστήκαμε πολύ καλά, μετά υποχωρήσαμε κάτι που ήταν αποτέλεσμα κούρασης. Δεχθήκαμε νωρίς γκολ στο δεύτερο ημίχρονο κι αυτό ήταν δύσκολο για τους παίχτες μας. Αλλάξαμε παίχτες λόγω τραυματισμών, στο τέλος δυσκολευτήκαμε να κρατήσουμε την μπάλα. Είμαι σίγουρος ότι θα γίνουμε καλύτεροι, έχουμε χρόνο, θα κάνουμε το καλύτερο».

Για το ότι ο Απόλλωνας θα μπορούσε να κρατήσει περισσότερο την μπάλα στο τέλος: «Συμφωνώ. Επιμένω ότι η ομάδα έκανε μάξιμουμ προσπάθεια. Έδωσαν ενέργεια, για 20-25 λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο υποφέραμε και δυσκολευτήκαμε να αμυνθούμε».

Ζοσέ Ντομίνγκες (ΑΠΟΕΛ): «Ήταν όπως το περιμέναμε, πάρα πολύ δύσκολο παιχνίδι. Χαρακτηρίστηκε από πάρα πολλές μονομαχίες. Στο πρώτο ημίχρονο το ελέγχαμε αλλά οι αποφάσεις μας στο τελικό τρίτο δεν ήταν σωστές για να γίνουμε πιο ουσιαστικοί. Ο Απόλλωνας δεν άξιζε τα γκολ που σκόραρε. Δεν αξίζαμε να βρεθούμε πίσω με 2-0. Στο δεύτερο ημίχρονο επιστρέψαμε δυνατοί, η ομάδα έδειξε χαρακτήρα απέναντι σε μια ομάδα που καιγόταν για βαθμούς, η ομάδα έδειξε φανταστικό χαρακτήρα. Χωρίς Κρέσπο, Βιφιαγάνες, Πέτροβιτς, Ντάλσιο, δείξαμε φανταστικό χαρακτήρα. Δημιουργούσαμε περισσότερο και το λιγότερο αποδεχτό αποτέλεσμα ήταν η ισοπαλία. Δεν είμαι ικανοποιημένος επειδή ο ΑΠΟΕΛ πάντα παίζει με τη νίκη αλλά με βάση τις συνθήκες και τις απουσίες και ότι χάναμε 2-0. Είναι σημαντικό η ομάδα να αντιδρά καλά. Είμαστε ικανοποιημένοι βάσει αυτού αλλά φυσικά δεν είμαστε χαρούμενοι επειδή δεν κερδίσαμε».

Γκόντσγουιλ Εκπολό (Απόλλωνας): «Πληρώσαμε στο τέλος με αυτό το τέρμα. Δυστυχώς ήρθε το τέρμα στα τελευταία λεπτά. Νιώθουμε καλά, γνωρίζουμε πως χρειαζόμαστε βαθμούς, βγήκαμε συγκεντρωμένοι για να κερδίσουμε τον αγώνα. Είμαστε στεναχωρημένοι που δεν τα καταφέραμε. Έχουμε νέο προπονητή και θέλαμε να κερδίσουμε γι’ αυτόν. Δείξαμε νοοτροπία. Το μέλλον μου είναι στα χέρια του θεού».