Τρομερή ανατροπή και νίκη πρωτιάς για την Ανόρθωση στο ντέρμπι (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 7/1/2018 - 17:54

Τρομερή ανατροπή και νίκη κορυφής για την Ανόρθωση στο ''Αντώνης Παπαδόπουλος''. Το 0-1 του πρώτου ημιχρόνου έγινε 3-1 για την ομάδα του Ρόνι Λέβι που έφτασε σε μια σπουδαία επικράτηση που την βάζει ξανά στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, μαζί με τους Λαρνακείς με τις δυο ομάδες να έχουν από 40 πόντους. Η ομάδα της Αμμοχώστου επικράτησε της ΑΕΚ μετά από 10 παιχνίδια πρωταθλήματος και ξόρκισε την κατάρα. Ο Τομάς έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, όμως οι Βίκτορ, Γκάντσεφ και Καμαρά έφεραν τα κάτω πάνω για τους σημερινούς θριαμβευτές

Αναλυτικά οι φάσεις του αγώνα που παρακολουθήσατε LIVE από τον alphanews.live :

3' Γκολ η ΑΕΚ 0-1

Ο Ακοράν που έκλεψε από τον Σίλντεφελντ έκανε την κούρσα πάσαρε στον Τολμές, που σούταρε, η μπάλα κόντραρε και έφτασε στον Τομάς που ερχόμενος πίσω από την πλάτη του Σίβου εξ επαφής σούταρε και νίκησε τον Αρούς για το 0-1.

8' Φωνάζει για πέναλτι η Ανόρθωση

Σε ανάποδο ψαλίδι που επιχείρησε μέσα στην περιοχή της ΑΕΚ ο Καμαρά, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Τέτε. Ο διαιτητής Λούκας Σωτηρίου που ήταν κοντά στην φάση έδειξε παίζεται, προκαλώντας της έντονες διαμαρτυρίες των γηπεδούχων.

11' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ

Ο Λαμπάν έκλεψε έδωσε στον Τολμές που μπήκε από τα αριστερά μέσα στην περιοχή και από πλάγια θέση έπιασε το διαγώνιο σουτ, το οποίο εξουδετέρωσε ο Αρούς παραχωρώντας κόρνερ για την ΑΕΚ.

19' Σωτήρια επέμβαση Λαμπάν

Ο Καμαρά είδε μόνο του μέσα στην περιοχή τον Βίκτορ και του έβγαλε εξαιρετική μπαλιά, όμως ο Λαμπάν τελευταία στιγμή έδιωξε σε κόρνερ απομακρύνοντας το διαφαινόμενο κίνδυνο. Στην συνέχεια της φάσης και μετά το κόρνερ η κεφαλιά του Σίλντεφελντ πέρασε έξω.

26' Καλό σουτ του Αμπντουλάγεφ

Ο Αράζ Αμπντουλάγεφ δοκίμασε το πόδι του και ανάγκασε τον Πάμπλο στην πρώτη του επέμβαση στο παιχνίδι, με τον Ισπανό τερματοφύλακα να διώχνει σε κόρνερ.

30' Φάση μετά από αρκετή ώρα για την ΑΕΚ

Μετά από αρκετά λεπτά η ΑΕΚ έφτασε ξανά με αξιώσεις στην περιοχή του Αρούς και απείλησε. Το σου του Λαμπάν ήταν καλό αλλά πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Ισραηλινού τερματοφύλακα της ''Κυρίας''.

35' Απειλεί ξανά ο Αμπντουλάγεφ

Νέο σουτ του Αμπντουλάγεφ , ο Πάμπλο έπεσε στην γωνία του και έδιωξε σε κόρνερ.

45' Ευκαιρία στις καθυστερήσεις με Σίλντεφελντ

Με πολύ καλή ευκαιρία για την Ανόρθωση έκλεισε το ημίχρονο η Ανόρθωση, που δεν κατάφερε πάντως να ισοφαρίσει. Ο Σίλντεφελντ νίκησε τον προσωπικό του αντίπαλο στον αέρα μετά από εκτέλεση κόρνερ, η σκαστή κεφαλιά του όμως κατέληξε άουτ, λίγο πάνω από τα δοκάρια της ΑΕΚ.

51' Γκολ η Ανόρθωση ισοφαρίζει σε 1-1

Οι παίκτες της Ανόρθωσης έκλεψαν στο κέντρο, ο Αράζ έφυγε από τα δεξιά και έβγαλε την παράλληλη μπαλιά. Η μπάλα πέρασε από δυο παίκτες της Ανόρθωσης και από τους αμυντικούς της ΑΕΚ και κατέληξε στον Βίκτορ που ανενόχλητος στο δεύτερο δοκάρι απλά έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1-1 και ... σηκώνοντας στο πόδι το ''Αντώνης Παπαδόπουλος''. Αυτό ήταν το έκτο φετινό γκολ του Πορτογάλου με την φανέλα της ομάδας.

74' ο Γκάντσεφ φέρνει τα κάτω-πάνω και κάνει το 2-1

Ολική ανατροπή για την Ανόρθωση, που έφερε τα κάτω-πάνω ! Ο Γκάντσεφ με το πρώτο φετινό του τέρμα δίνει το προβάδισμα κάνοντας το 2-1. Νέο κλέψιμο στο κέντρο η ασίστ ξανά από τον Αράζ που για τον Βούλγαρο, που πέρασε και τον Πάμπλο και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα εν μέσω αποθέωσης.

80' Πρώτη φάση για την ΑΕΚ στην επανάληψη

Η πρώτη τελική προσπάθεια της ΑΕΚ στην επανάληψη έγινε στο 80'. Ο Λαμπάν βρέθηκε έξω από την περιοχή σούταρε αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Αρούς.

89' 3-1 Ο Σισέ τελειώνει το παιχνίδι για την Ανόρθωση

Ο Ράγιος έβγαλε την κάθετη για τον Σεκού Σισέ που έφυγε από κανονική θέση και μπήκε μέσα στην περιοχή της ΑΕΚ, βγαίνοντας τετ α τετ με τον Πάμπλο. Ο Αφρικανός με ψύχραιμο πλασέ νίκησε το Ισπανό τερματοφύλακα και έκανε το 3-1 σφραγίζοντας την νίκη της Ανόρθωσης. Τρελό πάρτι στις εξέδρες με τον κόσμο να ξεσπά σε έξαλλους πανηγυρισμούς.