Το VAR... γλύτωσε τη Μπαρσελόνα από το «έμφραγμα» (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 26/8/2018 - 09:45

Η κακή και κυνική στο δεύτερο ημίχρονο Μπαρτσελόνα νίκησε 1-0 με γκολ του Ντεμπελέ τη νεοφώτιστη Βαγιαδολίδ στο «Χοσέ Θορίγια» για τη δεύτερη αγωνιστική της Primera Division και έκανε το «2 στα 2» στο ισπανικό πρωτάθλημα. Ακυρώθηκε γκολ των γηπεδούχων στο 92΄ως οφσάιντ σε μία αμφισβητούμενη φάση.

Οι παίκτες του Ερνέστο Βαλβέρδε ξεκίνησαν φουλ επιθετικά και πίεσαν την εστία των γηπεδούχων, χωρίς να χάσουν τις κλασικές ευκαιρίες. Ο Ντεμπελέ δημιουργούσε και εκτελούσε για τους συμπαίκτες του, όμως δεν υπήρξε αποτέλεσμα και, με την κακή βραδιά του Λεονέλ Μέσι, το ημίχρονο ολοκληρώθηκε 0-0.

Στην επανάληψη, οι νεοφώτιστοι ξεθάρρεψαν και μπήκαν αποφασισμένοι να «χτυπήσουν» το ματς. Όμως, στο 51’ ένα ωραίο γύρισμα του Σέρχι Ρομπέρτο με το κεφάλι έδωσε την ευκαιρία στον Ντεμπελέ με απευθείας πλασέ να κάνει το 0-1. Πλέον, η Βαγιαδολίδ βγήκε ομαδικώς μπροστά και κατάφερε να φτιάξει φάσεις, όχι κλασικές, όμως, με τις περισσότερες προσπάθειες να καταλήγουν πάνω στον Τερ Στέγκεν.

Η Μπαρσελόνα πέτυχε γκολ με τον Σουάρες που ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ, ο Μάλκομ έχασε κλασική ευκαιρία να «σφραγίσει» τη νίκη και στο 92’ η καρφωτή κεφαλιά του αρχηγού της Βαγιαδολίδ κατέληξε στα δίχτυα, όμως το VAR θεώρησε πως ο παίκτης ήταν οριακά οφσάιντ και το τέρμα ακυρώθηκε, παρά τις έντονες διαμαρτυρίες των γηπεδούχων.