«Ξέχασε» την Τζιρόνα και με απίθανο Μπενζεμά επέστρεψε στις νίκες η Ρεάλ

Σάββατο, 29/4/2023 - 21:29

Με έναν μυθικό Μπενζεμά να πετυχαίνει τρίτο χατ τρικ στα τελευταία οχτώ παιχνίδια, η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε με 4-2 της Τζιρόνα στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου» και άφησε… πίσω της, την ήττα από τη Τζιρόνα!

Με τους τρεις βαθμούς της νίκης, η «Βασίλισσα» πήγε στους 68 βαθμούς και μείωσε στο -8 από την πρωτοπόρο, Μπαρτσελόνα, ενώ αύξησε τη διαφορά στους πέντε βαθμούς από την 3η, Ατλέτικο.

Απ’ την άλλη, η Αλμερία μπορεί να βρίσκεται στην 16η θέση και πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού αλλά η διαφορά από την 18η Χετάφε είναι στους δυο βαθμούς και συνεπώς, μόνο άνετα δεν νιώθει!

Στα του αγώνα, η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι μπήκε στο παιχνίδι με το πόδι πατημένο στο… γκάζι και στο 5’ πήρε το προβάδισμα. Ο Μπενζεμά υποδέχτηκε την πάσα του Βινίσιους και με υπέροχο τελείωμα έκανε το 1-0.

Οι Πρωταθλητές Ευρώπης συνέχισαν την υψηλή ένταση και στο 17’ ο Ροντρίγκο πάσαρε στον Γάλλο, αυτός βρήκε χώρο εντός περιοχής και με σουτ στην αριστερή πλευρά της εστίας έκανε το 2-0.

Με τη Ρεάλ να έχει πάρει προβάδισμα από νωρίς, έριξε το ρυθμό του παιχνιδιού αλλά προς το τέλος του πρώτου μέρους κατάφερε να κερδίσει πέναλτι και να βάλει… τέλος στην υπόθεση νίκη. Την εκτέλεση ανέλαβε ποιος άλλος; Ο Καρίμ Μπενζεμά που έκανε το 3-0 στο 42’ και ξεπέρασε τα 350 γκολ με τη φανέλα της «Βασίλισσας».

Η Αλμερία κατάφερε να μειώσει στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου όταν ο Ραμαζάνι είδε τον Λαζάρο και αυτός με νίκησε τον Κουρτουά εντός περιοχής για το 3-1.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως και το πρώτο. Με την Ρεάλ να έχει το πάνω χέρι και να επιβάλλει το ρυθμό της. Στο 47’ ο Ροντρίγκο που ήταν άξιος συμπαραστάτης του Μπενζεμά με μία ασίστ, χρίστηκε κι αυτός σκόρερ χάρη σε πανέμορφο σουτ εκτός περιοχής

Στο 61’ οι φιλοξενούμενοι με τον Λούκας Ρομπερτόνε διαμόρφωσαν το τελικό 4-2, χωρίς να τίθεται σε κίνδυνος μέχρι το τελευταίο σφύριγμα της λήξης στη νίκη της Ρεάλ

Στο προηγούμενο χρονικά παιχνίδι, η Έλτσε που μονό με ένα… θαύμα δεν θα υποβιβαστεί, έβγαλε αντίδραση, ήταν επιβλητική και πέτυχε την τρίτη φετινή της νίκη με 4-0 επί της Ράγιο Βαγιεκάνο για την 32η αγωνιστική της La Liga

Οι γηπεδούχοι παρέμειναν στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα με 16 βαθμούς, ενώ οι φιλοξενούμενοι έχασαν σημαντικό έδαφος για έξοδο στην Ευρώπη, αφού παρέμειναν στην 9η θέση με 43 βαθμούς και στο -3 με παιχνίδι περισσότερο από την 7η Αθλέτικ Μπιλμπάο.

Η πρώτη μεγάλη στιγμή της αναμέτρησης δεν ήταν κάποιο γκολ ή κάποια φάση, αλλά η κόκκινη που δέχθηκε ο Φλοριάν Λεζέν στο 27’. Αρχικά, ο ρέφερι, Μάριο Λόπεθ έδωσε κίτρινη για το φάουλ του 31χρονου Γάλλου αμυντικού αλλά μετά από υπόδειξη του VAR, άλλαξε την απόφαση και του έδειξε το δρόμο προς τα αποδυτήρια με κόκκινη κάρτα.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους η Έλτσε «άνοιξε» το σκορ , όταν ο Φιντέλ έκανε τη σέντρα και ο Μορέντε που πήδηξε πιο ψηλά από όλους, πήρε τη κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά και πέτυχαν δυο γκολ σε ισάριθμα λεπτά! Στο 52’ ο πρώην παίκτης της ΑΕΚ, Λούκας Μπογέ με ένα πολύ δυνατό σουτ στη δεξιά γωνία έκανε το 2-0 και ένα λεπτό αργότερα ο Φιντέλ που είχε δώσει την ασίστ στο πρώτο τέρμα, με υπέροχο τελείωμα στην αριστερή γωνία έκανε το 3-0.

Η Έλτσε στο 72’ έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην επικράτηση της, με τον Ζεράρ Γκουμπάου να υποδέχεται τη μπάλα εντός περιοχής και με εξαιρετικό σουτ έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία για το τελικό 4-0.