Υγιεινός περίπατος για τον ΑΠΟΕΛ με εξάρα (BINTEO)

Σάββατο, 25/11/2017 - 19:50

Υγιεινός περίπατος για τον ΑΠΟΕΛ ο οποίος επικράτησε  του Ολυμπιακού με 6-1. Τα γκολ για τους πρωταθλητές πέτυχαν Σάλαϊ και Ντε Καμάργκο από δυο και οι Εμπεσίλιο και Ζαχίντ, ενώ το γκολ των "μαυροπρασίνων" πέτυχε ο Κάστρο.

Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης η συμμετοχής του Ανδρέα Παρασκευά στην βασική εντεκάδα του Γιώργου Δώνη αλλά και αυτή του Γκρούμπατς ως αλλαγή.

Α΄ Ημίχρονο:

Γκολ με το καλημέρα για τον ΑΠΟΕΛ με τον Εμπεσίλιο ο οποίος βρήκε δίκτυα μόλις στο 2΄. Μετά κόρνερ Εμπεσίλιο και Ζαχίντ συνδυάστηκαν και ο πρώτος με σουτ εκτός περιοχής άνοιξε το σκορ.

Τα επόμενα λεπτά οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν δημιουργώντας και άλλες προϋποθέσεις ώστε να σκοράρουν εκ νέου. Αυτό έγινε στο 22΄ με τον Σάλαϊ να χρίζεται σκόρερ μετά από κοντινό πλασέ μέσα στην περιοχή.

Στο 24' ήρθε και το τρίτο γκολ, με τον Σάλαϊ αυτή την φορά να δίνει την ασίστ και τον Ντε Καμάργκο με το κεφάλι να γράφει το 3-0. Μάλιστα τρία λεπτά αργότερα η ομάδα του Δώνη πλησίασε σε ακόμη ένα γκολ όταν ο Ορ γέμισε και ο Μακρής με πισινή κεφαλιά έστειλε την μπάλα μόλις δίπλα στο δοκάρι.

Στο 41΄ ήρθε και το τέταρτο γκολ του ΑΠΟΕΛ. Μετά από απομάκρυνση του Αντωνίου η μπάλα κόντραρε, κατέληξε στον Ντε Καμάργκο ο οποίος πάσαρε στο Ζαχίντ που δεν είχε πρόβλημα να κάνει το 4-0.

Β΄ Ημίχρονο:

Όπως ήταν λογικό ο ρυθμός έπεσε αρκετά στο δεύτερο ημίχρονο. Ο ΑΠΟΕΛ είχε την κατοχή και γυρόφερνε την περιοχή όμως κόντρα στην ροή του αγώνα ο Ολυμπιακός που έφτασε στο γκολ, στο 55' με ωραίο χτύπημα φάουλ του Κάστρο. Στο 67' o ΑΠΟΕΛ έκανε τα γκολ του πέντε, μετά από σέντρα του Αντωνίου ο Σάλαϊ πήρε την κεφαλιά και έκανε το 5-1. Στο 80' ήρθε και το έκτο γκολ όταν ο Ορ γέμισε από αριστερά και ο Ντε Καμάργκο με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 6-1.

ΑΠΟΕΛ: Παρασκευάς, Βούρος, Μερκής, Ρουέδα (58' Μπερτόλιο), Εμπεσίλιο (46' Σόουζα), Ζαχίντ, Σαλάι (72' Γκρούμπατς), Αντωνίου, Ορ, Μακρής, Ντε Καμάργκο

Ολυμπιακός: Χίντι, Μενελάου, Αντωνίου, Σωτηρίου, Σεραφείμ, Πουγιούκκας, Μιγκελίτο (82' Καπαρτής), Τόρες, Κάστρο (73' Παντελή), Πεχλιβάνης, Παχίπης (58' Αυλωνίτης)