Υπάρχουν βασικοί λόγοι για το καλύτερο ΑΠΟΕΛ της φετινής χρονιάς

Πέμπτη, 1/11/2018 - 08:54

Ο ΑΠΟΕΛ επικράτησε το βράδυ της Τετάρτη στο εξ αναβολής ντέρμπι «αιωνίων» της Ομόνοιας με 2-0 πραγματοποιώντας την καλύτερη φετινή του εμφάνιση τόσο εντός, όσο και εκτός συνόρων.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» από τα πρώτα λεπτά του αγώνα επέβαλαν πλήρως τον ρυθμό τους και με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο επικράτησαν στο… ρελαντί της «αιώνιας» αντιπάλου.

Η βελτίωση και η αρκετά καλή παρουσία έχουν δεδομένα εξήγηση. Πρώτο και βασικότερο το γεγονός πως οι ποδοσφαιριστές που αγωνίστηκαν στην αρχική εντεκάδα έπαιξαν στις θέσεις για τις οποίες αποκτήθηκαν να αγωνίζονται. Συγκεκριμένα, ο Ζαχίντ μετακινήθηκε στον άξονα εκτελώντας χρέη επιτελικού μέσου και έκανε με διαφορά το καλύτερο φετινό του παιχνίδι. Θυμίζουμε πως τα δυο τελευταία παιχνίδια αγωνίστηκε έξω αριστερά. Επιπλέον ο Νατέλ από τα αριστερά ειδικά στο πρώτο ημίχρονο έδειχνε φρέσκος και κινητικός, σκοράροντας μάλιστα και το πρώτο γκολ, ενώ ο Μοράις «έφαγε» κυριολεκτικά το γήπεδο. Φαίνεται πως με αυτούς τους ποδοσφαιριστές υπάρχει η δυνατότητα να παιχτεί και αρκετά καλά μάλιστα το «παραδοσιακό» πλέον για τον ΑΠΟΕΛ 4-2-3-1.

Παρόλα αυτά ο αγώνα με την Ομόνοια ήταν μόνο ένα παιχνίδι και τίποτε άλλο. Όπως είπε και ο προπονητής της ομάδα Πάολο Τραμετζάνι στην διάσκεψη τύπου μετά τον αγώνα, το σημαντικότερο παιχνίδι για τον ΑΠΟΕΛ είναι αυτό που ακολουθεί την Κυριακή στην Πάφο κόντρα στην τοπική ομάδα. Θα συμφωνήσουμε πλήρως με τον Ιταλό τεχνικό. Αν ο ΑΠΟΕΛ δεν έχει διάρκεια τότε δεν μπορεί να περιμένει τίποτα από αυτή την σεζόν. Ο στόχος θα πρέπει να είναι ξεκάθαρο, σταθερότητα και σταδιακή βελτίωση.