Υπερτίμησε τον αντίπαλο η ΑΕΚ και γνώρισε την ήττα

Πέμπτη, 20/9/2018 - 23:53

Δεν τα κατάφερε η ΑΕΚ κόντρα στη Ζυρίχη καθώς ηττήθηκε με 1-0 στο ΓΣΠ. Η ομάδα της Λάρνακας «πάλεψε» μέχρι τέλους αλλά δεν ήταν αρκετό. Η ΑΕΚ φάνηκε να υπέρ τιμά τις δυνατότητες του αντιπάλου της και δεν βγήκε ποτέ μπροστά με αξιώσεις για να πάρει αυτό που άξιζε από το παιχνίδι.

Δείτε το φιλμ της αναμέτρησης

Α’ Ημίχρονο

Με όρεξη μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο οι παίκτες του Ιραόλα οι οποίοι στο πρώτο πεντάλεπτο έψαξαν τον τρόπο για να δημιουργήσουν τα ρήγματα στην άμυνα της Ζυρίχης. Η Ελβετική ομάδα ανέβασε στροφές και κράτησε περισσότερο την μπάλα αναγκάζοντας τους Λαρνακείς να κλειστούν αρκετά πίσω. Τίποτα το αξιόλογο όμως δεν έγινε μπροστά από τις δύο εστίες στα πρώτα 10 λεπτά της αναμέτρησης.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο παιχνίδι ήρθε για την Ζυρίχη στο 15ο λεπτό με τον Οντέι  μπήκε στην περιοχή της ΑΕΚ και με υπέροχη κίνηση απόφυγε τους αμυντικούς όμως το πλασέ του πέρασε λίγο έξω.

Στη συνέχεια η μπάλα ανεβοκατέβαινε στις δύο περιοχές χωρίς όμως τη μεγάλη ευκαιρία μπροστά από τις εστίες. Ο ρυθμός του αγώνα παρά το ανεβοκατέβασμα της μπάλας έπεσε αισθητά με τις ομάδες να είναι ευάλωτες στα λάθη.

Β’ Ημίχρονο

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο όμως η Ζυρίχη αντέδρασε αμέσως και πήρε τις πρωτοβουλίες των κινήσεων και την κατοχή της μπάλας.

Η Ζυρίχη ευτύχησε να προηγηθεί στο σκορ όταν ο Ιωάννου στην προσπάθεια του να απομακρύνει την μπάλα ακούμπησε την μπάλα με το χέρι. Ο διαιτητής καταλόγισε αμέσως το πέναλτι με τον Ματσεσάνο να εκτελεί εύστοχα και να δίνει προβάδισμα στην ομάδα του στο 60ο λεπτό της αναμέτρησης.

Μετά το γκολ της Ζυρίχης η ΑΕΚ προσπάθησε να αντιδράσει και να διεκδικήσει το γκολ της ισοφάρισης. Ανέβασε στροφές και έκλεισε αρκετά πίσω τους φιλοξενούμενους.

Η ΑΕΚ συνέχισε να έχει την κατοχή της μπάλας μετά το γκολ χωρίς επιτυχία όμως καθώς δεν μπορούσε να βρει τους διαδρόμους που οδηγούν στην αντίπαλη περιοχή.

Η Ζυρίχη με τη σειρά της προσπάθησε να εκμεταλλευτεί της αντεπιθέσεις και να χτυπήσει στην κόντρα εκμεταλλευόμενη τους κενούς χώρους που άφηναν οι ποδοσφαιριστές της Λαρνακιώτικης ομάδας.

Στο 84ο λεπτό η Ζυρίχη έμεινε με 10 ποδοσφαιριστές καθώς ο αριστερός οπισθοφύλακας της ομάδας αντίκρισε για δεύτερη φορά την κίτρινη κάρτα από τον διαιτητή της αναμέτρησης.

ΑΕΚ (Αντόνι Ιραόλα): Τόνιο, Σίλβα (Ζιάν Λουκ 79'), Μοϊσόφ, Λαρένα (Γκαρσία 83'), Ακοράν, Τέτε (Φλοριάν 64'), Τρισκόφκσι, Χέφελ, Γκονζάλεζ, Ιωάννου, Γιάννου

Ζυρίχη (Λουντοβίκ Μανίν): Μπρέτσε, Μάξο, Πάλσον, Μασιεσάνο (Νεφ 86'), Οντέι (Σισέι 75'), Μπαγκούρα, Πα Μόντου, Ρούεκ, Κολόλι, Γκριέζιου, Χελίφι (Γουίντερ 90')