Ψυχαγωγία

Οι Drive-Through...κηδείες είναι η νέα τάση στην Ιαπωνία (ΦΩΤΟ)

Ένα γραφείο κηδειών στην Ιαπωνία προσφέρει υπηρεσίες σε όσους θέλουν να αποτίσουν φόρο τιμής στο νεκρό, αλλά δεν έχουν χρόνο.

Σύμφωνα με τους Japan Times, το Kankon Sousai Aichi Group έχει ανοίξει τις πόρτες του στο κοινό στο Ουέντα, στο κεντρικό Ναγκάνο. Οι επισκέπτες μπορούν να οδηγήσουν μέχρι ένα παράθυρο όπου τους δίνεται μια οθόνη αφής για να υπογράψουν και να αφήσουν ένα μήνυμα και ύστερα δίνουν τα εθιμοτυπικά για τη χώρα συλλυπητήρια χρήματα. Υπάρχει επίσης και μια ηλεκτρονική συσκευή καύσης θυμιάματος, σε περίπτωση που οι πενθούντες θέλουν να κάνουν μια προσευχή.

Τα γραφεία τελετών είναι μια οικονομία που έχει διαρκώς αύξηση στη γερασμένη Ιαπωνία και οι αποτελεσματικές νεκρώσιμες τελετές γίνονται ολοένα πιο απαραίτητες.

Ο CEO της εταιρείας, Masao Ogiwara, είπε στους Japan Times ότι η υπηρεσία απευθύνεται σε ανθρώπους με περιορισμένη κινητικότητα, λόγω αναπηριών ή ηλικίας αλλά και για τους ανθρώπους με φορτωμένο πρόγραμμα. «Είμαι αρκετό καιρό σε αυτόν τον χώρο και έχω δει πόσο κουραστικές μπορεί να είναι οι κηδείες», ανέφερε χαρακτηριστικά.

Πηγή
vice.com
Επόμενο άρθρο

Κάτι τρέχει με τη... Βασίλισσα! Απούσα από τα βαφτίσια του εγγονού της (ΦΩΤΟ)

Δείτε την εκκλησία που θα γίνει η τελετή και όλο το παρασκήνιο
09/07/2018 - 17:40

ΣχετικέςΕιδήσεις

Έκανε one night stand και τώρα ψάχνει τον πατέρα της κόρης της (ΦΩΤΟ)

Ξεκίνησε εκστρατεία και τα αποκάλυψε όλα στην κορούλα της
31/03/2018 - 13:08

Χάλασε η μεταγραφή... λόγω μετάφρασης

Τα αργεντίνικα ΜΜΕ αποκάλυψαν τον απίστευτο λόγο για τον οποίο "ναυάγησε" η μετακίνηση του
27/01/2018 - 16:40

Αυτές είναι οι 14 πιο ασυνήθιστες δουλειές στον κόσμο

Τόσο παράξενες όσο δεν φαντάζεστε...
15/11/2017 - 11:20

Απίστευτο αλλά...πραγματικό:Πάνελ εκπομπής κρίνει αν ένας βιασμός είναι αληθινός

Εξαπάτηση ή όχι ο βιασμός που έφθασε στο δικαστήριο; Η τηλεόραση αποφασίζει...
09/11/2017 - 13:00

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Επιστρέφει ανακαινισμένο το Δημοτικό Θέατρο Λευκωσίας (ΒΙΝΤΕΟ)

Αποκλειστικές εικόνες από το εσωτερικό του υπό ανακαίνιση θεάτρου

Χειροπέδες σε τέσσερις για την εν ψυχρώ δολοφονία του Γκάρυ (ΒΙΝΤΕΟ)

Έφθασαν στα ίχνη τους μετά από μαρτυρία που φαίνεται να τους εμπλέκει στο άγριο φονικό

Συνελήφθησαν οι συγκάτοικοι του υπόπτου για τον φόνο της Γιαννούλας (ΒΙΝΤΕΟ)

Τι εντοπίστηκε στην κατοχή τους και τα σοκαριστικά ευρήματα της νεκροτομής
Ελλάδα

Προχώρησαν σε άνοιγμα λογαριασμών του Κώστα Σημίτη

"Ευπρόσδεκτη η έρευνα" δηλώνει ο πρώην Έλληνας Πρωθυπουργός

"Δεν σκότωσα την κόρη μου, την τεμάχισα"

Φρίκη προκαλούν όσα εισακούσθηκαν ενώπιον του Εφετείου για την υπόθεση της μικρής Άννυ

Η 14χρονη Μαριάννα που διήνυσε 42χλμ με αναπηρικό στον Μαραθώνιο της Αθήνας

Ρίγη συγκίνησης προκαλεί το βίντεο με τη στιγμή που η μικρή εκπλήρωσε άλλο ένα όνειρο της
Διεθνή

Τη συμφωνία ΕΕ- Ηνωμένου Βασιλείου εξήγησε στον Τύπο ο Μισέλ Μπαρνιέ

Συμφωνία και επί του πρωτοκόλλου για τις βρετανικές βάσεις στην Κύπρο

Το υπουργικό συμβούλιο ενέκρινε το σχέδιο συμφωνίας για το Brexit (ΒΙΝΤΕΟ)

Στη δημοσιότητα το προσχέδιο της συμφωνίας για έξοδο της Βρετανίας από την ΕΕ τον Μάρτιο

Το ενδυματολογικό "φετίχ" του Καναδού Πρωθυπουργού (ΒΙΝΤΕΟ&ΦΩΤΟ)

Ο Τζάστιν Τρουντό καταφέρνει σε κάθε του εμφάνιση να κλέβει τις εντυπώσεις

tv news

Ο Στέφανος καλεί την αστυνομία στην αποθήκη και όλοι μαζί βλέπουν τα «σημάδια»..

Η Όλγα στήνει μια κομπίνα με τη Βάσω... Το Τατουάζ: Πέμπτη Νέο Επεισόδιο στον Αlpha Κύπρου
Alpha TV Κύπρου

Ο Δημήτρης συνέρχεται με μερική απώλεια μνήμης, δεν θυμάται τίποτα για την πτώση

Η Κάτια  εκμεταλλεύεται την κατάσταση του... «Γυναίκα Χωρίς Όνομα» Πέμπτη: Nέο επεισόδιο
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Πέμ, 15/11/2018 - 06:00ΤΑ ΜΑΥΡΑ ΜΑΘΚΙΑ