Ψυχαγωγία

Παραδοσιακό Κερκυραϊκό Σοφρίτο από τον Πάνο Λευκιμμιάτη (ΦΩΤΟ)

Σοφρίτο...

Όσοι το έχουν δοκιμάσει έχουν νιώσει την απόλυτη γευστική ηδονή στον ουρανίσκο τους. Ένα κερκυραϊκό παραδοσιακό φαγητό που λίγοι τον γνωρίζουν στον τόπο μας αλλά όσοι το δοκίμασαν δεν μπορούν να αντισταθούν.

Ο Πάνος Λευκιμμιάτης, διακεκριμένος σεφ στην Ελλάδα με προϋπηρεσία στον χώρο άνω των 14 ετών και έχοντας δουλέψει σε πολλά εστιατόρια ανά τον κόσμο (κάποια από τα οποία είναι βραβευμένα με Μichelin), μας "προδίδει" τα γευστικά μυστικά του για ένα λαχταριστό παραδοσιακό σοφρίτο.

Για το παραδοσιακό σοφρίτο της Κέρκυρας και για ποσότητα πέντε πιάτων χρειαζόμαστε

Υλικά

  • 1000 gr. μοσχαρίσιο νουά σε φέτες

  • 100 gr. μαϊντανό

  • 7-10 σκελίδες σκόρδο

  • 85 ml. λευκό ξίδι

  • 50 ml.κόκκινο ξύδι

  • 300 ml. ζωμό βοδινού

  • 5 κουταλιές της σούπας αλεύρι

  • 2 κουταλιές της σούπας βούτυρο

  • Πιπέρι, αλάτι, ελαιόλαδο

  • 3 κ.σ ξύδι

Οδηγίες

  1. Λίγο πριν ξεκινήσουμε την παρασκευή του φαγητού, χτυπάμε με το ειδικό εργαλείο ελαφρά το κάθε κομμάτι κρέατος, ώστε να σπάσουμε τις ίνες του, κάτι που θα κάνει το κρέας ιδιαίτερα τρυφερό, απλά όταν χτυπάμε το κρέας πρέπει να έχουμε στο μυαλό μας ότι το μαγειρεύουμε άμεσα!
    Φροντίζουμε το κρέας να έχει το ίδιο πάχος όταν το χτυπήσουμε.

yy

 

2.Αλατίζουμε το κρέας και το πασπαλίζουμε με φρεσκοτριμμένο πιπέρι και από τις 2 πλευρές.Καθαρίζουμε τα σκόρδα, αφαιρούμε το πράσινο φύτρο και τα κόβουμε σε φέτες.Ψιλοκόβουμε τον μαϊντανό. Αλευρώνουμε καλά το κρέας.

μπιφτεκιθ

 

3.Σε μια πλατιά κατσαρόλα ή σε ένα τηγάνι, ρίχνουμε 1 κουταλιά της σούπας βούτυρο και ελαιόλαδο και το αφήνουμε να κάψει καλά!
Τινάζουμε καλά το κρέας να φύγει το περιττό αλεύρι.
Τηγανίζουμε τα φιλέτα, όχι όλα μαζί αλλά 2-3 κάθε φορά, ώστε να μην πέσει η θερμοκρασία και δεν τηγανιστούν σωστά!
Τα τηγανίζουμε και από τις 2 πλευρές ώστε να πάρουν ωραίο καφέ χρώμα.


mpiftei

4. Τοποθετούμε τα φιλέτα σε μια μεγάλη, πλατιά κατσαρόλα το ένα δίπλα στο άλλο.
Προσθέτουμε το ξύδι, τον μαϊντανό, τα σκόρδα, τον ζωμό, αλάτι και πιπέρι.


piperi

5. Σιγοβράζουμε το φαγητό για περίπου 40 λεπτά, λίγο πριν αποσύρουμε το φαγητό από την φωτιά, προσθέτουμε την άλλη μια κουταλιά βούτυρο, παγωμένο  κομμένο σε κομματάκια , το ξύδι και ανακινούμε την κατσαρόλα.


κατσα

6. Σερβίρουμε το φαγητό αμέσως!
Ταιριάζει κυρίως με πουρέ αλλά και με τηγανιτές ή φούρνου πατάτες!


εξι

 

Επόμενο άρθρο

Έγκυος η Κέιτ Μίντλετον - Η αποκάλυψη, οι αντιδράσεις και η σιγή ιχθύος...(ΦΩΤΟ)

Η παγκόσμια αποκλειστικότητα για τέταρτη εγκυμοσύνη που κάνει τον γύρο του κόσμου
22/09/2018 - 12:48

ΣχετικέςΕιδήσεις

Μαγειρέψαμε τταβά με την πρώτη κουζίνα - ρομπότ στην Κύπρο (ΒΙΝΤΕΟ&ΦΩΤΟ)

Πως λειτουργεί, τι φαγητά φτιάχνει, πότε θα βγει στην αγορά και πόσα θα κοστίζει
21/09/2018 - 14:54

Η απόλυτη καλοκαιρινή συνταγή από την Μαριέλλα Χρίστου

Το γλυκό που ξετρελαίνει μικρούς και μεγάλους
06/08/2018 - 15:08

Ακολούθησε τις διατροφικές συνήθειες των super models!

Οι τροφές που πρέπει να έχουμε στη κουζίνα μας
22/02/2018 - 10:52

Eλένη Μενεγάκη: Αποκάλυψε την μεγάλη της συνήθεια με το... κρασί (ΒΙΝΤΕΟ)

Όταν μπαίνει στην κουζίνα έχει πάντα μαζί της και ένα ποτηράκι κρασάκι
21/02/2018 - 14:38

Η Πρώτη Κυρία... στην κουζίνα! Δείτε την να φτιάχνει παραδοσιακά ραβιόλια(ΦΩΤΟ)

Η Άντρη Αναστασιάδη βοήθησε στην παρασκευή παραδοσιακών ραβιολών στην κουζίνα του ΚΕΠΑ
14/02/2018 - 11:41

Χριστιάνα Αριστοτέλους: Μια star... στην κουζίνα (ΦΩΤΟ)

Εργαζόμενη γυναίκα...καλή νοικοκυρά -Δείτε όλες τις φωτογραφίες της που είναι στην κουζίνα
03/12/2017 - 11:56

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Οι ημερομηνίες εξέτασης αιτήσεων για συντάξεις και επιδόματα

Λεπτομέρειες εξέδωσαν σε ανακοίνωση οι Υπηρεσίες Κοινωνικών Ασφαλίσεων

Χειροπέδες σε 30χρονο στη Λευκωσία για κλοπής και παράνομη κατοχή περιουσίας

Οι αστυνομικοί μετά από έρευνες εντόπισαν στο σπίτι του ρόπαλα και μαχαίρια

Θα αγγίξει και την Κύπρο ο "Ορέστης";

Τι δηλώνει στο alphanews.live για την επερχόμενη κακοκαιρία ο Διευθυντής Μετεωρολογικής
Ελλάδα

Ο Ρουβίκωνας "χτύπησε" την πρεσβεία του Καναδά (ΒΙΝΤΕΟ)

Η οργάνωση ανέλαβε την ευθύνη και έδωσε στη δημοσιότητα εικόνες από την επίθεση

Κοτζιάς: Με λάσπη, ψέματα και συκοφαντίες υπονομεύουν την αξιοπρέπεια μου

Ο τέως υπουργός Εξωτερικών επανέρχεται στο θέμα της παραίτησής του

Ανήλικος αλλοδαπός διακινούσε ναρκωτικά στην Πάτρα

Τι διαπίστωσαν μετά από έλεγχο αστυνομικοί της Ομάδας ΔΙ.ΑΣ.
Διεθνή

Νεκρός βρέθηκε πυροσβέστης στη Μάλαγα από τις σφοδρές βροχοπτώσεις

Ακραία καιρικά φαινόμενα ανάγκασαν εκατοντάδες ανθρώπους να εγκαταλείψουν τα σπίτια τους

Ισχυρός σεισμός "ταρακούνησε" το Βανκούβερ του Καναδά

Δεν υπάρχουν μέχρι στιγμής πληροφορίες για θύματα ή ζημιές - Προειδοποίηση για τσουνάμι

Ο τυφώνας Ουίλα "απειλεί" τις μεξικανικές ακτές στον Ειρηνικό

Eνισχύθηκε τη νύχτα της Κυριακής στην Κατηγορία 4 της πεντάβαθμης κλίμακας

tv news

Η Όλγα στέλνει τη Βάσω στην απομόνωση και αυτό θα φέρει ανεπιθύμητες συνέπειες..

Νέα επεισόδια "Τατουάζ" από αυτή τη Δευτέρα σε Νέα Ώρα στον Alpha Κύπρου! (Περίληψη)
Alpha TV Κύπρου

Η «Μουρμούρα» επιστρέφει …με δύο Κυπριακά ζευγάρια στον Alpha Κύπρου! (TRAILER)

Μία τέτοια μουρμούρα,όχι μόνο τη συνηθίζεις,αλλά τη λατρεύεις! Από Δευτέρα 22 Οκτωβρίου..
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Δευ, 22/10/2018 - 11:45ALPHA ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ